Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zdravotní pojištění - přeplatek  (Přečteno 1996 krát)

Vacino

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Zdravotní pojištění - přeplatek
« kdy: Leden 04, 2010 »

Zdravím, prosím vás o radu. Podnikám rok,  platím tedy na zdravotní pojištění pouze minimální zálohy, 1590,- měsíčně v roce 2009, v roce 2010 je to už zase vyšší. Na zálohách jsem za celý rok zaplatil 19.080,-. Při výpočtu 6,75% ze zisku mi vychází přeplatek. Je tedy možné získat přeplatek, nebo tato částka je minimální co musím jako OSVČ zdravotní pojišťovně zaplatit?
Předem díky za odpověď.
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Zdravotní pojištění - přeplatek
« Odpověď #1 kdy: Leden 04, 2010 »

Pokud pouze podnikáte a nejste pojištěn ze zaměstnání,tak Vám žádný přeplatek nevznikne,pokud Vám nevyjdou zálohy na ZP vyšší jak minimální,tak je to jak píšete,že tyto minimální jsou takové,které OSVČ musí zaplatit.Ve vyplňování přehledu Vás to přímo navede,je uveden minimální vyměřovací základ a v dalším řádku příjmy mínus výdaje x O,50 a pokud vyjde částka nižší jak minimální vyměřovací základ,uvede se tento minimální vyměřovací základ.
Za leden 2010 musíte již uhradit částku 1.601.-Kč.
IP zaznamenána

Vacino

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Zdravotní pojištění - přeplatek
« Odpověď #2 kdy: Leden 04, 2010 »

Děkuji za rychlou odpověď. Asi jsem nepochopil správně vypočet zdravotního pojištění. Na těchto stránkách je uvedeno 6.75% ze zisku. A když to spočítám, tak mi vychází menší částka než jsem zaplatil na zálohách, proto jsem se domníval, že mám nárok na vrácení přeplatku....
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zdravotní pojištění - přeplatek
« Odpověď #3 kdy: Leden 04, 2010 »

Jestliže je samostatná výdělečná činnost vaší hlavní činností (zřejmě ano, když platíte minimální zálohy), tak musíte odvést pojistné z minimálního vyměřovacího základu i když je váš skutečný zisk nižší.  Částka, kterou jste zaplatil, odpovídá pojistnému vypočítanému z ročního minimálního vyměřovacího základu (141 330 * 13,5%), nemáte tedy přeplatek na pojistném.
IP zaznamenána

Vacino

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Zdravotní pojištění - přeplatek
« Odpověď #4 kdy: Leden 04, 2010 »

O.k. Děkuji za informaci, nejde mi vůbec o přeplatek, jde mi o to jak přesně spočítám kolik zaplatím na zdravotním pojištění. Na tomto webu je uvedeno 6.75 % ze zisku. Domníval jsem se, že je to konečný výpočet, nehledě na to, kolik jsem si vydělal.
IP zaznamenána
Stran: [1]