Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: poušál auto je v majetku a je využíváno pro podnikání i pro soukr.účel  (Přečteno 5654 krát)

paja

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22

dobrý den chtěla jsem se zeptat
- jak zařadit auto staré 10 let do OM já si myslím že zařazeno může být ale odpisy už uplatňovat nemohu
-jetliže budu uplatňovat paušál na PHMv mém případě Kč 4000,- mohu uplatnit do nákladů i opravy, pojištění, silniční daň a ostatní výdaje kromě PHM a parkovného
-auto staré 10 let zařazeno auto do OM - jaké to má klady a jaké zápory
předem děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

- u fyzické osoby je zařazení jednoduché, pouze si zavedete kartu majetku, na které uvedete datum zařazení. Odpisy podle toho, v jaké ceně zařadíte: můžete v symbolické ceně 1,- Kč, pak není co odpisovat, nebo oceníte cenou obvyklou a pokud tato cena převýší částku 40.000,- Kč, pak se bude jednat o odpisovaný hmotný majetek

- při zařazení auta do OM a jeho současném využívání též pro soukromé účely můžete uplatnit krácený paušální výdaj na dopravu ve výši 4 tis. Kč/měs. Silniční daň uplatníte v plné výši, při soukromém používání auta se SD neplatí, takže se celá SD vztahuje jen k podnikání. U oprav, pojištění a ostatních výdajů (kromě PHM a parkovného) si uplatníte 80% prokázané částky. Pokud budete odpisovat, tak lze uplatnit odpisy ve výši 80% ročního odpisu

- u 10 let starého auta lze předpokládat vyšší výdaje na opravy a údržbu, je proto lepší auto zařadit do OM a tyto výdaje uplatnit daňově (po případném krácení z důvodu využívání auta pro soukromé účely).  Pokud byste auto nevložili do OM a uplatňovali jste si jen náhrady, tak základní sazba náhrady 3,90 Kč/km tyto výdaje zřejmě nepokryje. Jestliže auto zařadíte do OM, pak jeho případný prodej podléhá zdanění ještě 5 let po jeho vyřazení z OM, daňová povinnost ale nemusí vzniknout.
IP zaznamenána

paja

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22

dobrý den děkuji za odpověď a ještě mám jeden dotaz mohu uplatňovat paušál na PHM když nezařadím auto do OM?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Ano, paušální výdaj na dopravu lze uplatnit i u vlastního auta, které jste nevložili do OM.
IP zaznamenána

paja

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22

děkuji a ještě jedno ujasnění v případě že auto nebude vložené do OM mohu si uplatnit snížený paušál ale již si  nemohhu uplatni ostatní náklady na auto jako je např.pojištění, silniční daň, opravy a ostatní náklady spojené s provozem nebo se mýlím?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Silniční daň ano, ostatní ne.
IP zaznamenána

paja

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22

a jak jste psala:   Jestliže auto zařadíte do OM, pak jeho případný prodej podléhá zdanění ještě 5 let po jeho vyřazení z OM, daňová povinnost ale nemusí vzniknout.
jestliže auto ocením symbolickou 1,- a prodáme ho např. příští rok za 50.000,- jakou částku budu muset danit - cenu za kterou jsem auto prodala nebo mi v tomto případě daňová povinnost nevznikne?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Před prodejem auto zase vyřadíte z OM, přiznáte příjem (50.000,- Kč) podle § 10 ZDP a k němu si jako výdaj uplatníte cenu, za kterou jste auto koupili. Výdaj lze uplatnit jen do výše příjmů, daňová povinnost bude s největší pravděpodobností nulová.
IP zaznamenána

