Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2 3

Autor Téma: dohoda o provedení práce - důchodce  (Přečteno 37689 krát)

tapa

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
dohoda o provedení práce - důchodce
« kdy: Listopad 12, 2009 »

Dobrý den,
prosím o zodpovězení mého dotazu.

Pokud bude důchodce pracovat na DPP, bude muset podávat daňové přiznání?
Bude srážena daň z příjmu, nebo se hrubý příjem bude rovnat čistému?
Hrubý příjem bude měsíčně cca 2.000,- Kč.
Žádný další příjem kromě důchodu nemá.
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
dohoda o provedení práce - důchodce
« Odpověď #1 kdy: Listopad 14, 2009 »

Důchodce nebude muset podat daňové přiznání.

Pokud důchodce podepíše u zaměstnavatele prohlášení k dani, tak se bude hrubý příjem rovnat čistému, neboť i důchodce má nárok uplatnit slevu na dani, která mu při příjmu 2 tis. Kč měsíčně pokryje vypočítanou daň.

Při nepodepsaném prohlášení mu bude sražena daň podle zvláštní sazby ve výši 300,- Kč. Tato daň je konečná, nelze jí vyúčtovat a takto zdanění příjmy se neuvádějí v daňovém přiznání (i kdyby bylo z nějakého jiného důvodu podáváno).
IP zaznamenána

iveta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30
dohoda o provedení práce - důchodce
« Odpověď #2 kdy: Listopad 17, 2009 »

Dobrý den,
mám dotaz ohledně dohody o provedení práce, mohu jako OSVC uzavřít tuto dohodu se svou matkou, která je v důchodu? Mohu odměnu vyplácet jednou za rok, tedy konkretne na konci zdanovaciho období.Předpokladam, ze matka nemusi podavat zadne danove priznani z teto cinnosti, nebude ani povinna platit  socialni a zdravotni pojisteni, kdyz za ni toto plati stat (duchodce). Rikam to dobre, ze pro ni uzavreni dohody nebude mit zadne povinnosti, tedy konkretne si jen prevezme penize a o nic se nestara? Dale bych se chtela zeptat, jak uplatnuji tuto smlouvu v mych vydajich s ohledem na odvedenou dan za matku a vyplatu ciste odmeny. a jak se to projevi v mem danovem priznani a zda vubec jestli.Jeste podotykam, ze vedu danovou evidenci a jsem platcem dph.

Dekuji predem za odpoved a doufam, ze muj dotaz je dostatecne srozumitelny
Iveta
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
dohoda o provedení práce - důchodce
« Odpověď #3 kdy: Listopad 24, 2009 »

Jako OSVČ můžete uzavřít dohodu o provedení práce s kýmkoliv z rodiny, jenom ne s manželem. Odměnu můžete vyplatit jednou za rok. Zdanění provedete vy, jako zaměstnavatel a pokud maminka nemá více zaměstnavatelů současně, kteří by její příjmy zdaňovali zálohovou daní, tak nemusí podávat daňové přiznání. Z dohody o provedení práce se neplatí zdravotní, ani sociální pojištění. Maminka převezme peníze a o nic se nemusí starat. Vyplacená čistá odměna a odvedená daň bude vaším výdajem na podnikání.
Upozorňuji, že se budete muset zaregistrovat na FÚ jako plátce daně ze závislé činnosti a ročně předkládat vyúčtování daně.
IP zaznamenána

iveta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30
dohoda o provedení práce - důchodce
« Odpověď #4 kdy: Listopad 25, 2009 »

Děkuji za stručnou a výstižnou odpověď

Iveta
IP zaznamenána

iveta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30
dohoda o provedení práce - důchodce
« Odpověď #5 kdy: Listopad 28, 2009 »

Dobrý den Zdeno,
mám ještě jeden dotaz, upozorňovala jste mě, že pokud budu zaměstnávat matku důchodce na dohodu o provedení práce, musím se zaregistrovat na FU jako plátce daně ze závislé činnosti a ročně předkládat vyúčtování daně.Jak jsem psala vyplata za praci by byla provaděna jednou rocne a to k 22.12. příslušného roku.Letos tedy k 22.12. 2009, na FU jsem se ještě nezaregistrovala a žádné zálohy daně neplatila: vadí, když provedu registraci na FU před vyplatou odměny tedy do 22.12. 2009. A jak je to se zálohou na daň, platím ji ročně, když je vyplata provedena jednou ročně a v mém případě do kdy ji musím uhradit a do kdy je nutné podat vyúčtování daně. Když to zjednodušším, tak stačí, kdyz se zaregistruji do data vyplaty odměny na FU, zaplatím roční zálohu do nějakého data a pak k určitému datu provedu a předložím vyúčtování daně za zaměstnance- matku FU a tím dostojím všem mým povinnostem? zaplacenou daňovou zálohu si v daňové evidenci uplatním jako výdaj ovlivnujicí základ daně, třeba ostatní? a v daňovém priznání předpokládám už to asi nikde nevyplňuji nebo ano?

