Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: DPH se Slovenskem  (Přečteno 3672 krát)

PetraJ

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 27
DPH se Slovenskem
« kdy: Říjen 22, 2009 »

Dobrý den, prosím Vás o radu. Firma nakoupila ze Slovenska dlouhodobý hmotný majetek a reklamní letáky. Na toto jsou vystaveny faktury ze Slovenska bez DPH v eurech. Pokud tomu dobře rozumím, pak jsou tyto doklady osvobozeny od DPH, ale kam se zapíšou do daňového přiznání? Dále si jednatel společnosti pronajal na Slovensku auto a firma mu to vyfakturovala v eurech s DPH. Je to tak správně? Neměla by fakturovat částku bez daně? Prosím Vás poraďte mi s tímto problémem. Předem děkuji za odpovědi. Petra J.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH se Slovenskem
« Odpověď #1 kdy: Říjen 25, 2009 »

Hmotný majetek i letáky jsou z pohledu DPH zbožím. Pokud byly přepraveny na území ČR, pak vám je slovenská strana fakturovala bez DPH s tím, že povinnost zdanění je na vás. V daňovém přiznání zapíšete do řádku 3 (pokud se jedná o zboží ve snížené sazbě), nebo do řádku č. 4. Pokud máte nárok na odpočet, tak jej uplatníte v řádku 44 nebo 45. Pořízený hmotný majetek navíc uvedete v řádku 48 (jde pouze o informativní řádek).

Pronájem prostředku pro dopravu se slovenskou DPH je správně, místo plnění je v zemi pronajímatele.
IP zaznamenána

PetraJ

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 27
DPH se Slovenskem
« Odpověď #2 kdy: Říjen 26, 2009 »

Dobrý den, mockrát děkuji za odpověď. Ale ještě jedna otázka ohledně toho pronájmu prostředku pro dopravu. U toho pronájmu si nebudu uplatňovat DPH, takže ho nebudu nikam uvádět do daňového přiznání. Je to tak správně? Pokud jsem to dobře pochopila, tak bych mohla žádat o vrácení DPH pomocí žádosti o vrácení DPH.
Předem děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH se Slovenskem
« Odpověď #3 kdy: Říjen 26, 2009 »

DPH z nájmu dopravního prostředku jde mimo české přiznání k DPH, daň nebudete nikde uvádět.  Máte možnost požádat o vrácení daně na Slovensku.
IP zaznamenána

tomas

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
DPH se Slovenskem
« Odpověď #4 kdy: Listopad 10, 2009 »

Dobrý den.Od 1.9.2009 jsem začal pracovat pro Slovenskou firmuna ŽL-zprostředkování prodeje.Za září a říjen jsem vystavil faktury bez dph.Firma mi poskytla vozidlo za které mám platit firmě dohodnutou částku O tuto čásku mám ale navýšenou fakturu.Takže vozidlo mám v podstatě zdarma.\"zaměstnavatel\" ale po mě vyžádal registraci dph z důvodu pronájmu vozidla do ČR bez dph a tak jsem se nechal zaregistrovat.Dnes jsem se se ale ze Slovenska dozvěděl že budu muset stejně uhradit fakturu s dph a to si budu moct nárokovat na Slovensku.Chtěl bych se proto zeptat jaký by měl být správný postup a jak budu fakturovat služby za měsíc listopad? S dph nebo bez teď když jsem plátcem. Děkuji Tom
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
DPH se Slovenskem
« Odpověď #5 kdy: Listopad 11, 2009 »

Zprostředkovatelské služby za listopad budete fakturovat už jako plátce. Zda to bude s daní podle § 9 ZDPH (místo plnění v ČR), nebo bez daně podle § 10/12 a 13 ZDPH, to záleží na druhu smlouvy, kterou jste se slovenskou firmou uzavřel. Pokud ze smlouvy jednoznačně vyplývá, že jednáte jménem a na účet zastupované osoby, pak můžete slovenskému plátci fakturovat bez daně s upozorněním, že má povinnost přiznat daň na Slovensku.
IP zaznamenána
Stran: [1]