Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Zdanitelné plnění při pořízení zboží z EU a mimo EU  (Přečteno 5565 krát)

Karel001

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4

Dobrý večer Zdeno. Měl bych na Vás prosbu - otázku. Zatím jsem jednoduše účtoval DPH za služby jen v rámci ČR a o DPH vím jen to nejnutnější co potřebuji. Nyní jsem si, ale objednal ke své činnosti měřící přístroj z EU (např. Německo, platba EUR), ale také jeden z USA (platba v USD). V obou případech jsem za zboží platil platební kartou. Pro můj dotaz také předpokládejme, že oba dva dodavatelé jsou plátci DPH (VAT) ve svých státech a zboží nepodléhá clu. V případě pořízení zboží z členského státu (např. to Německo), pokud to dobře chápu, toto vykazuji na přiznání k DPH na řádcích 3 a 4 a 44 a 45. Jak ale vykáži/uplatním DPH v případě zboží z USA? Resp. mohu vůbec? ;-) A ještě druhý dotaz: Předpokládám že při platbě kartou mohu jako podklad pro přepočet na Kč vzít částku, která je mi v Kč za platbu stržena z účtu? Jak by to bylo při platbě v hotovosti? (přepočet s doložením aktuálního platného kurzu dle ČNB v době pořízení?). Děkuji mnohokrát za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zdanitelné plnění při pořízení zboží z EU a mimo EU
« Odpověď #1 kdy: Leden 02, 2010 »

Pořízení zboží z jiného členského státu EU: vykazujete tak, jak píšete.

Američan nemůže být ve své zemi plátcem DPH, neboť v USA žádnou nemají:-)  Píšete, že zboží nebude podléhat clu, bude se tedy zřejmě jednat o zásilku nepatrné hodnoty, která je podle § 71 ZDPH osvobozena od cla a tím pádem i od DPH. V přiznání se neuvádí. Pokud by se jednalo o zboží s nulovou celní sazbou, pak by se podle mého názoru dovoz měl vykázat na řádcích 7,8 a 44, 45.

Při platbě kartou můžete (pro účely daně z příjmů) vzít částku, která vám byla stržena z účtu. Při platbě v hotovosti v cizí měně můžete (opět pro účely daně z příjmů) výdaj přepočítat buď průměrným kurzem, který bude vyhlášen po skončení roku, nebo můžete použít kurzy devizového trhu podle zákona o účetnictví (denní, nebo pevný kurz).

Pro účely DPH přepočítáváte cizí měnu na koruny podle § 4/4 ZDPH, tedy kurzem devizového trhu vyhlášeného ČNB, který je pro vás platný (který jste si zvolil například vnitřní směrnicí). Přepočet se provádí ke dni vzniku povinnosti přiznat daň (den pořízení zboží), nikoliv ke dni úhrady, jako pro účely daně z příjmů.
IP zaznamenána

Karel001

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Zdanitelné plnění při pořízení zboží z EU a mimo EU
« Odpověď #2 kdy: Leden 03, 2010 »

Vážená paní Zdeno, děkuji mnohokrát za vyčerpávající a poučnou odpověď. Přeji Vám hodně pohody v novém roce 2010.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Zdanitelné plnění při pořízení zboží z EU a mimo EU
« Odpověď #3 kdy: Leden 05, 2010 »

Nakoupili jsme náhradní díly k přístroji z Rakouska, dodavatelská faktura  vystavena v českých korunách, bez DPH, máme nějakou povinnost vůči DPH?  Děkuji, Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zdanitelné plnění při pořízení zboží z EU a mimo EU
« Odpověď #4 kdy: Leden 05, 2010 »

Přístroj je z Rakouska a ND jste nakoupili od českého neplátce?
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Zdanitelné plnění při pořízení zboží z EU a mimo EU
« Odpověď #5 kdy: Leden 06, 2010 »

Špatně jsem se vyjádřila, omlouvám se, přístroj i teď pořízené náhradní díly jsou od stejného dodavatele z Rakouska, tedy faktura od rakouského dodavatele, v českých korunách, bez DPH. Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zdanitelné plnění při pořízení zboží z EU a mimo EU
« Odpověď #6 kdy: Leden 06, 2010 »

Pokud je rakouský dodavatel plátcem DPH, tak jste pořídili zboží z jiného členského státu s místem plnění v tuzemsku. V přiznání k DPH se uvádí na ř. 3 resp. 4 (přiznáváte daň) a na ř. 44 (45), kde si uplatňujete nárok na odpočet.

Pokud není dodavatel plátcem DPH, tak postupujete stejně, jako kdybyste dostala fakturu od českého neplátce, v přiznání k DPH se neuvádí.

Měna, ve které vám dodavatel fakturuje, nehraje roli.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Zdanitelné plnění při pořízení zboží z EU a mimo EU
« Odpověď #7 kdy: Leden 06, 2010 »

Moc děkuji.
IP zaznamenána

novajanicka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Zdanitelné plnění při pořízení zboží z EU a mimo EU
« Odpověď #8 kdy: Únor 10, 2010 »

Dobrý den,
chtěla jsem se Vás zeptat, jaký máte názor na rozdílný okamžik vystavení daňového dokladu u dodavatele a pořizovatele. V případě pořizovatele je doklad považován za daňový až doplněním chybějích údajů. Může tedy nastat situace, kdy např. dodavateli vznikne povinnost přiznat osvobozené dodání za měsíc březen (nikoliv až 15.4. neboť doklad byl vystaven třeba 30. 3), a u pořizovatele vznikne povinnost přiznat daň za měsíc duben (neboť obdrží doklad 12. 4. a doplní ho 14. 4., tudíž mu vznikne povinnost 14. 4.). Velice bych byla ráda za váš názor na tuto situaci, nějaké např. doporučení jak to řešit. Děkuji velmi.
IP zaznamenána
Stran: [1]