Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 2 [3] 4

Autor Téma: DPH při poskytnutí služby do jiné země EU  (Přečteno 58182 krát)

Veselý

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 9
DPH při poskytnutí služby do jiné země EU
« Odpověď #30 kdy: Duben 28, 2009 »

Jste můj anděl, děkuji Vám. A za tabulku budu vděčný, stává se mi stále častěji, že se mi zákazníci a země jaksi pletou dohromady. Tentokrát mě zmátlo to, že vlastně moje služba končila v ČR - i když pro zahraniční firmu.
Ještě jednou díky, Veselý  - zdvesely@email.cz
IP zaznamenána

radovan.pasek

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 2
DPH při poskytnutí služby do jiné země EU
« Odpověď #31 kdy: Srpen 04, 2009 »

Dobry den, chtel bych se zeptat jak postupovat s DPH kdyz jsme jazykova skola a 1. vyucujeme jazyky pro odberatele na Slovensku 2. prekladame(nebo tlumocime) pro odberatele na Slovensku. Vyuku bech zaradil mezi vzdelavaci sluzby, místo plneni by tedy dle § 10/4/a) ZDPH bylo v tuzemsku. Fakturu budeme vystavovat s DPH. Ale jak s prekladem/tlumocenim? Nejedna se o sluzby podle § 10/6/c) ZDPH kde se misto plneni přechyluje na Slovensko a fakturujeme bez DPH? Jeste bych mel dotaz jak, pokud nejak, by se postup zmenil pokud by slo o odberatele v USA (mimo EU). Dekuji moc a preji prijemny den. Radovan Pasek
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15045
DPH při poskytnutí služby do jiné země EU
« Odpověď #32 kdy: Srpen 05, 2009 »

1. místo plnění při poskytování vzdělávacích služeb je podle § 10/4/a) ZDPH tam, kde je služba uskutečňována a je jedno, jaké osobě (plátce, neplátce, z EU, ze třetí země) poskytujete vzdělávání. Pokud vyučujete v tuzemsku, pak budete vždy a každému fakturovat s českou DPH

2. překladatelské a tlumočnické služby spadají pod § 10/6/c) ZDPH. Místo plnění se přechyluje na Slovensko (třebaže jste službu poskytli v Čechách) v případě, kdy službu poskytujete slovenskému plátci, nebo slovenské osobě povinné k dani (např. podnikateli neplátci). Pokud budete poskytovat tyto služby slovenskému občanu, pak zůstane místo plnění v tuzemsku a budete mu fakturovat s českou DPH

3. odběratel ze 3. země: vzdělávací služby, poskytované v tuzemsku, s českou DPH. Služby překladatelské a tlumočnické bez DPH ? místo plnění se přenáší do 3. země, kde má tato osoba sídlo, místo podnikání, nebo bydliště. Není důležité, zda je ve své zemi plátcem DPH (USA tuto daň ani nemají) a zda je, či není podnikatelským subjektem.
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15045
DPH při poskytnutí služby do jiné země EU
« Odpověď #33 kdy: Srpen 06, 2009 »

Ke vzdělávacím službám ještě dodávám to, co mělo být řečeno hned na začátku:-)

Jazykové vzdělávání, které poskytují fyzické či právnické osoby, které jsou oprávněny k takovéto činnosti podle předpisů MŠMT (zapsané ve školském rejstříku, případně poskytující přípravné kurzy pro vykonání standardizovaných jazykových zkoušek, uznávaných MŠMT), je osvobozeným plněním bez nároku na odpočet podle § 57 ZDPH.
IP zaznamenána

radovan.pasek

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 2
DPH při poskytnutí služby do jiné země EU
« Odpověď #34 kdy: Srpen 11, 2009 »