Předem díky za odpověď

Iveta
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
dohoda o provedení práce - důchodce
« Odpověď #6 kdy: Listopad 28, 2009 »

Přihlášku k registraci podáváte nejpozději do 15 dnů od vzniku povinnosti srazit daň, nebo zálohu na daň, takže na registraci máte ještě dost času.

Předpokládám, že vyplacená odměna bude vyšší, než 5 tis. Kč a budete proto počítat zálohu na daň. Při té příležitosti dejte mamince podepsat prohlášení k dani, abyste jí mohla v prosinci uplatnit slevu na poplatníka ve výši 2.070,- Kč. Při hrubé odměně do výše 13.800,- Kč maminka dostane celou částku, neboť měsíční sleva pokryje vypočítanou daň. Pokud byste mamince vyplatila víc a odvedli jste zálohu, tak jí příští rok proveďte roční zúčtování daně, záloha se vám s největší pravděpodobností vrátí (roční sleva na poplatníka pokryje hrubou odměnu až do výše 165.000,- Kč). Provedení ročního zúčtování daně není povinné, pokud o něj zaměstnanec nepožádá.

Odměnu vyplatíte 22.12.2009 (k tomuto dni máte povinnost srazit zálohu) a pokud vám vznikne povinnost odvést zálohu (záleží na podepsaném prohlášení a výši odměny_viz výše), tak jí odvedete finančnímu úřadu nejpozději do 20.1.2010. Vyúčtování zálohové daně za zaměstnance (růžový dvoulist) se podává vždy kolem 20. února.  

Vyplacená odměna i odvedená zálohová daň budou daňově uznatelným výdajem na podnikání. Je celkem jedno, jestli budete evidovat jako ostatní, nebo jako mzdy, záleží na tom, kolik máte místa a sloupečků v daňové evidenci. Výdaj uplatňujete až při skutečné úhradě, takže odměna přijde do roku 2009 a (případná) daň až do roku 2010.

Odměnu uvedete ve svém daňovém přiznání. Jde o informativní údaj v tabulce D (tam, kde uvádíte majetek, závazky, pohledávky atd.), řádek č. 9: Mzdy.
IP zaznamenána

iveta

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30
dohoda o provedení práce - důchodce
« Odpověď #7 kdy: Listopad 29, 2009 »

Dobrý den Zdeno,
jěště, že Vás tu máme, super vysvětleno.Moc díky. Vzhledem k tomu , že se  v této oblasti neorientuji, nejsem si jistá zda jsem vše pochopila.
Takže , když mamce vyplatím např. odměnu 50.000,- Kč dne 22.12. 2009, zaregistruji ji do 15 dnů na FÚ,tedy i v roce 2010. Dále dám podepsat mamce prohlášení k dani a uplatním roční slevu na poplatníka 24 840,- Kč. Vypočtená roční daň je 7.500,- Kč, daň po slevě bude tedy nula. Nemusím tedy posílat FÚ žádnou zálohu a provedu jen vyúčtování zálohové daně za zaměstnance k 20.2. 2010 a to bude v tomto případě nulové?Do daňově uznatelných výdajů si uplatním celých 50000,- kč a daň nikam neúčtuji, protože byla nulová. Tím mé povinnosti končí? Mám povinnost někam přikládat či posílat podepsané prohlášení k dani (od maminky) nebo stačí, když ho budu mít založeno u svých dokladů? Kdyby mi vznikla daňová povinnost (což v našem případě není) a já ji zaplatila v roce 2009, tak ji mohu dát do daňově uznatelných výdajů již v roce 2009, že?

Iveta
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
dohoda o provedení práce - důchodce
« Odpověď #8 kdy: Prosinec 02, 2009 »

Vracím se k termínu odvodu zálohy a opravuji: vzhledem k tomu, že neprovádíte zúčtování mezd pravidelně, byste měla srazit zálohu při výplatě, ovšem termín pro odvod daně je do 20. dne měsíce, ve kterém vznikla povinnost srazit zálohu, tedy do 20. prosince 2009. Se souhlasem FÚ lze odvod provést i později, ale nejpozději do posledního dne měsíce (poslední den je FÚ už musí mít na účtě).

