Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Platby sociálního a zdravotního pojištění  (Přečteno 2649 krát)

Macin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5

Jsem teprve začátečník ve vedení daňové evidence a zajímá mě, zda musejí být do konce tohoho roku zaplaceny všechny zálohy SP a ZP. Mám zaplaceno jen za 5 měsíců a nevím, zda musím doplatit těch zbývajících 7 do konce roku 2009? Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Platby sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 10, 2009 »

Pokud Vám vyšlo z přehledů za rok 2008 povinné placení záloh a nebyly uhrazeny v termínech ( u SP do 20.dne následujícího měsíci za předcházející měsíc a ZP do 8.dne) bude Vám vyměřeno penále z těchto neuhrazených záloh.
IP zaznamenána

Macin

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Platby sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 11, 2009 »

Děkuji za odpověď,ale podnikám teprve od ledna 2009.
Tak nevím, zda do konce tohoto roku musím ty zálohy doplatit. Děkuji
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Platby sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 11, 2009 »

Pokud máte podnikání jako vedlejší činnost,(jste zaměstnaná,důchodce nebo je u ZP plátcem stát),tak zálohy na SP a ZP platit nemusíte.Pokud jen podnikáte a to prvním rokem,tak zálohy na SP také platit nemusíte-zúčtuje se až v přehledech,ale ZP platit musíte(myslím ty minimální 1.590.-Kč).Pokud zálohy na ZP nebudou uhrazeny v termínech,tak bude asi penále.
IP zaznamenána

Jasněna

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Platby sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 14, 2009 »

Dobrý den, jsem na RD a podnikám jako OSVČ (tím pádem vedlejší, že?) od září 2008, manžel je zaměstnaný na plný úvazek, v podnikání mi pomáhá a mě by zajímalo, jak bych ušetřila na platbě za sociálko a zdravotko, kdybych ho uvedla jako spolupracující osobu. Zisky za 2009 by se tím pádem dělily na mne a na něho (zda na polovic, to nevím) a tím pádem bych já platila snad nižší doplatek za pojištění - jak by to ale měl on, když je zamestnaný (učitel)? Jistě by také doplácel za pojištění, ale zajímá mne, zda celkově ušetříme - tedy zda by součet toho, co zaplatím já a co zaplatí on byl nižší, než to, co bych zaplatila já sama z celého zisku. Nevím, zda je můj dotaz srozumitelný. Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Platby sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 15, 2009 »

Zdravotní pojištění: neušetříte nic, v součtu zaplatíte stejnou částku, jenom část odvedete vy a část manžel.
Sociální pojištění: zde můžete získat úsporu, pokud na namžela rozdělíte jen takovou část svých příjmů a výdajů, při které mu nevznikne povinná účast na důchodovém pojištění. Při celoroční spolupráci by rozdíl P a V, které na manžela rozdělíte, musel být nižší, než 56.532,- Kč.
Daň z příjmů: těžko odhadnout. Pokud manžel u příjmů v zaměstnání vyčerpal všechny slevy, nezdanitelné části daně atd., tak bude z rozdělených příjmů platit daň. Je možné, že u vás po rozdělení naopak zůstanou některé úlevy nevyčerpané.
IP zaznamenána

kokon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Platby sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 17, 2009 »

zdravim,kdyz je uz rec o placeni zp,pojisteni platim slozenkou kazdy mesic zhruba ctvrteho,jako osoba bez zdanitelneho prijmu,ale ted  posledni dobou sem udelal to,ze sem treba 3 mesice neposlal nic,a pak sem jim poslal slozenku s castkou za ty 3 mesice,,,a to sem  udelal vicekrat..
tedy by me zajimalo,jak zareaguje pojistovna az se dozvi ze sem platil zp po trech mesicich..
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Platby sociálního a zdravotního pojištění
« Odpověď #7 kdy: Prosinec 19, 2009 »

Pokud platíte na 3 měsíce dopředu, tak se nic neděje, pojišťovna si platby přiřadí k jednotlivým měsícům. Jestli platíte zpětně, tak doměří penále ve výši 0,05% z dlužné částky za každý kalendářní den prodlení.
IP zaznamenána
Stran: [1]