Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Osvč a zaměstanec zároveň - mateřská?  (Přečteno 6466 krát)

Jasněna

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Osvč a zaměstanec zároveň - mateřská?
« kdy: Květen 27, 2009 »

Dobrý den - předem se omlouvám, pokud tento dotaz již v diskuzích zazněl, ale nenašla jsem to, tak prosím pošlete třeba jen odkaz. Ráda bych se zeptala, jak to bude s mateřskou, když jsem zároveň zaměstnanec a k tomu ještě podnikám jako Osvč. Jako zamestankyně jsem na mateřskou s prvním dítětem nastoupila v létě 2007, od února 2008 pobírám rodičák (ten \"klasický\" do tří let dítěte) a od září 2008 jsem i Osvč. Nyní v květnu jsem se přihlásila k placení nemocenské jako Ocvč a zajímá mne, jestli budu u druhého potomka mít nárok na mateřskou jak z titulu zamestnance, tak díky nemocenskému pojištění jako Osvč. Druhé dítě výhledově \"plánujeme\" v červnu až září 2010, pokud se zadaří.
Za odpověď velice děkuji!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Osvč a zaměstanec zároveň - mateřská?
« Odpověď #1 kdy: Červen 10, 2009 »

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství z titulu zaměstnance si zachováte v případě, že začnete čerpat druhou MD v době, kdy první dítě bude ve věku do 4 let a vy zároveň budete zaměstnána. Zaměstnavatel má povinnost poskytnout vám rodičovskou dovolenou pouze do 3 let dítěte, pak byste buď musela nastoupit do zaměstnání, nebo požádat zaměstnavatele poskytování pracovního volna bez náhrady mzdy.
Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí jen jedna za oba druhy pojištění, takže se vám budou sčítat vyměřovací základy ze zaměstnání (pokud vznikne nárok) a ze samostatné výdělečné činnosti. Pokud byste neměla nárok na PPM z titulu zaměstnání, pak je dobré platit si nemocenské pojištění jako OSVČ zatím v minimální výši 56,- Kč měsíčně a ve chvíli, kdy otěhotníte, zvýšit pojistné na nemocenskou tak, aby pojistné za rozhodné období v průměru činilo cca 1.004,- Kč.
IP zaznamenána

vladipud

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Osvč a zaměstanec zároveň - mateřská?
« Odpověď #2 kdy: Červen 16, 2009 »

Dobry den, chtela bych se zeptat - jsem OSVC bez vedlejsiho pracovniho pomeru jiz 3 roky. Platim si radne zdravotni a socialni pojisteni, ale ne nemocenske. Planujeme s pritelem dite. Chtela jsem se zeptat, jak v tomto pripade postupovat, zda je mozne pobirat materskou dovolenou. Nepovedlo se mi informace nikde vyhledat. Predem dekuji za radu!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Osvč a zaměstanec zároveň - mateřská?
« Odpověď #3 kdy: Červen 18, 2009 »

Můžete se přihlásit k dobrovolnému nemocenskému pojištění OSVČ. Pokud splníte dobu účasti na pojištění alespoň 270 dnů před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství (nastupuje se 6 ? 8 týdnů před porodem), pak můžete pobírat dávky.
Pročtěte diskuse zde: http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=2723
IP zaznamenána

potentilla

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Osvč a zaměstanec zároveň - mateřská?
« Odpověď #4 kdy: Červenec 10, 2009 »

Dobrý den,
jsem zaměstnanec a v současné době jsem na mateřské dovolené, poté plánuji rodičovskou dovolenou. Na mateřské/rodičovské dovolené chci začít podnikat na živnostenský list. Vztahuje se na mne povinnost platit zdravotní a sociální pojištění? Děkuji za odpověď nebo link kde se tohle už řešilo...našla jsem podobné dotazy ale neodpovídaly přímo mé situaci.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Osvč a zaměstanec zároveň - mateřská?
« Odpověď #5 kdy: Červenec 14, 2009 »

Zdravotní pojištění: zálohy na ZP v prvním roce podnikání nebudete povinna platit, neboť plátcem pojistného za vás bude i stát (v období MD, RD i v době, kdy budete příjemcem rodičovského příspěvku). Pojistné doplatíte až na základě přehledu o příjmech a výdajích za rok 2009, pojistné vypočítáte z rozdílu příjmů a výdajů, nemusíte respektovat minimální vyměřovací základ. Po podání přehledu budete platit zálohy na pojistné.

