Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Sociální pojištění, daň - nízké zisky  (Přečteno 10967 krát)

evitschka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Sociální pojištění, daň - nízké zisky
« kdy: Říjen 15, 2007 »

Dobrý den, chci si vyřídit ŽL pro výrobu a prodej bižuterie. Byla by to vedlejší činnost, zisky by stoprocentně nepřesáhly cca 10.000,- Kč za rok. Jaké bych platila povinné sociální pojištění? A jak je lepší v takovémto případě platit daň - zda je lepší vést daňovou evidenci nebo zjišťovat základ daně procentem z příjmů?
Díky moc za odpověď,
Eva
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální pojištění, daň - nízké zisky
« Odpověď #1 kdy: Říjen 16, 2007 »

Zda je činnost vedlejší, se pro účely soc. a zdrav. pojištění neposuzuje podle výše zisků z podnikání, ale podle toho, zda jste například zaměstnaná a jak vysokou máte mzdu, nebo zda jste na RD, studentka, důchodkyně... Daňová evidence je výhodnější tehdy, pokud jsou vaše skutečné výdaje na podnikání vyšší, než zákonem stanovené procento z příjmů.
IP zaznamenána

evitschka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Sociální pojištění, daň - nízké zisky
« Odpověď #2 kdy: Říjen 16, 2007 »

Citace: Martina
Zda je činnost vedlejší, se pro účely soc. a zdrav. pojištění neposuzuje podle výše zisků z podnikání, ale podle toho, zda jste například zaměstnaná a jak vysokou máte mzdu, nebo zda jste na RD, studentka, důchodkyně...
Jsem zaměstnaná s hrubou mzdou 23.000,- Kč

Citace: Martina
Daňová evidence je výhodnější tehdy, pokud jsou vaše skutečné výdaje na podnikání vyšší, než zákonem stanovené procento z příjmů.
Díky :-)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální pojištění, daň - nízké zisky
« Odpověď #3 kdy: Říjen 16, 2007 »

Podnikat vedle zaměstnání není zrovna nejšťastnější kombinace. Mohou vás potkat nepříjemná překvapení především ze strany OSSZ. Pro přiblížení problému dávám odkaz na diskuzi na webovkách nakladatelství Sagit:
http://www.sagit.cz/pages/MessageBlanksql.asp?cd=7&typ=r&str=5&hledany=&obdobi=10;2007&ClubID=0&MessageID=70770
IP zaznamenána

evitschka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Sociální pojištění, daň - nízké zisky
« Odpověď #4 kdy: Říjen 17, 2007 »

Díky moc, pročtu si to.
IP zaznamenána

Jana Konečná

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 578
    • http://www.jakpodnikat.cz
Sociální pojištění, daň - nízké zisky
« Odpověď #5 kdy: Listopad 02, 2007 »

Není lepší mít to jako příležitostnou činnost?
viz http://www.jakpodnikat.cz/prilezitostna-cinnost.php
IP zaznamenána

Veronika

  • Host
Sociální pojištění, daň - nízké zisky
« Odpověď #6 kdy: Listopad 02, 2007 »

Dobrý den, ráda bych se zeptala na příležitostnou činnost. Na Vašich stránkách jsem se dočetla, že pokud příjmy z příležitostné činnosti nepřesáhnou 20.000,- za rok, nemusí se psát do daňového přiznání. Jde mi o to, že kdybych řekněme dělala pro drobného podnikatele daňovou evidenci a bylo by to cca do 10.000,- za rok, můžu mu na to vystavit doklad, který si on může dát do nákladů?
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální pojištění, daň - nízké zisky
« Odpověď #7 kdy: Listopad 03, 2007 »

