Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Přechod na paušální výdaje u OSVČ  (Přečteno 2181 krát)

taťána

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Přechod na paušální výdaje u OSVČ
« kdy: Leden 03, 2010 »

Dobrý den, prošla jsem Vaši diskuzi na toto téma, ale ještě jsem se chtěla upřesnit v tom, jestli jsem můj \"problém\" dobře pochopila.
Manžel je OSVČ,   1.7.2009 založil s.r.o, ve kterém je zaměstnán. Ale zároveň pokračuje v podnikání i jako fyzická osoba , tzn., že bude podávat také daňové přiznání  i za rok 2009.
 Teď, na konci roku jsme si spočítali, že by se vyplatilo uplatnit výdaje paušálem 80 % - podniká v oboru zateplování domů.
Dočetla jsem se, že musí podat dodatečné daňové přiznání k dani z přijmu fyz.osob, kde dodaní veškeré pohledávky a zásoby, které měl uvedené v daň. přiznání za rok 2008. A teď jsem se chtěla zeptat, zda
z částky ,která je ve výši pohledávek a zásob musí také \"doodvézt sociální a zdravotní pojištění\"
A ještě, zda z podání a teda i zaplacení  daně z přijmu z tohoto dodatečného daň. přiznání se platí nějaké penále nebo úrok z prodlení. děkuji Taťána
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Přechod na paušální výdaje u OSVČ
« Odpověď #1 kdy: Leden 03, 2010 »

Pro určení správného procenta výdajů není důležitý obor podnikání, nýbrž druh živnosti. Pokud má manžel živnost řemeslnou, tak uplatní výdaje ve výši 80% příjmů, pokud má živnost vázanou, nebo volnou, tak může uplatnit pouze 60%.

Opravné přehledy pro ZP a OSSZ se při změnách základu daně nepodávají. Díky změně zákona o pojistném na SP nebudete muset z dodaněných pohledávek a zásob odvést důchodové pojištění. Vyměřovací základ pro zdravotní pojištění byste měli zvýšit v roce, ve kterém dojde k prodeji dodaněných zásob, nebo k úhradě pohledávky (můžete snížit o zaplacené závazky).

Pokud dodatečným daňovým přiznáním zvýšíte svoji daňovou povinnost za rok 2008, tak vám po doplacení dlužné daně zřejmě FÚ vyměří úrok z prodlení z daňového nedoplatku. Podejte si žádost o prominutí příslušenství daně. Jako důvod uveďte, že k dodatečnému vyměření daně došlo v důsledku legislativních změn, které v termínu pro podání daňového přiznání za rok 2008 ještě nebyly známy.
Pokud vám vyměří úrok z prodlení vyšší než 3.000,- Kč, tak bude třeba žádost opatřit tisícikorunovým kolkem.
IP zaznamenána
Stran: [1]