Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Vedlejší OSVČ a soc. pojištění při nemocenských dávkách  (Přečteno 2700 krát)

ikocova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat,zda jsem povinna platit sociální pojištění při vedlejší OSVČ. Zaměstnána jsem po celý rok 2009, od 1.4.2009 jsem zahájila vedlejší OSVČ, kterou jsem z důvodu odvolání souhlasu zaměstnavatele musela k 30.9.2009 přerušit, zároveň jsem od 29.6.2009 v PN z důvodu pracovního úrazu. Během prvních 3 měsíců podnikání jsem dosáhla zisku po odečtení výdajů ve výši cca 27.000,-Kč.    Po dobu PN jsem podnikání nevykonávala, ačkoliv živnost byla do 30.9. aktivní. Budu tedy povinna platit sociální pojištění? Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vedlejší OSVČ a soc. pojištění při nemocenských dávkách
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 27, 2009 »

Do přehledu o příjmech a výdajích zapište 6 měsíců podnikání a dostanete se pod rozhodnou hranici pro povinnou účast na důchodovém pojištění (6*4.711 = 28.266). Pracovní neschopnost znamená, že jste nebyla schopna vykonávat své zaměstnání, ovšem z hlediska samostatné výdělečné činnosti jste byla zdravá, jako rybička. Nikdo nebude zkoumat, zda jste po dobu PN provozovala živnost, či nikoliv. Pro OSSZ je důležitá pouze formální stránka, pro ně jste OSVČ tak dlouho, dokud neoznámíte přerušení činnosti.
IP zaznamenána

ikocova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
Vedlejší OSVČ a soc. pojištění při nemocenských dávkách
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 27, 2009 »

Děkuji mnohokrát za rychlou odpověď.
IP zaznamenána

Pavell

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 230
Vedlejší OSVČ a soc. pojištění při nemocenských dávkách
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 27, 2009 »

Pro Ikocova:

Výše uvedené platí, pokud jste již do Vámi uvedeného \"zisku\" promítla úpravy podle § 5 a § 23 ZDP resp. pokud takové úpravy Vás nedostanou nad hranici 28 266 Kč. Stačí jedna nezaplacená faktura.....

Nad rámec dotazu upozorňuji, že zdravotní platit budete a základ daně z příjmů (a tím i vyměřovací základ zdravotního) musíte upravit podle § 23/8/b/první věta za bodem 3) ZDP.

Hezký den!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vedlejší OSVČ a soc. pojištění při nemocenských dávkách
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 27, 2009 »

Pro Pavell:
Vyměřovacím základem pro výpočet ZP zůstává i nadále pouze rozdíl příjmů a výdajů (platí pro FO vedoucí DE, případně uplatňující výdaje podle § 7/7ZDP), úpravy základu daně se nezahrnují.

Pro ikocová:
Pokud byste neobnovila činnost do doby, kdy budete podávat daňové přiznání za rok 2009, tak byste měla v daňovém přiznání provést úpravy základu daně, jak píše p. Pavell. Samozřejmě za předpokladu, že je pro tyto úpravy důvod, vykážete například pohledávky, nebo zásoby. Do přehledu pro OSSZ se neuvádí rozdíl příjmů a výdajů, nýbrž daňový základ, tedy rozdíl P a V po případné úpravě (zvýšení, ale i snížení) základu daně, který se stane vyměřovacím základem pro výpočet pojistného.
IP zaznamenána

ikocova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
Vedlejší OSVČ a soc. pojištění při nemocenských dávkách
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 27, 2009 »

Opětovně děkuji za odpověď. Pokud jsem správně pochopila, tak v případě, že opětovně začnu podnikat do termínu podání daňového přiznání za 2009, tak základ daně nemusím o vykázané zásoby upravovat, tj. pouze od příjmů odečtu výdaje a tím získám dílčí daňový základ ( vedu DE). V případě, že podnikání nezahájím, takto získaný daň. základ o vykázané zásoby upravím - základ navýším či snížím o hodnotu zásob? V těchto nových úpravách se moc neorientuji. Děkuji.
IP zaznamenána

Pavell

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 230
Vedlejší OSVČ a soc. pojištění při nemocenských dávkách
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 27, 2009 »

Pro ikočová

V DE Vám zásoby snížily zisk. Pokud nezahájíte podnikání do termínu podání DP, stát Vám takové zásoby, ze kterých nebyla tržba, neuzná jako daňový výdaj. Tj. o hodnotu zásob si zvýšíte základ daně a to Vás patrně dostane do sociálky.



Pro Zdenu

Děkuji za opravu. Sociální a zdravotní daň nesnáším obecně. Navíc jsem měl zafixován postup při vedení účetnictví u FVE, kde se do přehledu uvádí základ daně podle třetí věty. Na DE a paušalisty jsem ani nepomyslel. :-))
Ale alespoň tazatelka na sebe práskla zásoby, které mohou udělat problém, protože by je asi uvedla do DP zároveň s údajem, že je \"přerušená\". :-))

Hezký večer!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Vedlejší OSVČ a soc. pojištění při nemocenských dávkách
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 27, 2009 »

Pokud byste do dne podání daňového přiznání neobnovila činnost, tak v příloze č. 1 (výpočet dílčího základu daně z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti) vyplníte tabulku E, ve které provedete úpravy.

Pohledávky, zásoby a zůstatky rezerv budou základ daně ZVYŠOVAT. Cena zásob vám snížila základ daně už při jejich zaplacení (uplatnila jste si výdaj na podnikání), ale nevyužila jste je všechny k dosažení příjmů, takže o cenu nespotřebovaných zásob základ daně zase zvyšujete. K pohledávkám jste si v minulosti uplatňovala výdaje, kterými jste snižovala základ daně, ale zatím jste nepřiznala příjem, proto zvyšujete základ daně o výši pohledávek.

Zároveň můžete SNÍŽIT základ daně a to o závazky, které by při úhradě byly daňově uznatelným výdajem (například faktury za telefon, za zboží, závazky z titulu mezd atd.)

Dílčí základ daně z podnikání vypočítáte tak, že k rozdílu příjmů a výdajů přičtete úpravy zvyšující a odečtete úpravy snižující základ daně. Tento dílčí základ přenesete z přílohy do těla přiznání na řádek č. 37 a také ho zapíšete do přehledu pro OSSZ.

Pokud do dne podání daňového přiznání obnovíte činnost, tak úpravy základu daně nemusíte provádět.

Můžete je ale provést v případě, že byste od roku 2010 chtěla přejít z daňové evidence na uplatňování výdajů procentem z příjmů. Zkoušela jste si propočítat, zda by pro vás nebyly výhodnější paušální výdaje už v roce 2009?
IP zaznamenána

ikocova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 16
Vedlejší OSVČ a soc. pojištění při nemocenských dávkách
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 28, 2009 »

Zkoušela, ale je pro mne výhodnější DE než paušál. V únoru asi opět podnikání obnovím a nebudu tedy muset úpravu základu daně řešit. Ještě jednou děkuji.
IP zaznamenána
Stran: [1]