Dobry den, dekuju za odpovedi. Osvobozeni jazykoveho vzdelavani jsme museli vyresit vymazem z rejstriku MŠMT-vetsina odberatelu jsou platci a osvobozeni bez naroku na odpocet bylo pro nas nevyhodne. Jeste mam trochu pochybnosti u odberatelu ze 3.zemi pri prekladani nebo tlumoceni zde v CR. Urcite se misto plneni prenasi do 3. zeme? Dle ceho tak usuzujete? Dekuji a preji prijemne dny. Radovan Pasek
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15045
DPH při poskytnutí služby do jiné země EU
« Odpověď #35 kdy: Srpen 11, 2009 »

Rozdělte si znění § 10, odst. 6, věty první ZDPH na 2 části:
a) při poskytnutí služby zahraniční osobě
b) nebo osobě povinné k dani, která má sídlo, nebo místo podnikání v jiném členském státě ........

a) pojem zahraniční osoba je vymezen v § 4/1/v) ZDPH takto: osoba, která nemá na území Evropského společenství sídlo, místo podnikání ani místo pobytu. To znamená, že u této osoby nezkoumáte, zda se jedná o občana, firmu, podnikatele, plátce ve své zemi ...., zkrátka se vám místo plnění dostalo mimo tuzemsko i mimo EU, takže účtujete bez daně

b) pojem osoba povinná k dani najdete v § 5 ZDPH, stručně řečeno je to osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomické činnosti bez ohledu na to, zda je plátcem DPH, či nikoliv. Osobobě povinné k dani v EU účtujete bez DPH, místo plnění se přechýlí do země příjemce služby. U osob z EU nepovinných k dani nemáte kam přechýlit místo plnění, takže zůstává v tuzemsku podle § 9 ZDPH.

Jednoduché shrnutí:
- u vzdělávacích služeb není důležité komu, ale KDE je poskytujete, tam také bude místo jejich plnění
- u tlumočnických a překladatelských služeb není důležité kde, ale KOMU je poskytujete, místo jejich plnění určujete podle osoby příjemce služby.
IP zaznamenána

mueller

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 1
DPH při poskytnutí služby do jiné země EU
« Odpověď #36 kdy: Srpen 30, 2009 »

Dobrý den paní Zdeno!
Možná se již opakuji v této rubrice, ale nevím si přesto rady. Podnikáme krátce v dopravě a spedici (2 měsíc), jsme plátci DPH v CZ. Své spediční služby a i dopravu zajišťujeme pro Německou firmu, plátce DPH v Německu. Přeprava začíná v Německu a končí v České republice. Jaké jsou náležitosti faktury ohledně DPH a co na ní napsat (vzhledem k DPH), aby vše bylo v pořádku prosím (třeba i v německém jazyce prosím)? Moc Vám děkuji za odpověď! Mirek.
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15045
DPH při poskytnutí služby do jiné země EU
« Odpověď #37 kdy: Září 01, 2009 »

Poskytujete přepravu zboží mezi členskými státy EU podle § 10, odst. 2, věty druhé zákona o dani z přidané hodnoty. Místo plnění se přechyluje za plátcem z EU, který vám poskytl své DIČ, v tomto případě je tedy místo plnění v Německu.

Daňový doklad vystavujete do 15 dnů od uskutečnění služby, nebo přijetí platby podle toho, co nastane dříve. Náležitosti daňového dokladu při poskytnutí služby s místem plnění mimo tuzemsko najdete v § 33 ZDPH, doklad musí obsahovat:
a) obchodní firmu nebo jméno a příjmení, popřípadě název, dodatek ke jménu a příjmení nebo názvu, sídlo nebo místo podnikání plátce, který poskytuje službu,
b) daňové identifikační číslo plátce, který poskytuje službu,
c) název, sídlo nebo místo podnikání osoby, které je služba poskytována,
d) daňové identifikační číslo osoby, které je služba poskytována, včetně kódu země
e) evidenční číslo daňového dokladu,
f) rozsah a předmět poskytované služby,
g) datum vystavení daňového dokladu,
h) datum uskutečnění služby nebo datum přijetí platby, podle toho, který den nastane dříve, pokud se liší od data vystavení daňového dokladu,
i) základ daně,
j) odkaz na příslušné ustanovení tohoto zákona, podle kterého je místo plnění mimo tuzemsko,
k) pokud je daň ve státě, ve kterém se nachází místo plnění, povinna přiznat a zaplatit osoba, které je služba poskytována, sdělení o této skutečnosti, s odkazem na příslušné ustanovení tohoto zákona, ustanovení předpisu Evropských společenství, nebo s jiným odkazem, podle kterého je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň osoba, které je služba poskytnuta.