Citace: Veronika
Dobrý den, ráda bych se zeptala na příležitostnou činnost. Na Vašich stránkách jsem se dočetla, že pokud příjmy z příležitostné činnosti nepřesáhnou 20.000,- za rok, nemusí se psát do daňového přiznání. Jde mi o to, že kdybych řekněme dělala pro drobného podnikatele daňovou evidenci a bylo by to cca do 10.000,- za rok, můžu mu na to vystavit doklad, který si on může dát do nákladů?
Děkuji za odpověď.
Ano, to lze. Bylo by dobré uzavřít nějakou kratičkou smlouvu (třeba smlouvu příkazní podle občanského zákoníku) ze které by vyplývalo, že daňovou evidenci nezpracováváte průběžně (opakovaně) během roku, ale jednorázově (nahodile, příležitostně) za celý rok najednou.
IP zaznamenána

Andrea

  • Host
Sociální pojištění, daň - nízké zisky
« Odpověď #8 kdy: Listopad 15, 2007 »

Dobrý den, připojuji se k diskusi. A musím říct, že v tom trochu plavu :-) Jsem zaměstnaná, tudíž placení soc.a zdrav. pojištění je zajištěno. Mám masérský kurz (od akreditované školy).Začala jsem lidi ošetřovat (i mimo rodinu). Řeším to, zda si mám či nemám vyřídit ŽL. Jde o to, že jde o přivýdělky příležitostné a co se týče sumáře za rok, příjmy nepřesáhnou zde právě zmiňovanou hranici 20 000 Kč. Poradíte prosím kterou cestou se dát? Vyřídit nebo nevyřídit ŽL? Mohu svoji činnost zařadit jako \"příležitostnou činnost\" nebo ne? Díky moc Andrea
IP zaznamenána

Vladka

  • Host
Sociální pojištění, daň - nízké zisky
« Odpověď #9 kdy: Listopad 22, 2007 »

Dobry den, jsem zatim student a prave jsem si dodelala masersky kurz. Chtela bych si touto cestou i privydelavat. Jak je to, pokud jsem student s danemi?Staci si zaridit zivnostensky list, nebo musim jeste na jine urady (financni, prace...)? Predem dekuji za odpoved a preji hezky den. Vladka
IP zaznamenána

Zdena

  • Host
Sociální pojištění, daň - nízké zisky
« Odpověď #10 kdy: Listopad 28, 2007 »

Citace: Vladka
Dobry den, jsem zatim student a prave jsem si dodelala masersky kurz. Chtela bych si touto cestou i privydelavat. Jak je to, pokud jsem student s danemi?Staci si zaridit zivnostensky list, nebo musim jeste na jine urady (financni, prace...)? Predem dekuji za odpoved a preji hezky den. Vladka
Základní informace o podnikání studentů najdete zde: http://www.jakpodnikat.cz/podnikani-studenti.php
IP zaznamenána

Eva

  • Host
Sociální pojištění, daň - nízké zisky
« Odpověď #11 kdy: Leden 24, 2008 »

A jak je to v tomto pripade:
Mam ZL + jeste dalsi vedlejsi cinnost bez ZL, je mi vic nez 26 let, ale jsem stale student (dodelavam odbornou stredni skolu)...
Zdravotni platim, socialni musim taky plne?
Diky, Eva
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální pojištění, daň - nízké zisky
« Odpověď #12 kdy: Leden 25, 2008 »

Sociální také, pro účely důchodového pojištění OSVČ jste považována za OSVČ hlavní. OSVČ vedlejší (nezaopatřené dítě) jste mohla být jen do 26 let věku, pokud jste se soustavně připravovala na budoucí povolání.
IP zaznamenána

M..

  • Host
Sociální pojištění, daň - nízké zisky
« Odpověď #13 kdy: Březen 12, 2008 »

dobrý den, jenom bych se chtěla jednoduše zeptat, je socialni pojisteni povinne jako takove? je povinne pro cloveka s nulovym prijmem? dekuji za odpoved
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Sociální pojištění, daň - nízké zisky
« Odpověď #14 kdy: Březen 12, 2008 »

SP jako takové povinné není. Pokud jste ale oznámila své OSSZ zahájení samostatné výdělečné činnosti, jste OSVČ hlavní (nepobíráte například důchod, nebo rodičovský příspěvek), pak povinně platíte minimální pojistné 1.596,- Kč měsíčně i v případě, že máte nulový příjem.
IP zaznamenána
Stran: [1]