Pokud vyplácíte odměnu (daněnou zálohovou daní) za více kalendářních měsíců najednou, tak můžete vypočítat zálohu tak, jako kdyby odměna byla vyplacena v jednotlivých měsících_viz § 38h/7 ZDP. Měla byste mít připravený nějaký výkaz práce, ze kterého bude zřejmé, jak vysoká odměna by mamince náležela za jednotlivé měsíce, kdy vykonávala práci na dohodu. Odměnu 50 tis. Kč můžete rozpočítat například do pěti měsíců a v každém můžete přihlédnout k základní slevě na poplatníka. Pak vyjde nulová záloha na daň, mamince vyplatíce celých 50.000,- Kč, které si uplatníte v daňových výdajích.

Prohlášení poplatníka, ani výpočet ročního zúčtování daně nikam neposíláte, stačí založit u svých dokladů.
IP zaznamenána

Lioness

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
dohoda o provedení práce - důchodce
« Odpověď #9 kdy: Duben 18, 2011 »

Dobrý den,
můj dotaz se týká také zaměstnávání důchodce na Dohodu o provedení práce. Důchodce podepíše prohlášení k dani, jak uvádíte, prohlášení si nechám u sebe. Měsíční výdělek bude do 5000 kč.

Dotaz zní, jak se pak provádí odvedení daňe.
Uvedu příklad:
Důchodce si vydělá měsíčně na DPP:............ 4500 kč
15% srážková daň ................ 675 kč
Sleva na dani pro rok 2011 je 23 640, tzn. 1970 kč / měsíc
675 < 1970, tzn. žádnou daň neodvedu a důchodci vyplatím plnou částku 4500 kč.

Je tato moje úvaha správná?

Předpokládám, že v lednu 2012 se podá vyúčtování, kde uvedu mělo se zaplatit v dubnu 675, sleva 675, odvedeno 0.

Přihlášená jako plátce daně jsem. Na DPP jsem již zaměstnávala příležitostně, jen to bylo vždy bez podepsaného prohlášení k dani, protože ho měli podepsané jinde, proto jsou mé dotazy tak naivní :) .
Jen mě ještě mate barva vyúčtování, já myslím, že jsem letos vyplňovala žlutý formulář, ale pravděpodobně to bude tím, že jsem vždy měla jen DPP do 5000/měsíc, to bude asi jiný formulář.
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
dohoda o provedení práce - důchodce
« Odpověď #10 kdy: Duben 18, 2011 »

Pokud důchodce podepíše Prohlášení, jedná se o výpočet daně ZÁLOHOVÉ. Letos musí být DPP sjednána písemně a hlídějte si 150 hod/rok. Žlutý formulář jste vyplňovala, protože se jednalo o srážkovou daň - nebylo podepsané Prohlášení.
IP zaznamenána

Lioness

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
dohoda o provedení práce - důchodce
« Odpověď #11 kdy: Duben 27, 2011 »

Dobrý den,

děkuji za vyjasnění ohledně formulářů.

Mohl be mě ještě někdo potvrdit jak je to s tím odvodem daní, jestli opravdu nic neodvedu a důchodci vyplatím plnou částku viz. můj příklad v minulém příspěvku. Pokud se tedy při podepsání prohlášení počítá zálohová daň, bude tedy daň stále ve výši 15%, ale nebude se jednat o srážkovou ale zálohovou? V tom případě bych mzdu tohoto důchodce měla uvést ve svém daňovém přiznání v tabulce majetek, závazky, pohledávky, řádek č. 9: Mzdy. Což mě mate, protože moje správkyně daně mě tvrdila, že lidi, které zaměstnávám na DPP do této tabulky nemám uvádět.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
dohoda o provedení práce - důchodce
« Odpověď #12 kdy: Duben 28, 2011 »

Při podepsaném prohlášení jde vždy o daň zálohovou, po skončení roku podáváte vyúčtování daně na růžovém formuláři.
Do řádku 9: Mzdy zahrnuji i odměny za dohody o provedení práce.
IP zaznamenána

suchula

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
dohoda o provedení práce - důchodce
« Odpověď #13 kdy: Červenec 07, 2011 »

Dobrý den,
v roce 2010 /říjen -prosinec/ mám uzavřenou dohodu o provedení práce se zaměstnancem, který již v roce 2010 uzavřel dohodu o provedení práce u jiného zaměsntnavatele /květen-srpen/. Platí, že u každého nového zaměstnavatele může být dohoda uzavřena na 150 hodin za rok? Nemusím prověřovat, kolik má odpracovaných hodin na předešlou dohodu?
Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Marie

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 916
dohoda o provedení práce - důchodce
« Odpověď #14 kdy: Červenec 08, 2011 »

Ano. platí 150 hodin/rok u jednoho zaměstnavatele. Odpracované hodiny si \"hlídáte\" pouze u Vás. Není ve Vaší moci kontrolovat hodiny u předešlěho zaměstnavatele. Ona to tam zkontroluje OSSZ v rámci běžné kontroly odvodů pojistného za zaměstnance :-)
IP zaznamenána
Stran: [1] 2 3