Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: příjem ze závislé činnosti společníka s.r.o.  (Přečteno 1906 krát)

Simona S

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 26

Dobrý den,
omlouvám se, paní Zdeno, pokud sem tento dotaz nepatří, ale ptala jsem se v rubrice živnost na fakturaci společníka s.r.o., to zůstalo bez odpovědi zřejmě proto, že odpověď není jednoznačná. Dospěla jsem k názoru, že bezpečnější než fakturace je závislá činnost a chtěla bych se zeptat:
jsem OSVČ a zároveň společník s.r.o., pro kterou budu vykonávat práci na základě mandátní smlouvy za částku 2400,- měsíčně,( do 2500,- by to nemělo podléhat soc.poj. a nemocenské, takže na sociálku nic neoznamuji ???), u zdravotní pojišťovny nemám určený minimální vyměřovací základ, takže pojistné by se mělo odvést z částky 2400,- a nikoli z minimální mzdy 8000,- jako u zaměstnance ? ( jako OSVČ platím zálohy 877,-)
měla bych vést mzdový list a nahlásit závislou činnost na FÚ? ovšem stejně mi u této částky, pokud podepíšu prohlášení,nevznikne povinnost odvádět zálohovou daň.
Chtěla bych to dělat správně, ale zapletla jsem se do různých výkladů této problematiky.
Jinak sleduji toto diskuzní fórum a je to pro mne cenný zdroj informací, děkuji Vám za něj.
Zdraví  Simona
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
příjem ze závislé činnosti společníka s.r.o.
« Odpověď #1 kdy: Březen 08, 2013 »

Dobrý den, paní Simono. Pokud jde o práci pro společnost, tam bych raději zvolila pracovněprávní vztah. Pro začátek bych uzavřela dohodu o provedení práce s měsíční odměnou do 10 tis. Kč. DoPP lze uzavřít i na opakující se činnosti.  Po vyčerpání 300 hodin ročně bych uvažovala o uzavření dohody o pracovní činnosti.

DoPP s odměnou do 10 tis. měsíčně nepodléhá odvodům na ZP a SP, takže není třeba se přihlašovat u ZP a na OSSZ. Pokud podepíšete prohlášení k dani, tak firmu přihlaste na FÚ jako plátce zálohové daně. I když nevznikne během roku povinnost odvést zálohovou daň, tak budete po skončení roku podávat vyúčtování této daně (růžový formulář). Mzdový list se vede i pro DPP.
IP zaznamenána

Simona S

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 26
příjem ze závislé činnosti společníka s.r.o.
« Odpověď #2 kdy: Březen 08, 2013 »

Děkuji moc za nejjednodušší a nejlepší řešení.
IP zaznamenána
Stran: [1]