Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: 1 [2] 3

Autor Téma: výdaje procentem  (Přečteno 20204 krát)

alial

  • Host
výdaje procentem
« Odpověď #15 kdy: Březen 02, 2009 »

Dobrý den, od 1.1.2009 bych chtěla přejít z daňové evidence na uplatňování výdajů procentem. Jak mám postupovat pokud ještě nemám hotové daňové přiznání za rok 2008? Mám na tomto daňovém přiznání zaškrtnout, že vedu daňovou evidenci a vyplnit ho ještě jak jsem zvyklá? To bych ale musela potom zpětně dodanit pohledávky, které mi byly zaplaceny až v roce 2009. Nebo ty pohledávky tam mám dát, abych nemusela dodaňovat? Nebo už mám zaškrtnout, že uplatňuji výdaje procentem?
 A musím ještě dodanit rok 2007?
Doufám, že je to srozumitelné, nevím si s tím opravdu rady. Děkuji.
IP zaznamenána

lenkavav

  • Host
výdaje procentem
« Odpověď #16 kdy: Březen 05, 2009 »

Dobrý den, prosím o radu. Manželé jsou spolupracující osoby a rozdělují si příjmy na 1/2. Je možné u manžela použít náklady procentem a u manželky skutečnými náklady, aby bylo možno odečíst uhrazené soc. s zdr. poj? Děkuji Lenka
IP zaznamenána

Hana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
výdaje procentem
« Odpověď #17 kdy: Březen 05, 2009 »

1) Pro rok 2008 již zaplacené soc. a zdrav. pojištění neuplatníte.

2) Spolupracující osoby si rozdělují příjmy, ale  i výdaje. Takže odlišný způsob použít nejde.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
výdaje procentem
« Odpověď #18 kdy: Březen 05, 2009 »

Pokud manžel uplatní výdaje procentem z příjmů, tak nemůže na manželku rozdělit skutečné výdaje. Pokud má manželka svoje podnikání, u kterého uplatňuje skutečné výdaje (v řádku 102), tak na ni mohou být rozděleny paušální výdaje od manžela (na řádku 110). Uhrazené zdravotní a sociální pojištění OSVČ už nelze v roce 2008 odečíst, ani při uplatňování skutečných výdajů.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
výdaje procentem
« Odpověď #19 kdy: Březen 05, 2009 »

Citace: alial
Dobrý den, od 1.1.2009 bych chtěla přejít z daňové evidence na uplatňování výdajů procentem. Jak mám postupovat pokud ještě nemám hotové daňové přiznání za rok 2008? Mám na tomto daňovém přiznání zaškrtnout, že vedu daňovou evidenci a vyplnit ho ještě jak jsem zvyklá? To bych ale musela potom zpětně dodanit pohledávky, které mi byly zaplaceny až v roce 2009. Nebo ty pohledávky tam mám dát, abych nemusela dodaňovat? Nebo už mám zaškrtnout, že uplatňuji výdaje procentem?
 A musím ještě dodanit rok 2007?
Doufám, že je to srozumitelné, nevím si s tím opravdu rady. Děkuji.
V daňovém přiznání za rok 2008 zaškrtněte vedení DE a vyplňte tak, jak jste zvyklá. Navíc ale vyplňte v tabulce E úpravy základu daně. To znamená, že pokud jste v tabulce D vykázala nějaké zásoby a pohledávky (které při by při úhradě byly daňovým příjmem), pak o tyto částky zvýšíte rozdíl mezi příjmy a výdaji v tabulce E. Pokud máte k 31.12.2008 nějaké závazky, které by při úhradě byly daňovým výdaje, pak o ně můžete v tabulce naopak E snížit rozdíl mezi příjmy a výdaji.
Výdaje procentem zaškrtnete až v přiznání za rok 2009.
Rok 2007 nemusíte dodaňovat, změna způsobu uplatňování výdajů nastane až od roku 2009, vy máte povinnost dodanit rok, který předchází změně.
IP zaznamenána

anela5

  • Host
výdaje procentem
« Odpověď #20 kdy: Březen 24, 2009 »

