Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: pořízení zboží, doklad s polskou DPH  (Přečteno 1867 krát)

Skálová

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
pořízení zboží, doklad s polskou DPH
« kdy: Leden 13, 2010 »

Řeším následující problém: Plátce DPH, vede DE, koupil za hotové materiál v Polsku. Polský dodavatel vystavil d.doklad s polskou VAT, odběratel uveden český plátce, jeho DIČ na dokladu uvedeno. Zaplaceno hotově včetně daně.
Je mně jasné, že doklad měl být bez VAT, že jsme zbytečně zaplatili i polské DPH. Mohu postupovat tak, že na tento doklad doplním potřebné údaje, čímž vystavím daňový doklad pro nás, samovyměřím, odvedu DPH v Česku, zároveň uplatním nárok na odpočet. Nebo jak to udělat, abychom mohli zařadit aspoň z hlediska daně z příjmu jako výdaj ovlivňující základ daně? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
pořízení zboží, doklad s polskou DPH
« Odpověď #1 kdy: Leden 14, 2010 »

Pokud chcete respektovat zákon o DPH, tak provedete samovyměření. Podle § 16/1 ZDPH jste se dopustili pořízení zboží z JČS a máte tedy povinnost přiznat a zaplatit daň v tuzemsku (§ 108/1/d) ZDPH) bez ohledu na skutečnost, že daň už byla jednou přiznána a odvedena v Polsku. Jestli máte v záměru požádat o vrácení daně v Polsku, tak bude základem daně při samovyměření cena bez polské daně, v opačném případě bude ZD cena včetně polské daně.  V tuzemsku přiznáte daň a zároveň si uplatníte nárok na odpočet. Předpokládám, že nakoupený materiál použijete k uskutečnění své ekonomické činnosti.
Z hlediska daně z příjmů bude daňově uznatelným výdajem základ daně pro DPH.
IP zaznamenána
Stran: [1]