Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: plátcem DPH pouze na prvni rok  (Přečteno 2305 krát)

vena.zeman

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
plátcem DPH pouze na prvni rok
« kdy: Říjen 27, 2009 »

Dobrý den,
  když začnu podnikat na živnostenký list v oboru který vyžaduje větší investice do počátku (např. truhlář - mnoho obráběcích strojů apod.). Můžu se stát hned od počátku plátcem DPH - nakoupit vybavení bez DPH (nejspíšn na dluh) a po roce jelikož obrat nepřekročí milion se zase stát neplátcem? Samozřejmeě během toho roku poskytované služb/ výrobky byly zatíženy DPH, ovšem to by bylo řádově nižší oproti úspoře za nakoupené stroje.
Je tato úvahá správná, nebo to má nějakou \"trhlinu\" přijde mi to nějak moc jednoduché (no kromě vedení účetnictví které zase tak jednoduché není :-)
děkuji za radu
Václav Zeman
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14836
plátcem DPH pouze na prvni rok
« Odpověď #1 kdy: Říjen 29, 2009 »

Tak jednoduché to opravdu není. Podle ustanovení § 74/6 zákona o dani z přidané hodnoty vám při zrušení registrace vznikne povinnost snížit nárok na odpočet daně (zjednodušeně: vrátit 4/5 uplatněné daně) z hmotného majetku. Předpokládám, že pořizovací cena obráběcích strojů je vyšší, než 40.000,- Kč.
IP zaznamenána
Stran: [1]