Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: Je nutnost oznamovat mému zaměstnavateli založení živnosti?  (Přečteno 7295 krát)

rorich

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14

Dobrý den, chtěl bych si založit živnost (volnou-e-shop) jako vedlejší přivýdělek k mému stávajícímu zaměstnání...
Jsem zaměstnán na hlavní pracovní poměr, tudíž za mě zaměstnavatel platí vše potřebné, bude to tak i nadále po založení živnosti?
Dále jakým způsobem mu to musím oznámit a zdali má nějaké právo s tím nesouhlasit?

Děkuji moc za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Je nutnost oznamovat mému zaměstnavateli založení živnosti?
« Odpověď #1 kdy: Listopad 15, 2009 »

Zaměstnavatel platí ZP a SP jen z příjmů, které vám zúčtoval. Povinnosti, které vám vznikají vůči zdravotní pojišťovně a OSSZ z titulu samostatné výdělečné činnosti, si musíte řešit sám. Více zde:
http://www.jakpodnikat.cz/socialni-pojisteni-vedlejsi-cinnost.php
http://www.jakpodnikat.cz/zdravotni-pojisteni.php

Souhlas zaměstnavatele potřebujete v případě, že má shodný předmět činnosti (maloobchod, velkoobchod), nebo máte tuto povinnost, případně nějaké omezení stanovené vnitřními směrnicemi zaměstnavatele.
IP zaznamenána

rorich

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Je nutnost oznamovat mému zaměstnavateli založení živnosti?
« Odpověď #2 kdy: Listopad 16, 2009 »

Děkuji za odpověď, jestli tomu tedy dobře rozumím tak pokud nepřesáhne můj roční výdělek částku 56.532 Kč tak zdravotní ani sociální platit nemusím...a stačí tedy jenom to co za mě platí můj zaměstnavatel?
Pokud to tak je tak si nemusím platit ani měsíční zálohy a odvádím pak pouze daň z výdělku?

díky
IP zaznamenána

rorich

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Je nutnost oznamovat mému zaměstnavateli založení živnosti?
« Odpověď #3 kdy: Listopad 23, 2009 »

Mohu tedy poprosit ještě o vyjádření k mému příspěvku?

díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Je nutnost oznamovat mému zaměstnavateli založení živnosti?
« Odpověď #4 kdy: Listopad 24, 2009 »

Ne, je to trošku jinak.

Zdravotní pojištění: vzhledem k tomu, že jste zaměstnanný, nemusíte platit měsíční zálohy, ale pojistné platit budete. Stačí vyřídit jednou ročně při podání přehledu o příjmech a výdajích. Jednoduchý příklad: příjmy z podnikání 1000, odečtete si výdaje např. 500, z rozdílu příjmů a výdajů vypočítáte 6,75% a zaokrouhlíte na koruny nahoru. Pojistné na ZP = 34.

Sociální pojištění: v prvním roce podnikání neplatíte zálohy, zatím nevíte, zda vůbec budete za příslušný rok odvádět nějaké pojistné. Své povinnosti zjistíte na základě přehledu o příjmech a výdajích. Pokud bude váš základ daně z podnikání vyšší, než je stanovená hranice pro povinnou účast na SP, tak jednak zpětně doplatíte pojistné za příslušný rok, jednak platíte v následujícím roce zálohy. Pokud byste zahájil činnost v listopadu 2009 a vykázal jste základ daně 9.422,- Kč a vyšší, pak byste po podání přehledu o příjmech a výdajích doplatil pojistné za listopad a prosinec 2009 a také byste v roce 2010 musel platit zálohy. Částka 56.532,- platí při celoročním podnikání, pokud podnikáte jen po část roku, tak si jí musíte přepočítat na jednotlivé měsíce. V roce 2009 to vychází v průměru na 4.711,- Kč za každý měsíc podnikání.
IP zaznamenána

rorich

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Je nutnost oznamovat mému zaměstnavateli založení živnosti?
« Odpověď #5 kdy: Listopad 24, 2009 »

Takže abych si to ujasnil, zřídím si k 1.1.2010 ŽL (a vše okolo) a za první měsíc vydělám 1000 z toho 500 výdělek ten bude tedy pro ZP činit těch 34.-Kč a pokud nevydělám více nemusím platit zálohu na SP?

Dále se zeptám zálohy jak ZP či SP se platí po zkončení nebo na začátku měsíce?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Je nutnost oznamovat mému zaměstnavateli založení živnosti?
« Odpověď #6 kdy: Listopad 24, 2009 »

Zřídíte si živnost v lednu 2010.

Zdravotní pojištění: celý rok neplatíte žádné zálohy (za předpokladu, že jste celý rok zároveň zaměstnancem), po podání daňového přiznání za rok 2010 odevzdáte své zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Uvedete příjmy za celý rok, odečtete výdaje za celý rok a z rozdílu zaplatíte vypočítáte a zaplatíte pojistné. V roce 2011 neplatíte zálohy.

