Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: odpisy majetku  (Přečteno 1296 krát)

stamarh

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
odpisy majetku
« kdy: Únor 03, 2010 »

Dobry den, v pátém roce rovnoměrného odpisu automobilu ve firemním majetku jsem  odepsal místo maximální částky ročního odpisu jen 40%. Musím pokračovat v odpisu v dalším roce až se dostanu na zůstatkovou hodnotu 0 Kč, nebo je majetek již odepsán v pátém roce i když do daní jsem uplatnil jen 40%? Jak postupovat s majetkem- automobilem  abych ho mohl vyřadit z evidence majetku? Jaké jsou podmínky na to, abych nemusel příjem z prodeje dát do příjmů? Jedná se o daňovou evidenci Děkuji
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
odpisy majetku
« Odpověď #1 kdy: Únor 03, 2010 »

U rovnoměrného odpisování můžete dle §31,odst.7 použít i sazby nižší než maximální a odepisujete v dalších letech až do úplného odepsání,či-li si odepisování prodlužujete.
Pokud chcete vyřadit auto z majetku,tak provedete zápis na kartě evidence majetku ke kterému datu vyřazujete a dále o tomto majetku nebudete účtovat (žádné náklady na tento majetek).Pokud po 5 letech od vyřazení z podnikání  budete majetek prodávat,tak již nebudete zdaňovat.Pokud prodáte do 5 let,tak můžete tento prodej uvést do § 10 a ne § 7 a tím tento příjem nebude vstupovat do základu pro SP a ZP.Pak je ještě jedna možnost,neprodat,ale darovat osobě blízké.V tomto případě je nutný znalecký posudek za účelem zaplacení darovací daně.Plátcem daně je obdarovaný,který musí podat přiznání k dani darovací a zaplatit dar.daň.V přímé příbuzenské linii  skupina I. je sazba 1% z hodnody vozu,pro skupinu II jsou to 3%,ale v par.19,odst.3 zákona č.357/1992Sb. o dani dědické,darovací je toto bezúplatné nabytí majetku od daně osovobozeno pro skupinu I a II. Obdarovaný nesmí tento majetek prodat 1 rok.Jinak by prodej opět podléhal dani z příjmu.
IP zaznamenána
Stran: [1]