Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Studenti a autorske honorare  (Přečteno 2812 krát)

Jirka.Koutny

  • Host
Studenti a autorske honorare
« kdy: Březen 17, 2008 »

Dobry den,

v roce 2007 jsem si pri studiu VS privydelaval psanim clanku do casopisu a prekladem odborne literatury z ciziho jazyka do cestiny. Danove priznani mam jiz vyrizene, stejne tak zdravotni pojisteni.

Nyni resim, jak se vyporadat s CSSZ. Musim vyplnovat formular \"Přehledu o příjmech a výdajích OSVČ\"? Musim neco jako student platit?

Diky
JK
IP zaznamenána

Jirka.Koutny

  • Host
Studenti a autorske honorare
« Odpověď #1 kdy: Březen 18, 2008 »

Zkusim si odpovedet sam, kdyztak me prosim opravte:

- Za vedlejší OSVČ se dále považuje osoba vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost v kalendářním měsíci, v němž po celý měsíc byla nezaopatřeným dítětem (tj. studentem).
- Pokud do Přehledu uvedete údaje o výkonu vedlejší samostatné výdělečné činnosti, jste povinni tyto údaje doložit, a to nejpozději spolu s Přehledem. Tj.doložím potvrzení o studiu.

Z toho bych chapal, za nic platit nemusim. Dale jsem nasel jeste:
Sociálnímu pojištění také nepodléhá umělecká nebo jiná tvůrčí činnost, pokud tedy píšete například knihy, publikujete vědecké statě nebo skládáte symfonie a z této činnosti máte příjmy podle autorského zákona, je vaše účast v systému \"dobrovolná\". Legislativa ponechává na autorovi, zda-li svoji tvorbu považuje za soustavnou. Pouze tato osoba posuzuje, zda svou činnost vykonává soustavně či nikoliv. Jestliže se o soustavný výkon nejedná, není povinna tuto skutečnost sdělovat příslušné správě sociálního zabezpečení.

Plyne z posledniho odstavce, ze pokud moje prijmy byly ciste z autorskych honoraru a povazuji-li svoji cinoost za NEsoustavnou, nemusim na SSZ nic hlasit?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14981
Studenti a autorske honorare
« Odpověď #2 kdy: Březen 18, 2008 »

Pokud jste zpracoval překlady odborné literatury také podle autorského zákona (stejně, jako např. články do časopisu) - předpokládám, že nemáte živnostenský list na překladatelství, pak jste pro účely sociálního pojištění neměl žádné příjmy ze samostatné výdělečné činnosti.
Ještě k přehledu. Pokud jste se v minulosti z nějakého důvodu registroval na OSSZ jako osoba sam. výdělečně činná a nemáte sam. výděl. činnost přerušenou, tak jim pošlete přehled - se samými nulami. Jestli jste se neregistroval, tak neposílejte nic. O kom nevědí, toho nemohou buzerovat:-)
IP zaznamenána
Stran: [1]