Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: daň z příjmu- prodej zděděného bytu  (Přečteno 1797 krát)

Gerliška

  • Host
daň z příjmu- prodej zděděného bytu
« kdy: Prosinec 07, 2008 »

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda-li se dá uplatnit paušální odpočet daně ze zisku prodeje zděděného bytu?Lze za výdaj v tomto případě počítat účet za telefon?

Dále bych se chtěla zeptat: mám na vedlejší prac. činnost živnostenský list, jako adresu podnikání mám byt, ve kterém žiju. Práci vykonávám doma, je možné si do nákladů započítat zálohy na elektriku ( pracuji na počítači, svítím, teplo také musím mít...) a dále pojištění majetku- domácnosti? děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daň z příjmu- prodej zděděného bytu
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 08, 2008 »

K příjmu z prodeje zděděného bytu (pokud se nejedná o osvobozený příjem) lze uplatnit jen prokázané výdaje. Tedy cenu bytu zjištěnou pro účely daně dědické, dále výdaje na technické zhodnocení, opravu a údržbu bytu, výdaje spojené s jeho prodejem  a daň z převodu nemovitosti. Účet za telefon nelze považovat za daňově uznatelný výdaj.

Výdaje na elektřinu, teplo, vodu, nájemné atd. si můžete uplatnit, ovšem jen v takové výši, v jaké jste schopna je obhájit jako výdaj vynaložený na podnikání (například spotřeba počítače * počet hodin provozu). Pojištění domácnosti nemá žádnou souvislost s vaším podnikáním, je výdajem na osobní spotřebu. Do výdajů by bylo možné uplatnit pojistné na pojištění podnikatelského majetku.
IP zaznamenána

vendula

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
daň z příjmu- prodej zděděného bytu
« Odpověď #2 kdy: Srpen 30, 2010 »

Dobrý den.
Ráda bych se zeptala, jakou zaplatím daň z prodeje bytu v OV. Jsem tam hlášena téměř 40 let
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daň z příjmu- prodej zděděného bytu
« Odpověď #3 kdy: Září 01, 2010 »

Budete platit daň z převodu nemovitosti, která činí 3% z prodejní, nebo odhadní ceny podle toho, která hodnota bude vyšší.
IP zaznamenána

michal kodrle

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
daň z příjmu- prodej zděděného bytu
« Odpověď #4 kdy: Říjen 07, 2010 »

Dobrý den,
Spolu s manželkou jsme si postavili RD. Kolaudace byla dne 16.4.2008. V domku bydlíme od června 2008 do současné doby. Trvale hlášeni jsme v jiném RD.
Můžete mi prosím napsat, co všechno(nebo jak) musím doložit, že v RD bydlíme více jak 2 roky, abychom neplatili daň z příjmu?
RD chceme prodat.
Děkuji
Michal
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
daň z příjmu- prodej zděděného bytu
« Odpověď #5 kdy: Říjen 10, 2010 »

Zeptejte se na FÚ, zda od vás vůbec budou nějaký doklad chtít. Jestliže jste splnili podmínku bydliště (bydliště není totéž, co trvalý pobyt) 2 roky bezprostředně před prodejem, tak bude příjem z prodeje osvobozen od daně a vy nebudete mít povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmů. Skutečnost, že jste měli v RD bydliště, lze prokázat například čestným prohlášením, nebo svědeckou výpovědí sousedů.
IP zaznamenána
Stran: [1]