Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Dohoda o provedení práce - povinnost pro zaměstnavatele  (Přečteno 9816 krát)

androsek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně Dohody o provedení práce, klasické podnímky max. 150 hodin, 5000Kč znám. Spíše mě zajímá jaké konkrétní povinnosti vznikají zaměstnanci, když na dohodu zaměstná studenta, člověka registrovaného na úřadu práce či člověka zaměstnaného. Jestli to chápu dobře:pokud zaměstnám studenta a on podepíše prohlášení poplatníka neodvádím za něj žádnou daň na finanční úřad, v případě, že bylo splněné max. 150hodin.
Pokud jde o člověka na úřadu práce, zde je maximální částka 4000 Kč,- ale daň 15% za něj na finančí úřad musím odvést i v případě pokud podepíše nebo nepodepíše prohlášení poplatníka???
A za třetí: pokud se jedná o klasické člověka zaměstnaného u jiné firmy, a já ho přijmu na dohodu, jsou zde podmínky jaké (více méně mi jde o to, jaké povinnosti ať už vůči finančnímu úřadu já musím splnit jako OSVČ pokud takového člověka zaměstnám)? A musí nebo nemusí podepsat růžový formulář Prohlášení poplatníka?
To, že za tyto procovníky sociální ani zdravotní pojištění neodvádím vím.
Předem děkuji za Vaši odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dohoda o provedení práce - povinnost pro zaměstnavatele
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 25, 2009 »

Pokud zaměstnáte studenta, který podepíše prohlášení, a sleva na poplatníka i sleva na studium pokryjí jeho daňovou povinnost, tak neodvádíte finančnímu úřadu zálohu na daň. Pokud by přesáhl 150 hodin, tak už nemůže dále pracovat na dohodu o provedení práce, je třeba uzavřít jiný pracovněprávní vztah (dohodu o pracovní činnosti, pracovní poměr), ze kterých se odvádí zdravotní a sociální pojištění.
Pokud zaměstnáte uchazeče o zaměstnání, který podepíše prohlášení, tak nemusíte odvádět daň na FÚ, daňovou povinnost pokryje sleva na poplatníka. Pokud nepodepíše prohlášení, tak odvedete srážkovou daň.
Člověk zaměstnaný u jiné firmy u vás nemůže podepsat prohlášení, už je má podepsané u jiného zaměstnavatele. K příjmu nelze uplatnit žádné slevy. Při měsíční hrubé odměně do 5.000,- Kč hrubého srazíte a odvedete srážkovou daň (pracovník pak nemusí podávat daňové přiznání), při odměně nad 5.000,- Kč srazíte a odvedete zálohovou daň.
IP zaznamenána

Machi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Dohoda o provedení práce - povinnost pro zaměstnavatele
« Odpověď #2 kdy: Leden 19, 2010 »

Dobrý den,
mohl bych se zeptat na jeden upřesňující dotaz? Pokud osoba s níž uzavírám DPP nepodepíše prohlášení a má hrubou mzdu nad 5000 Kč měsíčně, musí ke konci roku podávat daňové přiznání? Hrubá mzda nesmí ani jeden měsíc překročit 5000 Kč nebo může být jednorázově vyšší (tzn jeden měsíc např. 20 000 a další měsíce nic) a dohromady nižší, než 60 000 Kč (12x 5000 Kč) ročně?

Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dohoda o provedení práce - povinnost pro zaměstnavatele
« Odpověď #3 kdy: Leden 19, 2010 »

Jestliže měsíční hrubá odměna přesáhne (v měsíci výplaty odměny) 5.000,- Kč a osoba u vás nepodepsala prohlášení, tak zdaňujete zálohovou daní.  Pokud má zaměstnanec v příslušném měsíci ještě jiný příjem ze závislé činnosti, který byl také zdaněn zálohovou daní, tak na konci roku podá daňové přiznání.
IP zaznamenána

boruvka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Dohoda o provedení práce - povinnost pro zaměstnavatele
« Odpověď #4 kdy: Leden 20, 2010 »

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na daňové přiznání za rok 2009. Jsem na rodičovské dovolené (ta se do příjmů nepočítá, to vím). Ale uzavřela jsem DPP na 150h/rok při 5000,-kč/měs. Podepsala jsem prohlášení. Týká se mně roční daňové přiznání? Předpokládám, že netýká ? Já žádné daně neplatím a (ani zaměstnavatel) myslím.. To že jsem podepsala daňové přiznání nemění nic na tom, že na mne manžel může uplatňovat slevu jakožto na manželku? Jsou to pro Vás jistě hloupé otázky, ale já si chci být opravdu jistá, že vše udělám tak jak mám :-D
Myslím, že se moje příjmy z DPP nezahrnují do ročního daňového přiznání, a manžel využije odpočet na mne jakožto na manželku...Ale potřebuju slyšet, že to tak je správně

     Předem moc děkuji za odpověď  Janina
IP zaznamenána

LIDAS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Dohoda o provedení práce - povinnost pro zaměstnavatele
« Odpověď #5 kdy: Leden 20, 2010 »

Dobrý večer, nejsem si jistá jak správně postupovat .

