Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2]

Autor Téma: Nezahájené podnikání - FÚ  (Přečteno 18468 krát)

michal9

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #15 kdy: Únor 17, 2010 »

Ještě se zeptám, podpora v nezaměstnanosti se do daňového přiznání nepíše, že ne?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #16 kdy: Únor 17, 2010 »

Podpora v nezaměstnanosti je osvobozená od daně, takže se v přiznání neuvádí.
IP zaznamenána

janeckova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #17 kdy: Březen 10, 2010 »

Hezký den,
mám dotaz ohledně odevzdání čestného prohlášení. Jsme na mateřské dovolené, v září 2009 jsem se zaregistrovala na živnostenském úřadě a následně na finančním úřadě. Danou živnost jsem ale v roce 2009 neprovozovala, bylo mi FU řečeno, že stačí odevzdat čestné prohlášení. Jiné příjmy vlastně nemám, žádnou jinou práci na MD neprovozuji. Potřebuji vědět, jak má v mém případě vypadat (co nejjednodušeji) čestné prohlášení a zda ho potřebuji orazítkovat nebo stačí jen podepsat. Jsem si ještě nenechala udělat ani razítko a vlastně ani nevím, jestli je ze zákona povinnsot ho mít.
Děkuji za odpovědi
Zuzana
IP zaznamenána

janeckova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #18 kdy: Březen 10, 2010 »

ještě doplnění, nevím, jestli je v tom rozdíl..na mateřské nejsem, jsem na rodičovské..synovi je již 2,5 let :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #19 kdy: Březen 10, 2010 »

Finanční úřad
(adresa)            


                                                      Čestné prohlášení

     Prohlašuji, že jsem v roce 2009 neměla příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, ani jsem nevykázala daňovou ztrátu.

     V Horní Dolní ...................                                                    
                                                                                                                          podpis
                                                                                                                          jméno
                                                                                                     (adresa, nebo jen DIČ, nebo obojí)


Stačí podepsat. Razítko nepotřebujete, ani vám žádný zákon neukládá povinnost je mít.
IP zaznamenána

janeckova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #20 kdy: Březen 10, 2010 »

Zdeno, moc děkuji za odpověď. Hned zítra napíšu a hodím na FU. Mějte se hezky, Zuzana
IP zaznamenána

123alois

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #21 kdy: Březen 22, 2010 »

dobry den,

prostrednictvím jednotneho registracniho formulare na ŽÚ bylo nahlaseno zahajeni samostatne vydelecne cinnosti, ackoliv jsem cinnost fakticky nezahajil, tj. nemel jsem zadny prijem ani prvni fakturu. Muj dotaz se tyka prehledu pro zdravotni pojistovnu a ossz, budu muset platit zdravotni a socialni, nebo je mozne napsat nejake cestne prohlaseni, ze jsem podnikat nezacal a nemel prijmy?

Dekuju predem za odpoved, s pozdravem Alois
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #22 kdy: Březen 24, 2010 »

Nahlásil jste zahájení podnikání jen na finanční úřad, nebo i na ZP a OSSZ? Pokud je oznámeno na ZP a na OSSZ a samostatná výdělečná činnost je vaší hlavní činností (nejste zaměstnanec, student, nebo důchodce), pak budete platit pojistné na zdravotní a sociální pojištění i když jste z podnikání neměl žádné příjmy.
IP zaznamenána

hanichka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #23 kdy: Duben 04, 2010 »

Dobry den,

jsem na rodicovske dovolene, od rijna 2009 mam ZL. Prijmy zatim zadne, vydaje ano. Na FU mi bylo receno, ze staci podat misto danoveho priznani cestne prohlaseni. Jiz jsem procetla tuto diskuzi ohledne cestneho prohlaseni - jak je to ale v pripade, ze jsem vydaje mela?

Dekuji, Hana.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #24 kdy: Duben 05, 2010 »

Máte 2 možnosti:
a) zapomenout, že jste nějaké výdaje měla (uplatnění výdaje je právo, nikoliv povinnost), v tom případě stačí čestné prohlášení
b) uplatnit výdaje a tím pádem vykázat ztrátu z podnikání, kterou budete moci odečíst od základu daně v pěti následujících letech. V tomto případě byste ale musela podat daňové přiznání za rok 2009.
IP zaznamenána

dyscac

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #25 kdy: Říjen 05, 2010 »

Zdravím,

dostal jsem se pro mě do neznámé situace a tak bych od Vás potřeboval radu. Měl jsem připravené v čem budu podnikat a všechno vymyšlené atd. Tak jsem si zašel na živnostenský úřad vyřídit živnostenský list. Jenže pak, když jsem přišel domů, tak jsem zjistil, že nakonec potřebuju peníze investovat jinde a nemůžu tudíž začít investovat a nakupovat věci pro moje podnikání. Jsem student. Můj otec je zaměstnanec a navíc má živnostenský list (a podniká). Má otázka tedy zní:

1. Co teď?
...
1. Od kdy se bere, že jsem začal podnikat? A existuje nějaká lhůta do které doby musím začít podnikat po založení živnostenského listu?
2. Musím požádat o přerušení nebo zrušení živnostenské ho listu? (přemýšlím, že když to nevyšlo teď, vyjde to třeba za rok, za dva příp. příjdu na něco levnějšího)
3. Musím podávat daňové přiznání? (když jsem nezačal podnikat, jen mám vystavený ten list)
4. ad3 Musím podávat přiznání z příjmu na zdravotní pojišťovnu a sociálku? (když jsem nezačal podnikat, jen mám vystavený ten list)
5. Co rodiče? Musí v práci na mzdovém ohlásit, že jsem si nechal udělat živnostenský list? (když jsem nezačal podnikat, jen mám vystavený ten list)

Děkuji za odpovědi, Lukáš
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #26 kdy: Říjen 06, 2010 »

Záleží na tom, co všechno jste vyplnil v jednotném registračním formuláři na ŽÚ. Pokud jste prostřednictvím tohoto formuláře provedl oznámení o zahájení činnosti na OSSZ a zdravotní pojišťovně, tak by bylo nejlepší zajít na ŽÚ a oficiálně přerušit (nikoliv definitivně ukončit) provozování živnosti. Na Změnovém listu v řádku 4 (písmena a, b) vyplníte, že se pro účely OSSZ a ZP jedná o ukončení samostatné výdělečné činnosti.

Pokud jste neoznámil na OSSZ a ZP zahájení samostatné výdělečné činnosti, tak nemusíte dělat nic.

Pokud nebudete mít žádné příjmy, tak nemusíte podávat daňové přiznání.

Pokud už jste oznámil zahájení činnosti na OSSZ a ZP, tak budete podávat přehledy o příjmech a výdajích i když budou nulové.

Rodiče nemusí svému zaměstnavateli nic oznamovat. A nemuseli by ani v případě, kdybyste na ŽL vydělával víc, než oni:-)
IP zaznamenána

dyscac

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #27 kdy: Říjen 07, 2010 »

ano, registraci jsem udělal na ŽÚ přes jednotný registrační formulář a tím pádem se to odeslalo i na ZP i OSSZ. Takže ikdyž to teď zajdu přerušit, tak za dejme tomu, tento týden budu muset podávat to nulové daňové přiznání? I příští rok nebo příští rok už ne?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Nezahájené podnikání - FÚ
« Odpověď #28 kdy: Říjen 07, 2010 »

Jenom nulové přehledy pro OSSZ a ZP za 1 zahájený měsíc podnikání. Daňové přiznání na FÚ nemusíte podávat, když nemáte žádné příjmy.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2]