Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Založení živnosti - překladatelka  (Přečteno 1890 krát)

HankaŠt

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Založení živnosti - překladatelka
« kdy: Prosinec 29, 2009 »

Dobrý den, mám začít pracovat pro jednu agenturu jako překladatelka, znamená to tedy, že se stanu OSVČ (práce z domova na vlastním PC). Mám, s dovolením, několik otázek.

1. Budu pracovat doma na vlastním PC, překlady budou chodit mailem, já je budu mailem zase odesílat. Náklady tedy budou prakticky nulové. Je tedy pro mě výhodné použít paušální výdaje? (Tedy 60 %, jestli to správně chápu?)
2. Jak s placením DPH? Mohu být neplátcem? (Předpokládám, že pro mě to je jednodušší, agentura je s.r.o., takže ta DPH odvede, ale co případní další zákazníci, kterým bych chtěla nabídnout překlady - nebyl by to pro ně problém?)  
3. Jak s placením zdravotního/sociálního pojištění, mám platit min. měsíční zálohy? (Zdr. 1601 od 01/2010, soc. neznám.)
4. Je něco, na co bych si měla dát pozor, před čím byste mě varovali?

Omlouvám se za své primitivní dotazy, ale doposud jsem byla pouze zaměstnancem, a nerada bych něco prošvihla. Váš web mě velmi zaujal, proto vás prosím i o radu.

Děkuji mockrát a přeji hodně pohody a zdraví do nového roku!
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Založení živnosti - překladatelka
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 29, 2009 »


1. Ano, asi pro Vás bude výhodnější uplatňovat výdaje procentem, 60%.

2. Plátcem DPH se povinně stáváte, pokud obrat přesáhne částku 1.000.000,- za nejvýše 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců (§6 odst 1 zákona o DPH).  Můžete se samozřejmě plátcem DPH stát i dobrovolně, ale bude to pro Vás nevýhodné.

3. Ano, zahájení podnikání je pro Vás i začátkem placení záloh na sociální a zdravotní pojištění, a případně nemocenského pojištění.

4. Nic mne nenapadá, takže se ptejte Vy, a to na cokoli, žádný dotaz není primitivní, hloupý je jen dotaz, který nepoložíte.

Hodně štěstí, Jana

IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Založení živnosti - překladatelka
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 29, 2009 »

Zdravím paní Janičku a přeji hezké po svátcích:-)

K bodu 3) doplňuji: minimální záloha na SP je v současné době 1.720,- Kč. Pokud jste zahájila podnikání v prosinci 09, pak za prosinec a za první měsíce roku 2010 (až do měsíce, vše kterém podáte přehled o příjmech a výdajích) platíte stále stejnou zálohu. Pokud zahájíte podnikání až v lednu 2010, pak budete platit minimální zálohu ve výši 1.731,- Kč.

Informace k nemocenskému pojištění OSVČ zde: http://www.jakpodnikat.cz/nemocenske-pojisteni-osvc-2009.php
IP zaznamenána

Fanula

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Založení živnosti - překladatelka
« Odpověď #3 kdy: Leden 29, 2010 »

Dobry den,od 2 ctvrtletí 2009 jsem začal pracovat jako OSVC v řemeslné činnosti a uplatnuji vydaje procenty,tedy podle meho zjisteni 80% a jelikož nastal čas pro danove přiznani ktere si sám sepisuji a na financním uřade mi moc neporadily mam na vás 2 dotazy.1. kam v danovem přiznani uvedu naklady za provoz auta nezahrnute do majetku to jest jaka kolonka a kterzý formular a dotaz 2. je vyplacená faktura za pomoc pri montazi druhe osvc muj vydaj ktery je zahrnut v procentech nebo DP ma uvest o tuto cast nižší příjem . Doufam že jsem to napsal srozumitelne,predem moc dekuji za odpoved
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Založení živnosti - překladatelka
« Odpověď #4 kdy: Leden 29, 2010 »

Náklady na provoz auta i platba za pomoc při montáži jsou zahrnuty ve výdajovém paušálu (80%), takže už je neuvádíte v daňovém přiznání.
IP zaznamenána

Fanula

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
Založení živnosti - překladatelka
« Odpověď #5 kdy: Leden 29, 2010 »

Citace: Zdena
Náklady na provoz auta i platba za pomoc při montáži jsou zahrnuty ve výdajovém paušálu (80%), takže už je neuvádíte v daňovém přiznání.
takže jak uvadite nahrada za ujety kilometr v mem případě 5.97 je v tomto paušalu zahrnut,protože uřednice na FU byla presvedcena že je to uprava snižujíci rozdíl mezi příjmi a výdaji tak nevím děkuji moc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Založení živnosti - překladatelka
« Odpověď #6 kdy: Leden 29, 2010 »

Máte 2 možnosti\"
a) ke svým příjmům uplatníte skutečné výdaje, ve kterých bude zahrnuta platba jiné OSVČ, náhrady za auto (které buď zapíšete do daňové evidence, nebo až do daňového přiznání jako úpravu snižující), nákupy materiálu, nájemné, telefony atd.
b) ke svým příjmům uplatníte výdaje ve výši 80% příjmu. V uvedeném procentu už jsou zahrnuté veškeré výdaje, které souvisejí s dosažením příjmu, nic navíc si k nim už neuplatníte.
IP zaznamenána
Stran: [1]