Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Stačí doložit výdaje pouze výpisem z BÚ?  (Přečteno 2953 krát)

GPavel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3

Dobrý den,

prosím o radu, jak lze dokládat výdaje za službu, kde není možnost získat fakturu, daňový doklad a vůbec žádné další potvrzení (pouze je platba vidět na bankovním výpisu z účtu).

Uvedu hloupý příklad, který vystihuje situaci:

- Dejme tomu, že mi někdo zaplatí za to, že mu dobiji kredit na telefon + zaplatí příplatek.
- Dejme tomu, že dobíjení probíhá například klasicky z mého bankovního účtu (klasicky jako to býva v internetovém bankovnictví možné).
- Po přijetí platby dobiji objednaný kredit.
- Potvrzení které přijde, tak přijde tak maximálně uživateli, který provedl objednávku na mobil a mé jediné potvrzení je na výpise z účtu.

Stačí toto jako jako výdajový doklad (defakto jako u AdSense stačí výpis z účtu jako příjmový)? Nebo je vlastně nemožné si na službě takovéhoto charakteru přivydělat? Mám za to, že vydělávat lze celkem na všem a tohle je zrovna klasický nákup/prodej, ale je tu zádrhel s těmi doklady. Fakturu zákazníkovi vystavit můžu, to je jasné, ale pokud by nebylo možné doložit výdaje, tak paušálními výdaji by služba při malém poplatku dost prodělávala.

S podnikáním začínám, ale snad jsem napsal všechny pojmy správně a problematiku chápu doufám také. Ovšem opravy a rady samozřejmě uvítám.

Předem moc děkuji za případné odpovědi,
Pavel
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Stačí doložit výdaje pouze výpisem z BÚ?
« Odpověď #1 kdy: Listopad 16, 2009 »

Předpokládám, že při dobití zákazníkova kreditu uvádíte při platbě jako variabilní symbol číslo jeho telefonu a budete toto číslo mít i na výpisu z účtu. Pak by neměl být problém podle telefonního čísla přiřadit ke konkrétnímu příjmu konkrétní výdaj. Výpis z běžného účtu stačí.
IP zaznamenána

GPavel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Stačí doložit výdaje pouze výpisem z BÚ?
« Odpověď #2 kdy: Listopad 17, 2009 »

Dobrý den, děkuji za odpověd.

Od služby jsem sice již z více důvodů upustil, ale i tak by mě zajímalo jak to tedy je. Bohužel musím totiž odpovědět, že VS by při platbě uváděn nebyl. Co hůř, nebyla by zde žádná možnost jak spárovat konkrétní příjem s výdajem. Předpokládám, že to bude tedy problém.

Napadlo mě, jestli by jako příjem nestačily všechny příchozí platby na účet a výdaj součet plateb u daného obchodníka/služby. Ale ještě je tu možná problém, že i když je obchodník na výpise jako příjemce uveden, tak jen ve zkratce - defakto jen obchodní název. Problém je v tom, že by služba byla hrazena kartou přes internet a pak se ve výpise kromě názvu obchodníka a částky nic moc nezobrazí.

Obecně mě už teď jen zajímá jestli je tedy možné něco takového provozovat nebo ne. Jestli ne, tak se už nyní stejně nic neděje.

Ještě jednou díky za odpověd,
Pavel
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Stačí doložit výdaje pouze výpisem z BÚ?
« Odpověď #3 kdy: Listopad 17, 2009 »

S příjmy bych si až tak nelámala hlavu, u nich je důležité, že jste je přiznal.
Co se týká výdajů, tam je důkazní břemeno na poplatníkovi. Pouhý název obchodníka ve výpisu mi připadá jako docela slabý argument k obhájení výdaje. Ale možná by se daly najít další důkazní prostředky. Například při dobíjení kreditu prostřednictvím bankomatu si můžete od mobilního operátora vyžádat daňový doklad, pokud znáte autorizační kód z dokladu. Daňový doklad můžete například získat i při zakoupení jízdenky na MHD v Praze prostřednictvím SMS. Chtělo by to zjistit, zda a za jakých podmínek váš obchodník podobné služby poskytuje.
IP zaznamenána

GPavel

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Stačí doložit výdaje pouze výpisem z BÚ?
« Odpověď #4 kdy: Listopad 18, 2009 »

Tímto by se to tedy dalo asi shrnout, že bez daňového dokladu ani ránu. Já věděl, proč jsem nakonec službu nerozjel ;-). Nejsem si jist, jestli bych jakýkoliv výdajový doklad od obchodníka získal. Možná by to šlo, ale asi né snadno. Jedná se o dosti obecnou celosvětovou službu, proto ji nezmiňuji konkrétně a tak mě jen zajímalo jestli by nestačil ten výpis z účtu jako pro příjmy z adsense. Ale jak píšete, u příjmů je to celkem jedno.

Moc děkuji za odpovědi, příště si vymyslím něco normálnějšího ;-).

Pavel
IP zaznamenána
Stran: [1]