Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Spolupracující osoba  (Přečteno 7575 krát)

Mmarie

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Spolupracující osoba
« kdy: Listopad 23, 2009 »

Dobrý večer,
příjmy mezi spolupracující osoby se mohou dělit max. 50 %.... Kolik % mohu uplatnit, pokud mám neschopenku např. 6 měsíců?
Děkuji Marie
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Spolupracující osoba
« Odpověď #1 kdy: Listopad 25, 2009 »

Dle mého názoru manželé spolupracující každý 50%,pokud je ještě další spolupracující osoba např. syn,tak podnikatel musí mít celkem 70% a ostatních 30% si rozdělí další spolupracující osoby takovým dílem,jaký si určí sami.Zda jste byla nemocná další dobu podle mě nikdo nezkoumá,co se týká daní,jen na přehledech pro SP a ZP se bude nemoc zohledňovat.
IP zaznamenána

Evax

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Spolupracující osoba
« Odpověď #2 kdy: Prosinec 01, 2009 »

Dobrý den. Jsem OSVČ, mám své příjmy. V srpnu jsem se vdala a chtěla bych se stát spolupracující osobou mého manžela (OSVČ). Nejsem si však jistá, když se stanu spolupracující osobou zda mohu nadále vykonávat svou živnost, ze které mi plynou příjmy a být zároveň spolupracující osobou mého manžela, který by na mě \"přepsal\" část svých příjmů a výdajů. Dále bych se zeptala, zda je nutné někde nahlašovat (já nebo manžel), že jsem se stala manželovou spolupracující osobou nebo je to tak, že při vyplňování daňového přiznání na daň z příjmu za rok 2009 vyplním v příloze č. 1 údaje do tabulky spolupracující osoba a částku, které na mě připadne (poměrná část od srpna 2009, zisk v max. výši 45000x5), a tak se stanu spolupracující osobou. Jinak řečeno v březnu vyplním do daň. přiznání, že jsem od srpna spolupracující osoba, odevzdám formulář a to stačí. Děkuji
IP zaznamenána

Jarmila234

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 229
Spolupracující osoba
« Odpověď #3 kdy: Prosinec 01, 2009 »

Určitě můžete vykonávat svou živnost a zároveň můžete být i spolupracující osoba.Poněvadž jste již vedena na úřadech jako OSVČ,podle mého názoru nemusíte nikde nic hlásit a budete postupovat tak jak uvádíte v příloze č. 1 ř.109-příjmy a r.110 výdaje,které na vás připadly jako na spolupracující osobu.Pokud by jste  nepodnikala,pak by se muselo hlásit na úřadech zahájení spolupráce.
IP zaznamenána

Iva

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 27
Spolupracující osoba
« Odpověď #4 kdy: Leden 12, 2010 »

Prosím o radu: Může manžel na spolupracující manželku převést část příjmů a výdajů, když sice žijí ve společné domácnosti, ale mají každý jiný trvalý pobyt a podávají daňové přiznání na různé Finanční úřady ?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #5 kdy: Leden 12, 2010 »

Ano, manžel může převést část příjmů a výdajů na manželku. U spolupracující manželky zákon nestanoví podmínku společné domácnosti, ani stejného trvalého bydliště.
IP zaznamenána

Tichá

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 18
Spolupracující osoba
« Odpověď #6 kdy: Únor 01, 2010 »

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu jsem spolupracující manželka, manžel na mě bude rozdělovat  40%. mé příjmy nedosáhnou 68 000 Kč.
Může si mě manžel uplatnit jako vyživovanou osobu a uplatnit částku 24 840 Kč. Oba budeme podávat daňové přiznání.
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #7 kdy: Únor 01, 2010 »

Pokud na vás manžel rozdělí příjmy a výdaje, tak už si vás nemůže uplatnit jako vyživovanou osobu (bez ohledu na výši vašeho vlastního příjmu) _ viz § 13 zákona o daních z příjmů.
IP zaznamenána

MP81

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Spolupracující osoba
« Odpověď #8 kdy: Únor 09, 2010 »