Jestli potřebujete vystavit fakturu v němčině, tak si stáhněte z internetu program na fakturaci, který vám přeloží potřebné výrazy.

Text sdělení podle písmene k) by mohl znít:  
Leistungsempfänger ist Steuerschulder gemäss § 10/2 des StG 235/2004.
(Příjemce plnění je povinen přiznat a zaplatit daň podle § 10, odst. 2 zákona č. 235/2004.)
IP zaznamenána

imram

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 2
DPH při poskytnutí služby do jiné země EU
« Odpověď #38 kdy: Září 02, 2009 »

Dobrý den, mám následující dotaz. Moje žena, Japonka, má nyní status přechodného pobytu v ČR a chce začít podnikat. Záměrem je, na živnostenský list provádět konzultační činnost (analýza japonské legislativy) a tyto analýzy zasílat odběrateli (globální konzultační agentura) v Belgii. Práci bude vykonávat z ČR s občasným pobytem (max. týdenním během měsíce) v Bruselu. Tato agentura následně tyto analýzy dodává a prodává svým klientům po celém světě. Nejasností je zde více (např. nutnost platit sociální pojištění v ČR pokud má nějaké také v Japonsku) ale 2 oblasti jsou asi nejpodstatnější: 1. při uvažovaném obratu nad 1milKč za rok (ale činnost jen pro Belgickou firmu) je třeba se registrovat jako plátce DPH? Je třeba uvádět nějaké DPH ustanovení na fakturu? 2. Bude se daň z příjmu počítat českým způspbem (15%) nebo je nějaká možnost že bude třeba zaobírat se i Belgickou daní z příjmu, případně jinými daněmi? Moc děkuji za pomoc.
IP zaznamenána

ivana1

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 3
DPH při poskytnutí služby do jiné země EU
« Odpověď #39 kdy: Září 04, 2009 »

Dobrý den, mám tuto otázku. Naše firma jako dceřinná firma německé společnosti zde v ČR spravuje skladové prostory této německé společnosti, náklady na jeho údržbu (náklady na pracovní sílu, režijní náklady) částečně přefakturuje do Německa. Jak je to prosím s DPH na této faktuře? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15045
DPH při poskytnutí služby do jiné země EU
« Odpověď #40 kdy: Září 07, 2009 »

Citace: imram
Dobrý den, mám následující dotaz. Moje žena, Japonka, má nyní status přechodného pobytu v ČR a chce začít podnikat. Záměrem je, na živnostenský list provádět konzultační činnost (analýza japonské legislativy) a tyto analýzy zasílat odběrateli (globální konzultační agentura) v Belgii. Práci bude vykonávat z ČR s občasným pobytem (max. týdenním během měsíce) v Bruselu. Tato agentura následně tyto analýzy dodává a prodává svým klientům po celém světě. Nejasností je zde více (např. nutnost platit sociální pojištění v ČR pokud má nějaké také v Japonsku) ale 2 oblasti jsou asi nejpodstatnější: 1. při uvažovaném obratu nad 1milKč za rok (ale činnost jen pro Belgickou firmu) je třeba se registrovat jako plátce DPH? Je třeba uvádět nějaké DPH ustanovení na fakturu? 2. Bude se daň z příjmu počítat českým způspbem (15%) nebo je nějaká možnost že bude třeba zaobírat se i Belgickou daní z příjmu, případně jinými daněmi? Moc děkuji za pomoc.
Pokud manželka bude osobou samostatně výdělečně činnou v ČR, pak zde také bude platit sociální pojištění. Zdravotní pojištění zřejmě řeší na smluvní bázi, není účastna veřejného zdravotního pojištění v ČR.
1. Pokud bude poskytovat poradenské služby osobě povinné k dani (podnikatelskému subjektu) v jiném členském státě EU, pak se nemusí registrovat jako plátce DPH v ČR, místo plnění těchto služeb bude v Belgii. Do obratu pro povinné plátcovství se započítávají plnění, která mají místo plnění v tuzemsku. Na fakturu nemusí uvádět žádné ustanovení.
2. Belgickou daní z příjmů se nemusíte zabývat. Příjmy ze živnosti bude zdaňovat českým způsobem. Své celosvětové příjmy (pokud má například také příjmy v Japonsku) bude zdaňovat ve státě, ve kterém má daňový domicil. Pokud se obvykle zdržuje na území ČR alespoň 183 dnů v kalendářním roce, nebo zde má bydliště (bydlištěm se rozumí místo, kde má osoba stálý byt s úmyslem trvale se v něm zdržovat, nemusí být přihlášená k trvalému pobytu), pak by měla své celosvětové příjmy zdaňovat jako daňový rezident ČR. V otázce daňového rezidentství zkuste také pročíst smlouvu o zamezení dvojího zdanění mezi ČR a Japonskem.
IP zaznamenána

