Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: V.O.S. a auto v osobním vlastnictví  (Přečteno 1829 krát)

SB

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
V.O.S. a auto v osobním vlastnictví
« kdy: Listopad 09, 2009 »

Dobrý den,
jsem společník a jednatel V.O.S. a používám několik měsíců v roce auto v osobním vlasnictví pro potřeby společnosti. Silniční daň za tyto měsíce za mne hradí společnost, cestovné mi proplácí podle paušálu za kilometry a průměrné spotřeby pohon.hmot.,jako podklad vedu knihu jízd.
Mohu letos použít paušál 4000,- za každý měsíc, ve kterém používám auto? Na kterém účtu se bude účtovat? A jak si mám pak proplácet provoz? Mám použít stejný výpočet a účtovat jej jako nedaňový výdaj?
A ještě otázka inspirovaná četbou vašich stránek -  V.O.S. je plátcem DPH, existuje nějaká možnost odpočtu DPH na základě dokladu o odběru pohon.hmot na služební cestě?
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
V.O.S. a auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #1 kdy: Listopad 14, 2009 »

Dle mého názoru nelze v tomto případě (proplácení cestovních náhrad) využít ani paušálního výdaje na dopravu, ani není možné uplatnit nárok na odpočet daně z PHM. Upozorňuji, že tyto stránky jsou určeny především pro drobné podnikatele (fyzické soby), problematikou právnických osob se nezabývají.
IP zaznamenána

SB

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
V.O.S. a auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 04, 2009 »

Přesto děkuji za odpověď. Naše v.o.s. má 2 členy a žádné zaměstnance, považujeme se tudíž spíš za drobné podnikatele.. problém je v tom, že pro v.o.s. nejsou zákony zvlášť upravované a cestovné tudíž zřejmě musíme řešit stejně jako fyzické osoby.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
V.O.S. a auto v osobním vlastnictví
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 12, 2009 »

Máte pravdu, jestli nejste zaměstnanci vosky, tak náklady na pracovní cesty řešíte podle § 24/2/k) ZDP. Nechci dál kecat hlouposti, raději si zadejte dotaz na diskuzním fóru zde:
http://business.center.cz/business/diskuze/
Pokud vám odpoví EvaM, tak se můžete spolehnout, Evička dělá účetnictví VOS:-)
IP zaznamenána
Stran: [1]