Zaměstnacec je vedený na Úřadu práce.  Je  zaměstnán na dohodu o provedení práce. Podepsal prohlášení k dani.Jeho měsíční příjem je od 3500 - do 4000,- Kč. Má tento zaměstnanec nárok na slevu na dani ?  

Druhý zaměstnanec je také na Úřadu práce, výdělek má také do 4000,-Kč. Prohlášení k dani nepodepsal- má srážkovou daň, neuplatňuje slevu na dani.  Nebyl by vůči prvnímu zaměstnanci v nevýhodě ?


Děkuji Vám za odpověď.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Dohoda o provedení práce - povinnost pro zaměstnavatele
« Odpověď #6 kdy: Leden 21, 2010 »

1. Ano

2. Tuto nevýhodu si způsobil sám nepodepsáním prohlášení...
IP zaznamenána

LIDAS

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 7
Dohoda o provedení práce - povinnost pro zaměstnavatele
« Odpověď #7 kdy: Leden 21, 2010 »

Citace: JANAA
1. Ano

2. Tuto nevýhodu si způsobil sám nepodepsáním prohlášení...
Dobrý den, děkuji Vám za odpověď  - vlastně za potvrzení, že to tak je.  LIDAS
IP zaznamenána

dvojcicka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Dohoda o provedení práce - povinnost pro zaměstnavatele
« Odpověď #8 kdy: Leden 21, 2010 »

Dobrý den,

chtěl bych se zeptatohledně Dohody o provedení práce. Většinu jsem vyčetl zde na diskuzi - jen potřebuji upřesnit tuto situaci:
Na dohodu zaměstnám cizí ženu(není mojí manželkou) na rodičovské dovolené(vím že max. 150h/rok, ale dostane např. 10 000Kč/měs.). Na jinou dohodu už pracovala i jinde. Nepodepsala u mě ani u jiného zaměstnavatele prohlášení poplatníka.

1. Podává daňové přiznání? , popř. může si uplatnit slevu na poplatníka a děti? - ty jí totiž pokryjí její daňovou povinnost
2. Já jako zaměstnavatel odvádím za ní nějakou daň?

Chápu to totiž tak, že když nepodepíše prohlášení poplatníka nelze v daňovém přiznání uplatňovat slevu na poplatníka a děti.

Děkuji za Vaši odpověď
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Dohoda o provedení práce - povinnost pro zaměstnavatele
« Odpověď #9 kdy: Leden 21, 2010 »

Pokud nepodepíše prohlášení, a její měsíční příjem nepřesáhne 5 tisíc, zdaníte její mzdu srážkovou daní, 15%, jednou provždy, bez možnosti slevy na poplatníka a dítě.
Pokud nepodepíše prohlášení, a její měsíční příjem přesáhne 5 tisíc, daníte daní zálohovou, 15%, ale slevy si taktéž neuplatní.
Pokud podepíše prohlášení, což doporučuji v jejím zájmu, daníte daní zálohovou, 15%, a uplatníte slevu na poplatníka i dítě.
Snad jsem to nenapsala moc složitě, Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Dohoda o provedení práce - povinnost pro zaměstnavatele
« Odpověď #10 kdy: Leden 28, 2010 »

Citace: boruvka
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na daňové přiznání za rok 2009. Jsem na rodičovské dovolené (ta se do příjmů nepočítá, to vím). Ale uzavřela jsem DPP na 150h/rok při 5000,-kč/měs. Podepsala jsem prohlášení. Týká se mně roční daňové přiznání? Předpokládám, že netýká ? Já žádné daně neplatím a (ani zaměstnavatel) myslím.. To že jsem podepsala daňové přiznání nemění nic na tom, že na mne manžel může uplatňovat slevu jakožto na manželku? Jsou to pro Vás jistě hloupé otázky, ale já si chci být opravdu jistá, že vše udělám tak jak mám :-D
Myslím, že se moje příjmy z DPP nezahrnují do ročního daňového přiznání, a manžel využije odpočet na mne jakožto na manželku...Ale potřebuju slyšet, že to tak je správně

     Předem moc děkuji za odpověď  Janina
Pokud jste měla jen příjmy ze závislé činnosti (z dohody o provedení práce), tak nemusíte podávat daňové přiznání.
Manžel využije odpočet na vyživovanou manželku, neboť vaše vlastní příjmy nepřesáhly 68 tis. Kč. Předpokládám, že jste opravdu neměla jiné vlastní příjmy (například z prodeje nemovitosti, z pronájmu ...), pouze příjmy z dohody o provedení práce.
IP zaznamenána
Stran: [1]