Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Pozdní registrace k DPH - zahraničí  (Přečteno 4761 krát)

Veronika83

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Pozdní registrace k DPH - zahraničí
« kdy: Březen 11, 2010 »

Dobrý den,

Vedu si jen DE, výdaje procentem.

právě jsem zjistil průšvih, že jsem se měl asi zaregistrovat k DPH. Faktuji polskému odběrateli koordinátorské služby na stavbě (během měsíce jsem jak v česku tak v zahraničí, je to různé) vždy jednou měsíčně a nyní jsem zjistil, že jsem měl být dle nového zákona plátcem DPH. Obrat jsem nepřekročil.

Chci se tedy zeptat, jak mám dál pokračovat.

1. Mám podat nyní určitě registraci, nevím ale co vyplnit do kolonky O3, jestli jsem plátce nebo osoba indentifikovaná k dani a taky nevím, jaké mám vyplnit datum pro vznik registrace.

2.Může mě FÚ nějak pokutovat, když vlastně stejně žádné DPH neodvedu, protože je polák taky plátcem DPH

3. Musím uvést na fakturu nějakou poznámku o tom, že je to od DPH osvobozeno?

Mockrát děkuji za odpovědi

Mirek
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Pozdní registrace k DPH - zahraničí
« Odpověď #1 kdy: Březen 11, 2010 »

§ 10 ZDPH _ místo plnění při poskytnutí služby vztahující se k nemovitosti je tam, kde se nemovitost nachází. Neposkytl jste službu podle § 9/1 ZDPH, takže vám nevznikla povinnost registrace.

Pročtěte diskusi zde:
http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=4547
IP zaznamenána

Veronika83

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Pozdní registrace k DPH - zahraničí
« Odpověď #2 kdy: Březen 12, 2010 »

Vše jsem si přečetl. Chápu tedy správně, že se plátcem DPH stát nemusím. To je v případě, že koordinaci na stavbě budu provádět v EU.

Co když ji ale budu provádět v tuzemsku a fakturovat ji budu Polské firmě? Je plátcem DPH. Já obrat nepřesáhl.

Jsem z toho jelen.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Pozdní registrace k DPH - zahraničí
« Odpověď #3 kdy: Březen 12, 2010 »

Koordinace prací, prováděné na stavbě v tuzemsku, podléhají českému zákonu o DPH. Místo plnění je a zůstane v tuzemsku bez ohledu na to, komu fakturujete _ nebude se přechylovat za objednatelem podle § 9/1 ZDPH a tím pádem vám ani nevznikne povinnost registrovat se jako plátce daně.
Podle českého zákona o DPH se stáváte plátcem při překročení obratu 1 mil. Kč.
IP zaznamenána

Veronika83

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 10
Pozdní registrace k DPH - zahraničí
« Odpověď #4 kdy: Březen 12, 2010 »

Mockrát děkuji, jste skvělá, že tak radíte. Klobouk dolů..
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
Pozdní registrace k DPH - zahraničí
« Odpověď #5 kdy: Březen 13, 2010 »

Z hlediska DPH by služby měly být zdaněny tam, kde byly spotřebovány. Pokud poskytnete službu (kromě výjimek, vyjmenovaných v zákoně) podnikateli do jiného členského státu EU, tak se předpokládá, že tam byla služba spotřebována a přechýlí se tam místo plnění.

U nemovitosti (Slováci mají daleko výstižnější slovo: nehnutelnost) je místo plnění zřejmé. Nemovitost se vám nikam nehne, místo plnění zůstává stále na stejném místě bez ohledu na to, komu fakturujete.

Pokud budete provádět koordinaci na stavbě v ČR, tak je místo plnění v tuzemsku a vy se nemusíte stát plátcem jen proto, že jste fakturoval polské firmě.

Pokud budete provádět koordinaci na stavbě, která se nachází mimo tuzemsko, například v Polsku, tak budete podléhat polskému zákonu o DPH a musíte se zajímat, zda vám nevznikne povinnost registrace k dani v Polsku.
IP zaznamenána
Stran: [1]