Pěkně prosím o radu. OSVČ (matka) chce převést na osobu spolupracující (dceru), která se od letošního roku osamostatnila jako OSVČ, část zboží na skladě. Jedná se o prodejnu galanterie, tedy galantérní zboží určené k dalšímu prodeji.
Jakým způsobem je možné tento převod uskutečnit, aby nedošlo k pochybení z daňového hlediska?
Děkuji za každý názor. Marketa P.
IP zaznamenána

magdalenka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Spolupracující osoba
« Odpověď #9 kdy: Únor 13, 2010 »

Dobrý den,
chci se zeptat zda musí starobní důchodce podat daňové přiznání když měl v roce 2009 kromě starobního důchodu ve výši 96 000Kč ještě čistý zisk z prodeje kosmetiky 50 000Kč. A pokud ano, vyplňuje do daňového přiznání i výši starobního důchodu za rok 2009 a vztahuje se na něj i nějaký odpočet? A musí platit i sociální a zdravotní pojištění?
Děkuji Magda
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #10 kdy: Únor 13, 2010 »

Citace: MP81
Pěkně prosím o radu. OSVČ (matka) chce převést na osobu spolupracující (dceru), která se od letošního roku osamostatnila jako OSVČ, část zboží na skladě. Jedná se o prodejnu galanterie, tedy galantérní zboží určené k dalšímu prodeji.
Jakým způsobem je možné tento převod uskutečnit, aby nedošlo k pochybení z daňového hlediska?
Děkuji za každý názor. Marketa P.
Matka by měla zásoby dceři prodat. Vzhledem k tomu, že jde o osoby blízké, by se měl prodej realizovat za cenu obvyklou. Pokud použije ceny nižší, tak by to měla umět obhájit, například vybledlé zboží z výlohy, poškozené, nebo zašpiněné dlouhým skladováním ....
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #11 kdy: Únor 13, 2010 »

Citace: magdalenka
Dobrý den,
chci se zeptat zda musí starobní důchodce podat daňové přiznání když měl v roce 2009 kromě starobního důchodu ve výši 96 000Kč ještě čistý zisk z prodeje kosmetiky 50 000Kč. A pokud ano, vyplňuje do daňového přiznání i výši starobního důchodu za rok 2009 a vztahuje se na něj i nějaký odpočet? A musí platit i sociální a zdravotní pojištění?
Děkuji Magda
Pokud prodával kosmetiku na základě živnostenského oprávnění, pak bude přiznávat příjem podle § 7 ZDP a podávat přehledy o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a OSSZ.  Při celoročním podnikání mu nevznikne povinnost platit SP, zdravotní pojištění bude činit cca 3.375,- Kč.
Výše důchodu se do daňového přiznání nevyplňuje, důchodce může uplatnit základní slevu na poplatníka ve výši 24.840,- Kč.
IP zaznamenána

magdalenka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Spolupracující osoba
« Odpověď #12 kdy: Únor 14, 2010 »

Děkuji za odpověď a ještě mám k tomuto dotaz. Mění se něco na Vaší odpovědi v případě, že podnikání trvalo jen 5 měsíců?
Díky, Magda
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Spolupracující osoba
« Odpověď #13 kdy: Únor 14, 2010 »

Ano. Vznikne mu povinná účast na důchodovém pojištění OSVČ, takže zaplatí pojistné za rok 2009 (cca 7.300,-) a v roce 2010 bude platit zálohy.
IP zaznamenána

magdalenka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
Spolupracující osoba
« Odpověď #14 kdy: Únor 14, 2010 »

Nevím, zda jsme si porozuměly. Matka byla celý rok starobní důchodce (důchod za rok 96 000Kč) a  od srpna si vyřídila ŽL na který měla příjem 110 000Kč. ŽL ukončila k 1.1.2010, takže podnikání trvalo 5 měsíců. K přiznání daně využije paušál 60% a zisk má cca 50 000,- Kč. Takže co všechno prosím musí zaplatit?
Moc děkuji za odpověď, Magda
IP zaznamenána
Stran: [1] 2