paja

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22

děkuji moc za rady které dávate nejen mě ale i ostatním - ještě jedno ujasnění - vedu daňovou evidenci, auto zařadím do OM tím že vystavím inventární kartu  tím mi vznikne výdaj v hodnotě ( zvolili jsme výši na 39900,-)který si zaeviduji jako daňový dále si budu si uplatňovat snížený paušál na PMH 4000,-, opravy a jiné věci spojené s provozem auta budu moct dávat do výdajů( ty budu krátit na 80% z důvodu že auto využívámi i soukromě) pochopila jsem to správně.?
Jo a ještě jeden dotaz doklady od PHM při paušálu nepotřebuji archivovat a schovávat a nemusím vést knihu jízd?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Zařazením auta do OM vám nevznikne daňový výdaj _ oceněním majetku jste žádný výdaj neučinili. Po vložení auta do OM si můžete uplatnit výdajový paušál na dopravu. Pokud auto využíváte též pro soukromé účely, tak použijete krácený paušální výdaj 4.000,- Kč měsíčně, ve kterém je zahrnutá spotřeba PHM a parkovné. Ostatní výdaje, například opravy, nebo pojistné prokazujete a z prokázané částky si uplatníte jen 80%. Pokud by cena aut byla vyšší, než 40 tis. Kč a vy byste si uplatňovali odpisy hmotného majetku, tak budete moci uplatnit pouze 80% ročního odpisu.
Pokud nejste plátcem DPH a nebudete uplatňovat nárok na odpočty daně, tak nemusíte archivovat doklady o nákupu PHM (a placení parkovného), ani vést knihu jízd.
IP zaznamenána

paja

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22

děkuji už si to trochu ujasnuji. ale ještě k autu - beru že auto musí být zařazeno v OM abych mohla upaltit jak paušál tak i pokrácené výdaje na opravy které jsou však daňově uznatelné ale pořád mi není jasné to s oceněním auta co je pro mě výhodnější a jak ocenit auto které má když projdu inzeráty a bazary hodnotu asi 60000,- myslelala jsem totiž že v DE nemohu účtovat odpisy to jen v účetnicví a v DE se bere celý výdaj. nebylo by pro mě lepší ocenit auto 1,- počítáme s tím že si zhruba do dvou let pořídíme nové a za ty dva roky auto vytáhnu z OM a pak ho prodám jako soukromá osoba a tím bych se vyhnula daňové povinnosti
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045

Záleží na tom, zda budete potřebovat výdaje v podnikání. Při rovnoměrném odpisování byste letos uplatnili 6.600,- Kč, příští rok 13.500,- Kč a v roce 2011 (předpokládám v tomto roce prodej) 6. 675,- Kč. Při zrychleném odpisování uplatníte odpisy: 12.000 ? 19.200 ? 7.200. To jsou slušné částky, které vám navíc snižují vyměřovací základy pro výpočet ZP a SP. Před prodejem byste auto vyřadili z OM a tím pádem byste zdaňovali jen daní z příjmů, příjem z prodeje auta by nevstupoval do vyměřovacích základů pro pojistné. Kdybyste auto prodali v roce 2011 za 40.000,- Kč, pak k příjmu uplatníte jako výdaj zůstatkovou cenu auta. Při rovnoměrném odpisování bude zůstatková cena 33.375,- Kč, takže vám zůstane ke zdanění pouhých 6.625,- Kč. Při zrychleném odpisování bude zůstatková cena 21.600,- Kč, takže byste přiznali ke zdanění 18.400,- Kč.

V případě, že auto jen vložíte do OM a oceníte symbolickou cenou 1,- Kč (to znamená, že si neuplatníte žádný výdaj na jeho pořízení), budete při prodeji přiznávat ke zdanění cenu, za kterou jste auto prodali a proti ní si jako výdaj uplatníte cenu, za kterou jste je koupili. Výdaj lze uplatnit jen do výše příjmů, pokud jste auto koupili za 100 tis. Kč a prodáte je za 40 tis. Kč, pak si uplatníte výdaj ve výši 40 tis. Kč, základ daně podle § 10 ZDP bude nulový.
IP zaznamenána

paja

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 22

auto jsme koupili před třemi lety jako soukromá osoba za 99000,- a od 1.10.09(se začátkem podnikání) jsem ho zařadila do OM. při prodeji  příští rok za 50000,- v případě že auto nebudu odepisovat a ocením ho 1,- pro účely zařazení do OM mohu si uplatnit výdaj 50000,- a tím mít nulovou daňovou povinnost?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
IP zaznamenána
Stran: [1]