marsinka

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 25
DPH při poskytnutí služby do jiné země EU
« Odpověď #41 kdy: Září 16, 2009 »

Dobrý den,prosím o pomoc, jsem už z toho DPH zmatená.Vystavujeme fakturu za reklamní služby (reklama na našich intern.stránkách) na společnost XY v Singapuru (třetí země). Daňová poradkyně řekla vystavit fakturu klasicky jako tuzemskou, tedy s DPH. Odběratel s tím ale nesouhlasí a chce ji bez DPH. Vše se vyřizuje přes českou společnost XY, jejímž společníkem (zjištěno na justici) je právě ta singapurská společnost XY. Jak mám tedy postupovat?
Děkuji za rady
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15045
DPH při poskytnutí služby do jiné země EU
« Odpověď #42 kdy: Září 16, 2009 »

KDO si u vás objednal reklamu? Pokud ji objednala společnost s českým DIČ, tak budete fakturovat s DPH. Pokud zahraniční osoba povinná k dani (podnikatel ze třetí země), pak je místo plnění tam, kde má tato osoba sídlo (v Singapuru), nebo tam, kde má provozovnu, byla-li reklama poskytnuta provozovně.
IP zaznamenána

saša

 • Newbie
 • *
 • Příspěvků: 1
DPH při poskytnutí služby do jiné země EU
« Odpověď #43 kdy: Září 16, 2009 »

Dobrý den,
prosím Vás o radu, jak vyfakturovat letos v 9/09 služby ( odvoz odpadu ze staveb) slovenské firmě, která je na Slovensku registrovaná jako plátce DPH. Služba je vykonávaná v ČR-Praze. Domnívám se, že vzhledem k tomu, že plnění je v tuzemsku, musím vystavit daňový doklad s DPH a do jakého řádku se zapíše do daň. přiznání? Děkuji předem za odpověď.
Saša
IP zaznamenána

Zdena

 • Global Moderator
 • Hero Member
 • *****
 • Příspěvků: 15045
DPH při poskytnutí služby do jiné země EU
« Odpověď #44 kdy: Září 20, 2009 »

Citace: ivana1
Dobrý den, mám tuto otázku. Naše firma jako dceřinná firma německé společnosti zde v ČR spravuje skladové prostory této německé společnosti, náklady na jeho údržbu (náklady na pracovní sílu, režijní náklady) částečně přefakturuje do Německa. Jak je to prosím s DPH na této faktuře? Děkuji za odpověď.
Faktura za správu skladových prostorů pro německou matku bude s českou DPH. Neposkytujete žádnou ze služeb, vyjmenovaných v § 10/6 ZDPH, místo plnění je tedy v tuzemsku.
IP zaznamenána
Stran: 1 2 [3] 4