Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: fakturace do německa  (Přečteno 5484 krát)

hadacino

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
fakturace do německa
« kdy: Srpen 17, 2010 »

Dobrý den,
mám dotaz - potřebuji clientovi poslat fakturu do německa za grafické práce. Client je podnikatel...
Já nejsem plátce DPH. Slyšel jsem, že když budufakturovat do zahraničí stává se ze mne plátce ?
Jak to prosím je ?

Děkuji mnohokrát...
IP zaznamenána

hadacino

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
fakturace do německa
« Odpověď #1 kdy: Srpen 17, 2010 »

A ještě poslední otázka - plátcem DPH se musím někde zaregistrovat nebo to je zkrátka automatické ? Díky....
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
fakturace do německa
« Odpověď #2 kdy: Srpen 18, 2010 »

Pokud je německý klient podnikatelem (osobou povinnou k dani), tak vám při poskytnutí služby tomuto klientovi vzniká podle § 94, odst. 11zákona o DPH povinnost registrovat se jako plátce DPH. Jestli německý klient dosud nebyl plátcem DPH, tak se jím při přijetí vaší služby stane.
K dani z přidané hodnoty se musíte registrovat. Zajděte na FÚ pro tiskopis, nebo si stáhněte přihlášku k registraci, například zde: http://cds.mfcr.cz/sys/cds/scripts/tiskopisy/tiskopisy-pdf2010/5104_3.pdf
vyplňte (musíte ručně, tiskopis je formátu PDF) a pošlete poštou.
IP zaznamenána

hadacino

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
fakturace do německa
« Odpověď #3 kdy: Srpen 18, 2010 »

Tak ted jsem s nim mluvil, a prý DIC nema, ze je neco jako na volne noze. Takze ani ja nebudu muset byt platce DPH ?

Mnohokrat Vam dekuji za objasneni.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
fakturace do německa
« Odpověď #4 kdy: Srpen 18, 2010 »

Záleží na tom, k čemu klient vaši službu využije. Pokud ke své ekonomické činnosti (je osobou povinnou k dani), tak byste se měl registrovat jako plátce bez ohledu na to, zda je klient plátcem DPH v Německu, či nikoliv. Pokud poskytnete službu osobě nepovinné k dani (nepodnikajícímu občanovi), tak vám nevzniká povinnost registrace.
IP zaznamenána

hadacino

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
fakturace do německa
« Odpověď #5 kdy: Srpen 18, 2010 »

Ok, děkuji. Stal jsem se plátcem daně a poslední otázka - už Vás snad nebudu obtěžovat :) Faktura bude nyní vypadat jak do zahraničí mam si připočítat DPH, či nikoliv ?  Nebo bez dph a napsat tam dle Reverse charge ?  Děkuji....
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
fakturace do německa
« Odpověď #6 kdy: Srpen 18, 2010 »

Náležitosti daňového dokladu najdete v § 33 ZDPH:

§ 33 Daňový doklad při poskytnutí služby
(1) Plátce, který poskytuje službu s místem plnění mimo tuzemsko, je povinen vystavit za každé plnění daňový doklad obsahující náležitosti podle odstavce 2, a to nejpozději do 15 dnů od data uskutečnění služby nebo přijetí platby, pokud platba předchází uskutečnění služby.
(2) Daňový doklad při poskytnutí služby s místem plnění mimo tuzemsko musí obsahovat
a) obchodní firmu nebo jméno a příjmení, popřípadě název, dodatek ke jménu a příjmení nebo názvu, sídlo nebo místo podnikání plátce, který poskytuje službu,
b) daňové identifikační číslo plátce, který poskytuje službu,
c) název, sídlo nebo místo podnikání osoby, které je služba poskytována,
d) daňové identifikační číslo osoby, které je služba poskytována, včetně kódu země,
e) evidenční číslo daňového dokladu,
f) rozsah a předmět poskytované služby,
g) datum vystavení daňového dokladu,
h) datum uskutečnění služby nebo datum přijetí platby, podle toho, který den nastane dříve, pokud se liší od data vystavení daňového dokladu,
i) základ daně,
j) odkaz na příslušné ustanovení tohoto zákona, podle kterého je místo plnění mimo tuzemsko,
k) pokud je daň ve státě, ve kterém se nachází místo plnění, povinna přiznat a zaplatit osoba, které je služba poskytována, sdělení o této skutečnosti, s odkazem na příslušné ustanovení tohoto zákona, ustanovení předpisu Evropských společenství1), nebo s jiným odkazem, podle kterého je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň osoba, které je služba poskytnuta.


DPH nepřipočítáváte, neboť daň přizná a odvede příjemce služby (reverse_charge). Pokud je německý zákon o DPH stejný jako ten náš, tak se dnem přijetí vaší služby stává objednatel také plátcem DPH.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
fakturace do německa
« Odpověď #7 kdy: Srpen 18, 2010 »

... a ještě něco. Při poskytnutí služby s místem plnění v EU se musí podávat souhrnné hlášení. Služby se v SH uvádějí pod kódem 3.
Podrobněji zde: http://www.jakpodnikat.cz/souhrnne-hlaseni-dph.php
IP zaznamenána

hadacino

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 17
fakturace do německa
« Odpověď #8 kdy: Srpen 19, 2010 »

Mnohokrát děkuji, ted jeste je mi neznamou vec j) odkaz na příslušné ustanovení tohoto zákona, podle kterého je místo plnění mimo tuzemsko  
Jak mám zjistit jaké to je ustanovení ? Děkuji.

O. Hadač.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
fakturace do německa
« Odpověď #9 kdy: Srpen 19, 2010 »

Můžete dát odkaz buď na § 9/1 zákona 235/2004 Sb. (česká právní norma)

 nebo na VAT directive 2008/8/ES (evropská právní norma).
IP zaznamenána
Stran: [1]