Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3 4

Autor Téma: Zásoby a přechod na paušální výdaje  (Přečteno 38832 krát)

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zásoby a přechod na paušální výdaje
« Odpověď #15 kdy: Únor 08, 2008 »

Citace: Hanka
Děkuji za vaši odpověď a doplňuji ještě jednu otázku: pokud vím, plátcem DPH se poplatník stává, když jeho obrat za předchozích 12 měsíců převýší 1 mil.Kč. Mé příjmy z pronájmu ani z živnosti za rok 2007 jednotlivě nepřevýšily tuto částku, ale dohromady ano - stávám se tedy od 1.1.2008 plátcem DPH? Pokud ano, jak mám dále postupovat? Děkuji
Příjmy z pronájmu nemovitosti (pokud pronájem není jen vaší příležitostnou činností a to není), se zahrnují do obratu , pokud v součtu s příjmy z jiné ekonomické činnosti (ve vašem případě živnosti) překročí limit 1 mil. Kč. Jako první si zjistěte, kdy došlo k překročení limitu. Posuzuje se vždy 12 po sobě jdoucích měsíců, tedy například: příjmy za listopad 2006 až říjen 2007, dále prosinec 2006 až listopad 2007, leden až prosinec 2007.... atd. Do 15 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém jste překročila obrat, byste se měla registrovat na FÚ jako plátce DPH.
IP zaznamenána

zofka

  • Host
Zásoby a přechod na paušální výdaje
« Odpověď #16 kdy: Únor 10, 2008 »

Přeji hezký den, jak je to prosím Vás s tím přechodem na paušální výdaje? Musím dávat dodatečné daň. přiz.,když za rok 2006 za mě dával přiznání zaměstnavatel? Nějak se v těch daních motám. Za rok 2007 výdaje %. Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zásoby a přechod na paušální výdaje
« Odpověď #17 kdy: Únor 10, 2008 »

Jestli jste začala podnikat až v roce 2007, tak není důvod k úpravám základu daně za předchozí zdaňovací období (ještě jste nepodnikala) a tím pádem ani k podávání dodatečného daňového přiznání. Prostě uplatníte výdaje procentem z příjmů a to je vše:-)
IP zaznamenána

MichalK

  • Host
Zásoby a přechod na paušální výdaje
« Odpověď #18 kdy: Únor 11, 2008 »

Dobrý den,

jsem zaměstanec a zároveň podnikám na ŽL. Loňský rok (za rok 2006) jsem uplatňoval skutečné výdaje (daň. evidence) a letos (za rok 2007) bych rád uplatnil výdaje paušálem. Je nutné podávat dodatečné příznání za rok 2006, ikdyž nemám žádné pohledávky, závazky a ani zásoby? A ještě prosím o radu ohledně uplatňovaného % z příjmů. Jako činnost mám poskytování (výrobu) software na zakázku a poradenství. Je i v mém případě paušál 50% nebo pouze 40%?  U těch 40% píší něco ohledně autorských práv a já nevím, zda  tam já patřím.

Děkuji za pomoc, už se v tom vázně ztrácím.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zásoby a přechod na paušální výdaje
« Odpověď #19 kdy: Únor 12, 2008 »

Pokud jste v daňovém přiznání za rok 2006 nevykázal žádné pohledávky, ani zásoby, tak můžete přejít na paušální výdaje a nemusíte podávat dodatečné daňové přiznání.

Neřeknu vám ale jednoznačně, jaké procento výdajů můžete uplatnit, přidám pouze svůj osobní názor. Zřejmě máte živnost volnou č. 94 - Poskytování software a poradenství v oblasti hardware a software. Náplní této živnosti je:  poskytování užití (prodej a pronájem) a implementace software. Rozmnožování počítačových programů. Poradenství v oblasti hardware a software. Poradenství v oblasti komunikací a počítačových sítí. Obsahem živnosti není prodej hardware, zpracování dat na počítači, správa počítačových sítí.
Vývoj SW na zakázku tam nevidím. Předpokládám, že uzavíráte s objednatelem nějakou smlouvu o vytvoření autorského díla podle autorského zákona a možná mu poskytujete práva k šíření díla. K takovému příjmu bych uplatnila výdaje jen ve výši 40%. Pokud ale budete zákazníkovi dál poskytovat nějaké servisní služby, nebo budete někomu jen pronajímat vlastní programy, případně prodávat cizí SW (ne krabicový), pak k takovýmto činnostem můžete směle uplatnit výdaje ve výši 50% příjmů.
IP zaznamenána

Petr K.

  • Host
Zásoby a přechod na paušální výdaje
« Odpověď #20 kdy: Únor 19, 2008 »

Prosím o radu, jak postupovat při přechodu na danění paušálem. Nemám žádné zásoby, ale mám několik faktur:

1) Vystavená v prosinci, splatná a uhrazená v lednu. Mám ji uvést do daňového základu minulého roku? Až se bude stejná situace opakovat na přelomu dalšího roku, jak budu postupovat?