Sociální pojištění: celý rok neplatíte zálohy, svoji povinnost vůči OSSZ vypořádáte až podle základu daně za rok 2010 (v dubnu 2011). Pokud základ daně z podnikání dosáhne rozhodné částky (bude o něco vyšší, než 56.532,-), tak doplatíte pojistné. Pokud zůstanete pod rozhodnou hranicí, tak nebudete platit žádné pojistné, ani zálohy na rok 2011.
IP zaznamenána

rorich

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Je nutnost oznamovat mému zaměstnavateli založení živnosti?
« Odpověď #7 kdy: Listopad 24, 2009 »

Supr omlouvám se ale takovédle vysvětlení je přesně to co jsem potřeboval a konečně mi to vyjasnilo.Díky.

Zeptám se ještě z jiného soudku když mi firma od které nakupuji zboží nedává žádné faktury ani doklady jak potom prokazuji výdaje? Zdali je to vůbec možné..

ještě jednou díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Je nutnost oznamovat mému zaměstnavateli založení živnosti?
« Odpověď #8 kdy: Listopad 24, 2009 »

Výdaj prokazujete výpisem z účtu (pokud platíte bezhotovostně), ovšem potřeboval byste také nějakým způsobem doložit, co jste zaplatil. Nemusí to být přímo fakturou, někteří zahraniční dodavatelé ji nevystaví. Nemůžete si třeba stáhnout a vytisknout objednávku zboží?
IP zaznamenána

rorich

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Je nutnost oznamovat mému zaměstnavateli založení živnosti?
« Odpověď #9 kdy: Listopad 24, 2009 »

Pokud platím přez pay pal tak ten mi po uskutečnění platby pošle výpis pro jaký e-shop byla platba vystavena a soupis zboží..Myslíte tedy, že by toto stačilo?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Je nutnost oznamovat mému zaměstnavateli založení živnosti?
« Odpověď #10 kdy: Listopad 24, 2009 »

Ano, to bude stačit.
IP zaznamenána

rorich

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 14
Je nutnost oznamovat mému zaměstnavateli založení živnosti?
« Odpověď #11 kdy: Listopad 24, 2009 »

Děkuji mnohokrát!
IP zaznamenána

paudr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Je nutnost oznamovat mému zaměstnavateli založení živnosti?
« Odpověď #12 kdy: Listopad 29, 2009 »

Dobrý den, předně chválím toto forum a hlavně fundované odpovědi. Pořídil jsem
na střechu domu FVE. Tím jsem se stal OSVČ při zaměstnání. Když se stanu dobrovolným plátcem DPH stát mi vrátí 9% z pořizovací ceny. Pokud budu plátcem 5 let nebudu muset státu z DPH nic vracet?
Faktury budu posílat ČEZu měsíčně s DPH. Ten plátcem je, tak by to pro ně neměl být problém. Uvažuji správně, nebo je v tom nějaký háček.
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Je nutnost oznamovat mému zaměstnavateli založení živnosti?
« Odpověď #13 kdy: Prosinec 04, 2009 »

Nárok na odpočet máte, při zrušení registrace v roce 2013 nebudete muset vracet DPH.

Pokud budete veškerou vyrobenou energii dodávat do sítě a elektřinu pro vlastní potřebu nakupovat od ČEZu, tak nevidím žádný háček.

Pokud byste v první řadě spotřebovával vyrobenou energii ve své domácnosti a teprve přebytky jste dodával do sítě, pak budete muset odvádět DPH nejen z toho, co jste prodal ČEZu, ale též za to, že jste použil obchodní majetek pro osobní potřebu. Jednalo by se o poskytnutí služby podle § 14/4 ZDPH, základ daně se v těchto případech stanoví podle § 36/b)1. ve výši celkových nákladů. Lze řešit i cestou uplatnění nižšího, než plného nároku na odpočet při pořízení majetku podle § 72/5 ZDPH, ale předem asi těžko odhadnete budoucí poměr, v jakém budete energii sám spotřebovávat a dodávat do sítě.
IP zaznamenána

paudr

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Je nutnost oznamovat mému zaměstnavateli založení živnosti?
« Odpověď #14 kdy: Prosinec 10, 2009 »

Dobrý den,
děkuji za odpověď.Veškerou el. energii budu dodávat do sítě.
Ještě mám dvě otázky stran sociálního pojištění.
 Když překročím částku 56.532,- Kč tak budu sociální muset platit z jaké částky ? Z celkové a nebo jen z  toho , co je přes zmíněných 56.532,- Kč ?

Je už známo kolik bude tento limit v roce 2010 ?

Děkuji za odpověď
IP zaznamenána
Stran: [1] 2