Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: AdSense a DPH  (Přečteno 15576 krát)

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 568
    • http://www.jakpodnikat.cz
AdSense a DPH
« kdy: Prosinec 31, 2009 »

Ještě prosím o informaci - pochopila jsem správně, že příjmy od AdSense se píší na řádek č. 25 v přiznání k DPH? A to i v případě, že příjem jde z USA, i v případě, že příjem jde z Irska?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14831
AdSense a DPH
« Odpověď #1 kdy: Leden 01, 2010 »

Příjem z Irska do řádku 21 _ poskytuješ službu (s nárokem na odpočet) s místem plnění mimo tuzemsko OSOBĚ REGISTROVANÉ K DANI (unijnímu plátci) v JČS.
Rokem 2010 počínaje budeš mít tu čest (tedy spíš povinnost) odevzdávat při poskytování takovéto služby souhrnné hlášení. Podrobně zde:
http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/SID-3EA9846C-862CE9FD/cds/xsl/legislativa_metodika_9962.html?year=0
Kdo ještě není plátcem DPH, ten se jím stává bez ohledu na výši obratu. Poskytl službu osobě povinné k dani do jiného členského státu a jedná se o službu, ze které je povinen přiznat a zaplatit daň příjemce služby.
Nařizuje to novela ZDPH v § 94, odst. 11.
Kopíruji: (11) Osoba povinná k dani se sídlem nebo místem podnikání v tuzemsku, která poskytuje služby s místem plnění v jiném členském státě podle § 9 odst. 1, se stává plátcem dnem poskytnutí těchto služeb, pokud povinnost přiznat a zaplatit daň vzniká příjemci služby.
(V novele ZDPH je nově definován též § 9, odstavec 1.)


Příjem z USA do řádku 25_ poskytuješ službu (s nárokem na odpočet) s místem plnění mimo tuzemsko, ale neposkytuješ ji unijnímu plátci, nýbrž zahraniční osobě.
Nestáváš se povinně plátcem DPH.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 568
    • http://www.jakpodnikat.cz
AdSense a DPH
« Odpověď #2 kdy: Leden 02, 2010 »

Moc děkuji. Jsou to převratné změny -  vyplývá z nich, že
- neplátci DPH, kteří ještě nepřistoupili na změnu všeobecných podmínek Googlu (mají přehledy AdSense v dolarech), ať tak nečiní, dokud to jde, protože by se z nich stali plátci DPH
- neplátci DPH, kteří mají přehledy AdSense v Eurech, se prvními penězi za AdSense v roce 2010 stanou plátci DPH a musejí se povinně zaregistrovat k DPH na finanční úřad.
Blíže viz http://www.jakpodnikat.cz/reklama-na-internetu-adsense.php
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 568
    • http://www.jakpodnikat.cz
AdSense a DPH
« Odpověď #3 kdy: Leden 03, 2010 »

Ještě mi to nedá, jestli je to opravdu tak:
Když zobrazuji reklamy Googlu na svých českých webových stránkách, není místo plnění v tuzemsku?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14831
AdSense a DPH
« Odpověď #4 kdy: Leden 03, 2010 »

Při poskytnutí služby určuješ místo plnění buď podle § 9 (základní pravidlo), nebo podle § 10 (zvláštní pravidla). Zvláštní pravidla pro reklamní služby jsou stanovena v § 10h, ale týkají se pouze poskytnutí služby zahraniční osobě (třetí země) nepovinné k dani (většinou občan).
Jestliže se na danou službu nevztahuje některé ze zvláštních pravidel, tak postupuješ podle pravidla základního.

To říká asi tolik, že pokud je příjemcem služby osoba povinná k dani (Google Irsko), tak je místo plnění ve státě, ve kterém má příjemce služby sídlo, místo podnikání, nebo provozovnu.

Místo plnění by zůstalo v tuzemsku pouze v případě, že by byla příjemcem služby osoba nepovinná k dani (typicky nepodnikající občan) usazená v EU.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 568
    • http://www.jakpodnikat.cz
AdSense a DPH
« Odpověď #5 kdy: Leden 04, 2010 »

Znovu děkuji, tak platí, že kdo má přehledy AdSense v Eurech, stane se prvním  letošním příjmem za AdSense plátcem DPH.
IP zaznamenána

marsinka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
AdSense a DPH
« Odpověď #6 kdy: Leden 15, 2010 »

Mám dotaz k těm příjmům z USA (google adsense). Nebude se na to vztahovat §10k a nebude místem zdanitelného plnění tuzemsko? Pokud ne, prosím o vysvětlení tohoto paragrafu čeho se vlastně týká. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14831
AdSense a DPH
« Odpověď #7 kdy: Leden 15, 2010 »

§ 10k ZDPH se týká zahraničních osob povinných k dani, které mají sídlo, místo podnikání, nebo provozovnu ve třetí zemi (podle § 9/1 by se místo plnění přesunulo do třetí země), ale tyto osoby jsou zároveň plátci DPH i v tuzemsku. Kdyby služba, kterou této osobě poskytujete, byla spotřebována v ČR, pak bude místem plnění tuzemsko.
Toto ustanovení bylo zakotveno i v zákonu, platném do 31.12.2009, našla byste je pod § 10/14.

