Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zdanění příjmu za prodej vozidla  (Přečteno 4193 krát)

Dantíková

  • Host
Zdanění příjmu za prodej vozidla
« kdy: Březen 20, 2008 »

Dobrý den,

potřebovala bych poradit, jak to bude se zdaněním příjmu za prodej vozidla,
které jsem zakoupila na leasing jako podnikající FO. Po prvním roce jsem uplatnila poměrnou část
leasingových splátek a druhý rok jsem ho vyřadila z majetku pro soukromé účely.
Po splacení leasingu jsem ho hned prodala. Mohu si nějakým způsobem ještě snížit příjem
z prodeje vozu, který musím zdanit, když jsem auto už v druhém roce vyřadila z OM?
Moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zdanění příjmu za prodej vozidla
« Odpověď #1 kdy: Březen 20, 2008 »

V prvním roce nemohlo být vozidlo zařazeno do vašeho OM, patřilo leasingové společnosti. Pokud jste uplatňovala leasingové splátky jako výdaj na podnikání, pak je nutné po skončení leasingu zařadit vozidlo do OM, aby bylo možné uznat splátky v 1. roce jako výdaj. Zařazení může být jen formální, stačí vyrobit kartu majetku a vozidlo zařadit v odkupní ceně - třeba jen na 1 den. Po vyřazení z OM zdaníte příjem z prodeje podle § 10 ZDP a jako výdaj můžete uplatnit ostatní splátky a odkupní cenu, které nebyly výdajem na podnikání.
Výše uvedené platí za předpokladu, že jste v roce ukončení leasingu neuplatnila výdaje procentem z příjmů. V tom případě by bylo nutné zvýšit základ daně v § 7 (příjmy z podnikání) o dříve uplatněné nájemné.
IP zaznamenána
Stran: [1]