Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: student - zdravotní a sociální pojištění  (Přečteno 1978 krát)

Janee

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den,
studuji prezenční formou VŠ 3. rokem (nepřevršila jsem 26 let věku) a nedávno jsem uzavřela smlouvu na pojišťovacího zprostředkovatele (živnostenský list nemám). Smlouva byla uzavřena 16.10.2009 a 27.10. 2009 jsem podala žádost o ukončení ke dni 31.10.2009. Chtěla bych se zeptat zda to musím nahlásit na zdravotní pojišťovně a OSSZ, popřípadě jaké pojisné budu muset zaplatit. Za tu dobu jsem si nic nevydělala.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
student - zdravotní a sociální pojištění
« Odpověď #1 kdy: Listopad 03, 2009 »

Pokud jste fakticky nezahájila výkon samostatné výdělečné činnosti, tak nemáte oznamovací povinnost vůči ZP a OSSZ. I kdybyste pojišťovnám zahájení činnosti oznámila, tak vzhledem k nulovým příjmům nebudete muset platit žádné pojistné.
IP zaznamenána

Jerky

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
student - zdravotní a sociální pojištění
« Odpověď #2 kdy: Listopad 12, 2009 »

dobrý den,
 chtěl bych se zeptat: je mi 21, hraji hokej a studuji vyšší odbornou školu, když ji ukončím teď v únoru tak budu muset určitě platit sociální pojištění, ale kdybych začal od září znovu studovat, musel bych platit už pořád nebo bych jako student platit nemusel....nikde tuto informaci nemůžu najít, tak věřím, že mi prosím poradíte, děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
student - zdravotní a sociální pojištění
« Odpověď #3 kdy: Listopad 21, 2009 »

Hrajete hokej za peníze? Pokud ano, zdaňujete své příjmy jako OSVČ?
Jestliže budete studovat vysokou školu (forma studia nerozhoduje), tak budete až do 26 let věku z hlediska sociálního pojištění považován za OSVČ vedlejší.
IP zaznamenána

Zahradníčková

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
student - zdravotní a sociální pojištění
« Odpověď #4 kdy: Březen 08, 2010 »

Dobrý den, chcise zeptat, moje dcera ukončila studium na střední škole v květnu 2009, ale od 1.6.2009 si zřídila živ. list, kadeřnictví+holičství, ale jelikož si provozovnu teprve vybavavovala, tak začala podnikat až od 1.9.2009. V létě se byla nahlásit na ZP a tam ji řekli, že jelikož je studentem do konce srpna , tak začala platit ZP až od měsíce záři, ale na OSSZ si musela začat platit sociální poj. už od šestého měsíce, chtěla jsem ji zpracovat daň. přiznání a zjistila jsem, že na ZP a na OSSZ to má jinak, musí si doplatit na ZP pojištění za 6+7+8měsíc, nebo může mít vedlejší činnost za ty tři měsíce i když má živnost od 1.6., ale podnikat začala až v září? děkuji Jana
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
student - zdravotní a sociální pojištění
« Odpověď #5 kdy: Březen 09, 2010 »

Proč musela platit SP od června, když nezahájila činnost? Placení pojistného je závislé na faktickém zahájení samostatné výdělečné činnosti, nikoliv na vyřízení živnostenského oprávnění.

Pojišťovny si mezi sebou nevyměňují informace, takže to můžete mít jinak na OSSZ a na ZP.
IP zaznamenána
Stran: [1]