Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přehledy pro pojišťovny  (Přečteno 966 krát)

Keert

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 39
Přehledy pro pojišťovny
« kdy: Leden 10, 2010 »

Dobrý den,

podnikám od 15.10.09. Tzn. 3 měsíce v roce 2009. Za tuto dobu budu podávat přehledy na pojišťovny. Jelikož provozuji e-shop, vedl jsem daňovou evidenci. Zkoušel jsem si doma vypočítat obě varianty pro daňové přiznání (evidenci vs. paušál). V každém z těchto případů nebudu platit žádnou daň z příjmu (po odečtení slevy na poplatníka v případě paušálu). Takže paušál by pro mě byl rozhodně jednodušší. Zde je ale háček. Za ty tři měsíce podnikání r. 2009 jsem měl vyšší výdaje než příjmy (pořízení obchodu, nákup zboží atd.). Takže v případě, že bych uplatnil daňovou evidenci bych měl ztrátu z podnikání nejspíš...bylo by to sice pár korun ale bylo. :) No a mě zajímá, jak se uplatňují výdaje při vyplňování přehledů pro sociální a zdravotní pojištění? Jestli opravdu ty skutečné nebo stejné jako v daňovém přiznání (v případě paušálu!). Rád bych tedy uplatnil paušál, ale na druhou stranu bych nechtěl, aby mi pojišťovny napařili vysoké zálohy na rok 2010, když jsem byl vlastně \"skutečně\" ve ztrátě.

Díky za rady a zkušenosti.

A ještě jedna otázka. Když jsem v roce 2009 byl v klasickém HPP a teprve od října podnikám na hlavní činnost.....musím ten předchozí HPP nějak zahrnout do daňového přiznání nebo do přehledů pro pojišťovny? Nebo si to vyplním naprosto nezávisle na předchozím HPP?

Díky.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15017
Přehledy pro pojišťovny
« Odpověď #1 kdy: Leden 12, 2010 »

Pokud je podnikání vaší hlavní činností (nejste zároveň zaměstnancem), tak platíte pojistné na zdravotní a sociální pojištění z minimálního vyměřovacího základu (v roce 2010 to bude 1.731,- Kč na SP a 1.601,- Kč na ZP) a to i v případě, že jste v podnikání utrpěl ztrátu.
Do přehledu pro OSSZ uvedete základ daně podle daňového přiznání, do přehledu pro ZP rozdíl příjmů a výdajů, opět podle daňového přiznání.
Příjmy z HPP uvedete pouze do daňového přiznání, na výši pojistného nebudou mít žádný vliv.
IP zaznamenána
Stran: [1]