Google Inc. není v ČR registrován jako plátce DPH.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 568
    • http://www.jakpodnikat.cz
AdSense a DPH
« Odpověď #8 kdy: Leden 19, 2010 »

Taky mi to není úplně jasné - ta služba, kterou Googlu skrze AdSense poskytujeme, se opravdu uskutečňuje (spotřebovává??) v České republice. Nemá Marsinka pravu?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14831
AdSense a DPH
« Odpověď #9 kdy: Leden 19, 2010 »

Vycházím ze znění § 10k ZDPH, cituji:

§ 10k
Místo plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani, která má sídlo, místo podnikání nebo provozovnu ve třetí zemi
Pokud je podle § 9 odst. 1 místo plnění při poskytnutí služby osobě povinné k dani, která má sídlo, místo podnikání nebo provozovnu ve třetí zemi, A KTERÁ JE ZÁROVEŇ PLÁTCEM, s výjimkou služeb osvobozených od daně, stanoveno ve třetí zemi a ke skutečnému užití nebo spotřebě dochází v tuzemsku, považuje se za místo plnění tuzemsko.


Služba se sice spotřebovává v ČR, ale Google Inc. tu není plátcem, místo plnění je tedy _ alespoň podle mého názoru- ve třetí zemi.
IP zaznamenána

marsinka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
AdSense a DPH
« Odpověď #10 kdy: Leden 20, 2010 »

A lze prosím někde zjistit, zda je zahr. firma plátce v ČR? (nějakým jiným způsobem než od dané společnosti). Nyní se nám totiž stalo, že společnost ze Singapuru, které jsme v r.2009 vystavovali faktury bez DPH, nám letos oznámila, že je také plátce v ČR a to již od roku 2005. Poradíte co s již vystavenými fakturami? Ponechat nebo je opravit dodatečným přiznáním? Ale není to přece naše chyba, že nám to ta firma neřekla.. Fakturace se s nimi dlouho řešila a vyloženě si přáli fakturu bez DPH, že to tak vystavují i ostatní a letos přišli s tím, že se to bude podle novely fakturovat s DPH.. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14831
AdSense a DPH
« Odpověď #11 kdy: Leden 21, 2010 »

Rejstříky a registry
http://www.statnisprava.cz/rstsp/redakce.nsf/i/rejstriky

někde v půlce seznamu jsou Plátci DPH. Nebo si můžete otevřít druhou nabídku shora ARES. Tam si o subjektu zjistíte i jiné informace.

Ustanovení o přechýlení místa plnění do tuzemska v případě, že odběratel má přidělené CZ DIČ, je v zákoně od 1.1.2009. Rozhodnutí, zda podat dodatečná přiznání k DPH za rok 2009, je na vás. Třeba vás nebudou v dohledné době kontrolovat a za 3 roky už by nedoměřili, nebo si toho při případné kontrole nevšimnou. Bohužel, je vaší chybou, že jste si firmu nevyhledali v registru plátců DPH.
IP zaznamenána

marsinka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 25
AdSense a DPH
« Odpověď #12 kdy: Leden 21, 2010 »

Děkuji za zaslání odkazu na rejstříky, v Aresu jsem danou firmu nenašla a našla jsem ji pouze v plátcích DPH ale to až poté, co nám sdělili jejich CZ DIČ, bez toho bych nikde nenašla, že jsou plátci DPH. To jen pro informaci, že bez spolupráce s danou firmou, to vyhledat opravdu nelze.. Rozhodnutí, zda podat dodatečná přiznání nebo to nechat, nechám na vedení společnosti.
Děkuji
IP zaznamenána

Ewa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
AdSense a DPH
« Odpověď #13 kdy: Únor 07, 2010 »

Pozor! Google Inc. dle diskuze prý není v ČR registrován jako plátce DPH, ale nemá v ČR náhodou provozovnu??????
Na školení nám bylo řečeno, že pokud jsou poskytované služby v tuzemsku a příjemce služby má provozovnu
v tuzemsku, tak jde o tuzemské plnění. Příjemce služby musí podepsat Čestné prohlášení, že nemá provozovnu
v tuzemsku.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14831
AdSense a DPH
« Odpověď #14 kdy: Únor 08, 2010 »

Na serveru Podnikatel.cz dnes vyšel článek na téma Google AdSense:

http://www.podnikatel.cz/clanky/reklamni-sluzby-google-adsense-a-povinna-dph/
IP zaznamenána
Stran: [1] 2