Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Ujištění se v několika věcech student- SP, ZP  (Přečteno 1230 krát)

jannie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22

Dobrý den,

prvně musím říci, že Vaše stránky jsou opravdu velmi užitečné a přehledné.
Proto bych se chtěla pouze ujistit v několika věcech, takže Vás prosím, zda byste byla tak hodná a pomohla mi si ujasnit některé pojmy.

1) jsem student a od ledna roku 2009 podnikám. Studentem jsem po celý rok i rok 2010.

2) můj zisk nedosáhl hranice 56.532 Kč

3) po podání přehledu SP platit nebudu a v roce 2010 nebudu platit ani žádné zálohy na SP.

4) ZP zaplatím po podání přehledu (6,75% ze zisku). Zálohy na ZP budu platit avšak třeba například 20 kč za měsíc.

 
Mám v bodech 3 a 4 pravdu? Nebo se něco změnilo?

Předem moc děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ujištění se v několika věcech student- SP, ZP
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 30, 2009 »

Máte pravdu, nic se nezměnilo.

Pokud vám vyjdou nepatrné zálohy na ZP a platíte složenkou, nebo placeným bankovním převodem, tak jim můžete poslat pojistné na několik měsíců najednou, nejlépe předem. Možná budou brblat, ale pak si to přeberou.
Od roku 2010 bude o něco vyšší hranice povinné účasti na SP, cca 56.900,- Kč.
IP zaznamenána

jannie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22
Ujištění se v několika věcech student- SP, ZP
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 31, 2009 »

Velice děkuji za odpověď.

Ještě jsem se zapomněla zeptat pokud tedy v roce 2009 jsem zahájila podnikání jako student,  ZP zaplatím až po podání přehledu, tedy klidně až v březnu. A zálohy budu také řešit až po podání přehledu? Nebo musím již zaplatit za leden 2010?

Omlouvám se, že jsem to neshrnula do jednoho příspvěku.

Ještě jednou děkuji a přeji krásný Nový rok.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Ujištění se v několika věcech student- SP, ZP
« Odpověď #3 kdy: Leden 02, 2010 »

Výši zálohy si stanovíte na základě přehledu o příjmech a výdajích za rok 2009. Zálohu na pojistné budete platit poprvé za kalendářní měsíc, ve kterém jste podala přehled o příjmech a výdajích. Příklad: přehled odevzdáte v dubnu 2010, první zálohu tedy zaplatíte za měsíc duben. Dubnová záloha je splatná kdykoliv v období mezi prvním dubnem a osmým květnem.

Dejte ale pozor na odvod pojistného za rok 2009. Ten je totiž splatný nejpozději do 8 dnů od podání daňového přiznání. Příklad: daňové přiznání za rok 2009 aktivně odevzdáte už 15. ledna 2010, doplatek zdravotního pojištění musíte odvést nejpozději 23. ledna 2010.

Na odevzdání přehledu máte čas do konce dubna (s daňovým poradcem až do konce července). Pojištěnci, kteří nemusejí podávat daňové přiznání, odevzdávají přehled nejpozději 8. dubna 2010.
IP zaznamenána
Stran: [1]