2) Řádně vystavená, ale prakticky nereálná úhrada. Také ji musím uvést do daňového základu (co kdyby náhodou někdy došlo k uhrazení)? Nejde takovou fakturu nějak prostě odepsat jako nedobytnou pohledávku?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zásoby a přechod na paušální výdaje
« Odpověď #21 kdy: Únor 20, 2008 »

1) Faktura vystavená v prosinci je pohledávkou a bude třeba o její hodnotu zvýšit základ daně v roce, který předchází přechodu na paušální výdaje. Až vám bude zaplacena, tak budete mít nedaňový příjem. Na přelomu příštích let už nebudete dělat žádné úpravy základu daně, protože nebudete měnit způsob uplatňování výdajů. Platba za fakturu bude v příjmech až v okamžiku, kdy bude opravdu uhrazena.

2) Všechny faktury, které vám nebyly uhrazeny do konce roku, který předchází přechodu na paušál, budete muset dodanit v tabulce E.

Výjimkou jsou pohledávky, uvedené v § 24/2/y zákona o daních z příjmů. Základ daně nemusíte zvyšovat u pohledávek za dlužníkem:
-   u něhož soud zamítl návrh na prohlášení konkurzu nebo u něhož soud zrušil konkurz pro nedostatek majetku a pohledávka byla poplatníkem přihlášena do konkursu a měla být vypořádána z konkursní podstaty,
-   který je v konkurzním a vyrovnacím řízení na základě výsledků konkurzního a vyrovnacího řízení,
-   který zemřel, a pohledávka nemohla být uspokojena ani vymáháním na dědicích dlužníka,
-   který byl právnickou osobou a zanikl bez právního nástupce a věřitel nebyl s původním dlužníkem spojenou osobou,
-   na jehož majetek, ke kterému se daná pohledávka váže, je uplatňována veřejná dražba a to na základě    výsledků této dražby,
-   jehož majetek, ke kterému se daná pohledávka váže, je postižen exekucí, a to na základě výsledků provedení této exekuce.
IP zaznamenána

Petr K.

  • Host
Zásoby a přechod na paušální výdaje
« Odpověď #22 kdy: Únor 20, 2008 »

Děkuji za výborně podanou odpověď.
IP zaznamenána

Mirka

  • Host
Zásoby a přechod na paušální výdaje
« Odpověď #23 kdy: Únor 23, 2008 »

V roce 2007 chci přejít na paušál, a proto jsem vyplnila dodatečné Přiznání k dani za rok 2006 (zvýšený o pohledávku a zásoby). Jak ale postupovat u PSSZ a VZP? Přehled VZP dává sice možnost zaškrtnout \"opravný\", ale jak ho vyplnit, když doplatek v původní výši již byl zaplacen a zálohy za celý rok také? Kde vyčíslím ten rozdíl? A jak je to s Přehledem PSSZ, ten ani možnost \"opravný\" nenabízí? Děkuji za podrobnou odpověď.
IP zaznamenána

Mirka

  • Host
Zásoby a přechod na paušální výdaje
« Odpověď #24 kdy: Únor 24, 2008 »

Prosím o odpověď na tento dotaz: Podnikatel má příjmy ze živnosti podle §7 a navíc je společníkem v.o.s. Zajímalo by mě, jestli sečtu příjmy ze živnosti a příjmy z v.o.s. do § 7 a jak je to s DPH? Překročí-li v součtu obou příjmů, tedy obratů milion, musí se registrovat k DPH nebo se to týká každé činnosti zvlášť? Děkuji za odpověď.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zásoby a přechod na paušální výdaje
« Odpověď #25 kdy: Únor 24, 2008 »

Pokud v dodatečném daňovém přiznání neměníte příjmy a výdaje, ale pouze upravujete základ daně, tak se opravné přehledy pojišťovnám neposílají. Dodaněné pohledávky z roku 2006, uhrazené v roce 2007 (pro účely daně z příjmu už budou nedaňové), by se měly uvést do přehledů za rok 2007.

Obrat pro DPH se posuzuje zvlášť u fyzické osoby a zvlášť u v.o.s.
IP zaznamenána

jaroslav živný

  • Host
Zásoby a přechod na paušální výdaje
« Odpověď #26 kdy: Únor 27, 2008 »

Dobrý den,mám vázanou činnost-Hromosvodář-oprava vyhrazených elektrických zařízení uplatňuji paušální výdaje.V roce 2006 jsem použil 50% paušál,zajímalo by mně jestli nepatřím do skupiny řemesel která mohou uplatnit 60% paušál.Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zásoby a přechod na paušální výdaje
« Odpověď #27 kdy: Únor 27, 2008 »

Můžete uplatnit pouze 50%, opravy vyhrazených el. zařízení nepatří mezi řemeslné živnosti.
IP zaznamenána

Martin1

  • Host
Zásoby a přechod na paušální výdaje
« Odpověď #28 kdy: Únor 27, 2008 »

Chtel jsem se zeptat, jestli mohu uplatnovat  vydaje z jedne zivnosti pausalem a vydaje z druhe zivnosti uplatnovat v prokazatelne dolozene vysi. Nebo se musim rozhodnout pro jednu variantu a podle te postupovat u vsech druhu zivnosti, ktere provozuji? Dekuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Zásoby a přechod na paušální výdaje
« Odpověď #29 kdy: Únor 28, 2008 »

U všech druhů živností musíte uplatňovat výdaje stejným způsobem, buď skutečné, nebo paušálem.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3 4