Sociální pojištění: v prvním roce podnikání nebudete platit zálohy, neboť budete považována za OSVČ vedlejší. Po dobu MD z titulu zaměstnání, v dalším období z titulu pobírání rodičovského příspěvku. Nedosáhne-li váš základ daně za rok 2009 určené hranice (v průměru 4.711,- Kč na 1 měsíc podnikání), pak nebudete doplácet pojistné za rok 2009, ani nebudete mít povinnost v roce 2010 platit zálohy.
IP zaznamenána

Jasněna

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Osvč a zaměstanec zároveň - mateřská?
« Odpověď #6 kdy: Říjen 31, 2009 »

Dobrý den,
děkuji za odpověď na můj předešlý dotaz. Ráda bych se zeptala, jakým způsobem si mám vypočítat, jak vysoké nemocenské pojištění si mám platit jako OSVČ, když budu mít na příští mateřskou (cca od dubna 2009) nárok jak z titulu zaměstannce, tak jako OSVČ (nemocenské si platím od května 2009). Jak jste mi napsala, budu dostávat jednu mateřskou, která by se - pokud jsem to dobře pochopila - měla vypočítávat součtem nároku ze zaměstnání, tak z nemocenského pojištění OSVČ. Jde mi o to, abych zbytečně nepřeplácela nem. pojištění jako OSVČ, když se mi k tomu ještě přičte vyměřovací základ ze zaměstnání. Předem děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Osvč a zaměstanec zároveň - mateřská?
« Odpověď #7 kdy: Listopad 03, 2009 »

To vám, bohužel, nepovím. Zkuste to přes kalkulačky zde:
http://www.penize.cz/kalkulacky/materska-2010

Pročtěte i článek zde:
http://www.penize.cz/60184-zeny-na-materske-ceka-od-ledna-propad-prijmu-o-tisice

a otázky a odpovědi zde:
http://www.mpsv.cz/cs/7764
IP zaznamenána

Jasněna

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Osvč a zaměstanec zároveň - mateřská?
« Odpověď #8 kdy: Listopad 04, 2009 »

Díky Zdeno, podívám!
IP zaznamenána

zelenakradek@seznam.cz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Osvč a zaměstanec zároveň - mateřská?
« Odpověď #9 kdy: Listopad 04, 2009 »

PROSIM PORADTE PODNIKALA JSEM BEHEM PODNIKANI JSEM NASTOUPILA NA ROD.PRISP 22.5.2005 A TED ME UHANEJI ZE NEMAM ZAPLACENE SOCIALNI JAK JE TO S PLACENIM SOCIALNIHO NEVI SI RADY.UZ NEPODNIKAM A JSU PORAD NA ROD.PRISP 2 DITETEM.PROSIM PORADTE NEVIM SI RADY CO A JAK DAL.DEKUJI
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Osvč a zaměstanec zároveň - mateřská?
« Odpověď #10 kdy: Listopad 11, 2009 »

Oznámila jste přerušení samostatné výdělečné činnosti? Za jaké období chtějí doplatit pojistné?
IP zaznamenána

Manana76

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Osvč a zaměstanec zároveň - mateřská?
« Odpověď #11 kdy: Listopad 26, 2009 »

Dobry den, v soucasne dobe pobiram rodicovsky prispevek 7600 na prvni dite (22 mesicu), jsem radny zamestnanec na rodicovske dovolene (tri lete), zaroven od konce roku 2007 jsem OSVC-jako vedlejsi cinnost. V roce 2008 ani 2009 jsem si neplatila nemocenskou jako OSVC. V dubnu 2010 se mi narodi druhe dite. Materska na druhe dite se mi bude pocitat z poslednich 12 mesicu u zamestnance. Vyhodnejsi by pro mne bylo, aby se mi pocitala z prijmu, ktere jsem jako OSVC ziskala/am v roce 2009. Je jeste nejaka sance doplatit nemocenskou jako OSVC, v tuto chvili mi nevyjde potrebnych 270 dnu. moc dekuji
IP zaznamenána
Stran: [1]