Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH a daň z příjmu  (Přečteno 2571 krát)

dvorakova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
DPH a daň z příjmu
« kdy: Prosinec 04, 2009 »

Dobrý den, prosím o odpověď na mou otázku. Podnikám jako fyzická osoba , vedu DE a jsem plátce DPH. Zákazník mi vystavil fakturu v prosinci, DUZP je v listopadu a faktura je splatná v lednu 2010. Můj dotaz: DPH si odečtu v měsíci listopadu (jsem Q. plátce) a fakturu - daň z příjmů si snížím v lednu 2010 ? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
DPH a daň z příjmu
« Odpověď #1 kdy: Prosinec 04, 2009 »

Ano,DPH odpočet listopad 2009,pokud uhradíte fa ještě v roce 2009,bude to výdaj roku 2009 a pokud uhradíte v lednu 2010,bude to výdaj roku 2010.
IP zaznamenána

dvorakova

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
DPH a daň z příjmu
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 07, 2009 »

Moc děkuji za odpověď, začínám s DPH a účetnictvím, tak se v tom potřebuji orientovat.
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
DPH a daň z příjmu
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 29, 2009 »

Dobrý den, můžete mi, prosím poradit, jak si vypočítám penále, které mi správce daně vyměří, jestliže zaplatím např. DPH později? Předpokládám, že to řeší §63 zákona o správě daní a poplatků (nejsem z toho moc moudrá), kde je uvedeno:
\"Daňovému dlužníku vzniká povinnost uhradit úrok z prodlení za každý den prodlení, počínaje dnem následujícím po dni splatnosti až do dne platby včetně, a to ode dne původního dne splatnosti. Výše úroku z prodlení odpovídá ročně výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o čtrnáct procentních bodů, platné pro první den příslušného kalendářního pololetí. Úrok z prodlení se uplatní nejdéle za 5 let prodlení.\"
Například kdybych měla odvést 100 000 dne 25.12., ale z účtu by mi byla odepsána až 29.12. - kolik by vyšel úrok z prodlení?
Stejný výpočet bych pak použila i u prodlení jiné daně nebo jsou ještě na různé daně různé výpočty?
Děkuji moc za odpověď. I.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH a daň z příjmu
« Odpověď #4 kdy: Prosinec 29, 2009 »

Od listopadu 2009 není důležité, kdy vám byla částka odepsána z účtu, ale kdy byla připsána na účet správci daně. 29.12.09 je pracovní den, takže by platba mohla být na účtu FÚ hned druhý den 30.12.09, to je 5 dnů prodlení.

Repo sazba ČNB k prvnímu dni pololetí  1,50% + zvýšení o 14 procent. bodů = 15,50%.

100.000 * 15,50 * 5
----------------------------        =   226,03
365 * 100

Zaokrouhleno na koruny nahoru =  227,- Kč.
Počítá se u všech daní stejně.
IP zaznamenána

Ivanna

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 87
DPH a daň z příjmu
« Odpověď #5 kdy: Prosinec 30, 2009 »

Moc děkuji za odpověď. K tomu mě hned ještě napadly další dvě otázky:
1.) Kde se dá zjistit ta repo sazba a jak často se mění?
2.) Když splatnost daně vyjde na svátek - třeba jako 25.12.2009, potom by se splatnost posunula až na 28.12. a dny prodlení by se tak počítaly pouze od 29.12 do dejme tomu 30.12., což by byly pouze dva dny a tudíž výsledek by byl menší než 200,- Kč - což správce daně nevyměří. Je to tak?
Děkuji. I.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
DPH a daň z příjmu
« Odpověď #6 kdy: Prosinec 30, 2009 »

2) Ano, je to tak. Na svátky jsem úplně zapomněla:-(
IP zaznamenána
Stran: [1]