Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Paušál na auto  (Přečteno 4857 krát)

Helap

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Paušál na auto
« kdy: Listopad 01, 2009 »

Dobrý den,
využívám auto k podnikání, které je psané na manžela (nemáme rozdělený majetek  tak je to možné).  Mohu si také započítat paušál 4000,- Kč místo cestovních náhrad. Manžel si auto občas také bere k soukromým účelům - samozřejmě bezplatně. Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušál na auto
« Odpověď #1 kdy: Listopad 04, 2009 »

Ano, můžete využít krácený paušální výdaj na dopravu.
Podmínka, že poplatník nesmí přenechat vozidlo k užívání jiné osobě, se podle mého názoru vztahuje jen k nekrácenému paušálnímu výdaji na dopravu 5.000,- Kč měsíčně. Domnívám se, že přenecháním vozidla jiné osobě se rozumí například pronájem, nebo výpůjčka, což mezi manželi, kteří mají auto v SJM nepřipadá v úvahu.
IP zaznamenána

Helap

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 12
Paušál na auto
« Odpověď #2 kdy: Listopad 05, 2009 »

Děkuji za odpověď. Hezký den.
IP zaznamenána

ssussi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Paušál na auto
« Odpověď #3 kdy: Listopad 10, 2009 »

Dobrý den,
vše je mi již jasné, jen to, jak paušál účtovat. Nákladový účet proti pokladně? Neni mi jasné to, že mi nebude sedět pokladna proti skutečným výdajům z ní. Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušál na auto
« Odpověď #4 kdy: Listopad 10, 2009 »

Citace: Zdena
Ano, můžete využít krácený paušální výdaj na dopravu.
Podmínka, že poplatník nesmí přenechat vozidlo k užívání jiné osobě, se podle mého názoru vztahuje jen k nekrácenému paušálnímu výdaji na dopravu 5.000,- Kč měsíčně. Domnívám se, že přenecháním vozidla jiné osobě se rozumí například pronájem, nebo výpůjčka, což mezi manželi, kteří mají auto v SJM nepřipadá v úvahu.
Opravuji: podmínka, že poplatník nesmí přenechat vozidlo k užívání jiné osobě, se vztahuje i ke krácenému paušálu.


Pro informaci kopíruji část zápisu ze stránek MF ČR:

2.3.2. Přenechání vozidla
Překážkou pro využití paušálního výdaje v daném kalendářním měsíci je přenechání vozidla k užívání jiné osobě, a to i po část měsíce. Tato podmínka by měla být vykládána tak, že poplatník nesmí přenechat dané silniční motorové vozidlo k užívání jiné osobě např. formou nájemní smlouvy, smlouvy o výpůjčce apod., nikoliv tak, že vozidlo nemůže jiná osoba řídit. Pokud řídí takové vozidlo zaměstnanec poplatníka, případně spolupracující osoba v souvislosti s činností poplatníka, pak platí, že toto vozidlo používá k dosažení, zajištění a udržení příjmů poplatník. Překážkou pro využití paušálního výdaje je naopak situace, kdy zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci bezplatně či pronajímá za cenu nižší než tržní motorové vozidlo k používání pro služební i soukromé účely (manažerská vozidla).
Návrh řešení:
Paušální výdaj mohou použít poplatníci, kteří využívají vozidlo pouze v souvislosti s vlastní výdělečnou činností nebo (krácený paušální výdaj) i pro vlastní soukromé použití. Tato podmínka je splněna i v případě, kdy vozidlo řídí spolupracující osoba nebo zaměstnanec poplatníka (ve smyslu § 6 odst. 2 ZDP) nebo člen sdružení bez právní subjektivity, kdy právním vlastníkem vozidla může být jen jedna osoba ze sdružení, není-li vozidlo cíleně zakoupeno do spoluvlastnictví. Paušální výdaj naopak nemohou použít poplatníci, kteří vozidlo pronajímají, vypůjčují nebo poskytují bezplatně či za cenu nižší než tržní svým zaměstnancům k používání pro služební i soukromé účely.

Stanovisko Ministerstva financí:
Nesouhlas s tím, že zákonná podmínka je splněna i v případě, kdy vozidlo řídí spolupracující osoba nebo účastník sdružení bez právní subjektivity, kdy právním vlastníkem vozidla je jeden účastník sdružení, tj. nejedná se o vozidlo v podílovém spoluvlastnictví účastníků sdružení. V tomto případě není splněna podmínka daná první i poslední větou § 24 odst. 2 písm. zt) novely č. 304/2009 Sb. zákona o daních z příjmů.


Pokud vás zajímá celý příspěvek k paušálnímu výdaji na dopravu (příspěvek dosud nebyl projednán a uzavřen, ale je doplněn o stanoviska MF), tak počtěte str. 59 - 69, zápis najdete zde:

http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/SID-3EA9846C-620B3F19/cds/KVKDP16092009.pdf
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušál na auto
« Odpověď #5 kdy: Listopad 10, 2009 »

Citace: ssussi
Dobrý den,
vše je mi již jasné, jen to, jak paušál účtovat. Nákladový účet proti pokladně? Neni mi jasné to, že mi nebude sedět pokladna proti skutečným výdajům z ní. Děkuji za odpověď.
Tak to vám zcela nepokrytě závidím:-)
Paušál těžko zaúčtujete pokladnou, využitím paušálního výdaje na dopravu jste nevydala žádné peníze.
Nejjednodušší zřejmě bude uvést jej až v daňovém přiznání jako položku snižující základ daně.
IP zaznamenána

ssussi

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Paušál na auto
« Odpověď #6 kdy: Listopad 11, 2009 »

Děkuji za odpověď, takže neúčtovat měsíčně 5000,-- ale až na konci roku 60000,--vnitropodnikovým dokl. To zase ale potom nebudu mít v pokladně skutečné výdaje za PHM
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušál na auto
« Odpověď #7 kdy: Listopad 11, 2009 »

Skutečné výdaje za PHM můžete účtovat nedaňově, například ú. 501 s nedaňovou analytikou.
IP zaznamenána

Hanka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 35
Paušál na auto
« Odpověď #8 kdy: Listopad 12, 2009 »

Dobrý den, mám vlastně stejný dotaz, ale s tím rozdílem, že vedeme daňovou evidenci - mohu tedy paušál na auto zaúčtovat do peněžního deníku, tím snížit základ daně, můj pc program nabízí i nepeněžní operace, nebo musím paušál uvést až v daňovém přiznání na nějakém konkrétním řádku?
Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Paušál na auto
« Odpověď #9 kdy: Listopad 12, 2009 »

Hanko, vidím to na nepeněžní operaci, a nebo až v daňovém přiznání v příloze částky snižující základ daně...kterou variantu použijete, je na Vás, obojí je košér. Jana
IP zaznamenána
Stran: [1]