Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Nákup zboží od zahraničního výrobce či dodavatele  (Přečteno 5637 krát)

vicki

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13

Dobrý den,

v případě, že jako plátce DPH nakoupím zboží od zahraničního výrobce nebo dodavatele, který není reg. jako plátce DPH v naší zemi, ale jen ve své zemi (země EU), mohu si fakturu s VAT dát na vstup DPH s přepočtem kurzu?

Děkuji, Vi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží od zahraničního výrobce či dodavatele
« Odpověď #1 kdy: Listopad 02, 2009 »

Pořízení zboží od plátce z jiného členského státu přiznáváte na řádcích 3 a 4, nárok na odpočet uplatňujete na řádcích 44 a 45.
IP zaznamenána

vicki

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Nákup zboží od zahraničního výrobce či dodavatele
« Odpověď #2 kdy: Únor 22, 2010 »

Děkuji. Možná je to laický dotaz, ale když si po nákupu uplatním odpočet a rovněž dph přiznám, jak je to pak s prodejem zboží: Platím DPH z každého prodaného kusu zboží z plné částky?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží od zahraničního výrobce či dodavatele
« Odpověď #3 kdy: Únor 22, 2010 »

Ano.
IP zaznamenána

bart.homer

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Nákup zboží od zahraničního výrobce či dodavatele
« Odpověď #4 kdy: Listopad 20, 2010 »

Dobrý den, prosím o zodpovězení mých dvou dotazů.

Jsem OSVČ - neplátcem DPH v ČR. Od slovenského výrobce mám možnost odebírat zboží za velkoobchodní ceny. Výrobce je na Slovensku plátcem DPH. A má všude uvedené pouze své slovenské DIČ. V ČR není registrován jako plátce DPH, ale má svůj český bankovní účet, kam se mu zasílají peníze. Ptal jsem se ho a v případě faktury by mě je vystavoval s 19% slovenské DPH. Pokud od něho nakoupím zboží např. za 5.000 Kč ( fakturuje v Kč ) stávám se automaticky plátcem DPH i kdybych to měl jen pro svoji osobní potřebu a ne pro další prodej ???

Jak by to bylo s placením DPH v případě prodeje zboží mezi dvoumi neplátci DPH v ČR a ten druhý neplátce DPH by to chtěl přeprodávat pouze konečným spotřebitelům - taktéž neplátcům DPH.

Děkuji moc za odpovědi.
IP zaznamenána

marda

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 43
Nákup zboží od zahraničního výrobce či dodavatele
« Odpověď #5 kdy: Listopad 21, 2010 »

Plátcem DPH se stáváte až při nákupu zboží nad 326000Kč bez daně za běžný kalendářní rok od plátců DPH z EU, tedy i ze Slovenska.
Pokud nakupujete zboží ze Slovenska , tak vám váš dodavatel prodá zboží ze slovenským DPH, protože nejste plátce.
Pokud neplátce prodává neplátci či konečným spotřebitelům tak ho žádné DPH nemusí zajímat.
Jako neplátce pochopitelně žádné DPH neplatíte.
Plátcem se stanete, pokud budete mít obrat po sobě bezprostředně jdoucích 12 kalendářních měsíců 1000000Kč.
IP zaznamenána

bart.homer

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 13
Nákup zboží od zahraničního výrobce či dodavatele
« Odpověď #6 kdy: Listopad 21, 2010 »

Děkuji Vám mnohokráte za odpověď . Pomohl(a) jste mi.
IP zaznamenána

mori

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
Nákup zboží od zahraničního výrobce či dodavatele
« Odpověď #7 kdy: Únor 17, 2011 »

Hezký den,

zaujala mě věta:\"Pokud neplátce prodává neplátci či konečným spotřebitelům tak ho žádné DPH nemusí zajímat.\"

Platí to pro členské státy EU a pro poskytování IT služeb?

Děkuji za objasnění.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží od zahraničního výrobce či dodavatele
« Odpověď #8 kdy: Únor 17, 2011 »

Pro poskytování služeb v rámci EU výše uvedené neplatí.
IP zaznamenána

mori

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
Nákup zboží od zahraničního výrobce či dodavatele
« Odpověď #9 kdy: Únor 23, 2011 »

Dobrý den,

takže při poskytování služeb do zahraničí neplátci DPH, nepodnikateli = (dle 235/2004 Sb. o DPH) s místem plnění v tuzemsku, musím platit DPH?

Po pročtení zákonů jsem nabyla dojmu, že - poskytuju-li služby do zahraničí neplátci, nepodnikateli, je místo plnění v čr a  nevzniká povinnost platit DPH mně anizákazníkovi...

Děkuji za vysvětlení
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží od zahraničního výrobce či dodavatele
« Odpověď #10 kdy: Únor 23, 2011 »

Pokud jste plátcem DPH a poskytnete službu do zahraničí osobě nepovinné k dani (nepodnikatel, neplátce), tak je místo plnění v tuzemsku a odvedete tu daň. Pokud nejste plátcem DPH, tak žádnou daň neodvádíte.
IP zaznamenána

mori

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
Nákup zboží od zahraničního výrobce či dodavatele
« Odpověď #11 kdy: Únor 24, 2011 »

Děkuji za odpověď. Vztah neplátce podnikatel a nepodnikatel neplátce v EU není pořesně ve směrnici řešen a je otázkou, jestli poskytnutím služby neplátcem DPH osobě nepovinné k dani a též neplátci v EU nevzniká povinnost zaplatiti DPH v zahraničí...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží od zahraničního výrobce či dodavatele
« Odpověď #12 kdy: Únor 26, 2011 »

Pokud jako neplátce poskytujete službu (záleží i na druhu služby, ale předpokládám, že půjde o IT) do EU osobě nepovinné k dani (nepodnikateli), pak zůstává místo plnění v tuzemsku (§ 9/2 zákona o DPH).
IP zaznamenána

mori

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 21
Nákup zboží od zahraničního výrobce či dodavatele
« Odpověď #13 kdy: Březen 01, 2011 »

Ok, ale hned v § 10h z. o DPH se píše  - místem plnění při poskytnutí služby zahraniční osobě nepovinné k dani je místo, kde má osoba, které je služba poskytnuta, sídlo nebo místo pobytu, pokud jde o ... elektronicky poskytovanou službu.

Které z těchto dvou tedy lze uplatnit?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Nákup zboží od zahraničního výrobce či dodavatele
« Odpověď #14 kdy: Březen 01, 2011 »

Zahraniční osobě = osobě do třetí země.
IP zaznamenána
Stran: [1]