Ráda bych se zeptala. Dosud jsem podávala přiznání klasicky dle skutečných výdajů. Nyní mi bylo porazeno uplatňovat výdaje procentem - 60 % - zámečnictví. Chci se zeptat, zda mohu odečíst v přiznání za rok 2008 ztrátu z roku 2007 a zda mohu např. zase za rok 2009 uplatnit skutečné výdaje.díky Alena 0205@seznam.cz
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
výdaje procentem
« Odpověď #21 kdy: Březen 25, 2009 »

Ano, ztrátu z roku 2007 lze odečíst v přiznání za rok 2008. V roce 2009 budete moci uplatnit skutečné výdaje, ale pokud byste měli k 31.12.2008 nějaké pohledávky a chtěli jste přejít na prokázané výdaje, pak byste měli povinnost zvýšit základ daně (dodanit) roku 2008.
IP zaznamenána

kam

  • Host
výdaje procentem
« Odpověď #22 kdy: Březen 26, 2009 »

Dobrý den, za loňský rok mám příjmy s živnosti a také příjmy autorské. Každý z příjmů má jiný paušální odpočet. Jak to mám v daňovém přiznání zohlednit? Kam
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
výdaje procentem
« Odpověď #23 kdy: Březen 26, 2009 »

Kam, Příloha číslo jedna daňového přiznání, část B. Druh činnosti, napíšete druh živnosti  procento výdajů, částku příjmů, vypočtenou částku procentních výdajů. Dále pod tím máte další tři řádky \"název dalších činnosti\" a tam dopíšete stejným způsobem autorství - procento, příjem, vypočtený výdej. Pak sečtete přímy z živnosti a z autorství, dáte do řádku 101 nahoře, stejně sečtete výdaje ze živnosti a z autorství a dáte do řádku 102 a pak už je to snad jasné. Hodně zdaru, Jana
IP zaznamenána

tomtom

  • Host
výdaje procentem
« Odpověď #24 kdy: Březen 26, 2009 »

Dobry den,
chápu, že při přechodu z daňové evidence na výdaje % se musí dodanit v předcházejícím roce neuhrazené pohledávky, tedy jsou to vystavené faktury, které jsem dostal zaplacené až v následujícím roce  (závazky nemám) .
V dodatečném přiznání je tedy uvedu v tabulce D a objeví se mi pak stejná částka v tabulce E.
Ale v následném roce když mi prišly tyto částky na účet, mám je v příjmech.
Jak je z těchto příjmů dostanu (pomocí jeké operace), předci je nebudu danit dvakrat?
Díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
výdaje procentem
« Odpověď #25 kdy: Březen 26, 2009 »

V původním přiznání byly pohledávky v tabulce D, v dodatečném se přestěhují do tabulky E.
Úhrada pohledávek v následujícím roce nebude předmětem daně z příjmů. Je celkem jedno, jakým způsobem dostanete uhrazené pohledávky z příjmů. Můžete například provést k 31. 12. 2008 záznam v DE, kterým snížíte příjmy z podnikání. Původně byly evidovány jako daňové, na konci roku budou odečteny z daňových, nebo převedeny na nedaňové s poznámkou, že se jedná o příjmy, které již byly zdaněny dodatečným přiznáním. Nebo - jestli máte možnost - přepíšete původně daňové příjmy na nedaňové. Pozor - nepoužívejte k tomuto účelu tabulku E - nejde o úpravy základu daně.
IP zaznamenána

IvaM

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
výdaje procentem
« Odpověď #26 kdy: Červenec 20, 2009 »

Dobrý den, jakou výši paušálních výdajů si mohu uplatnit pro hostinskou činnost a jakou výši pro mandátní smlouvu (provoz sázkové kanceláře)? Drobný hmotný majetek do 40 000 nemusím dodaňovat? Děkuji za odpověď
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
výdaje procentem
« Odpověď #27 kdy: Červenec 20, 2009 »

Pokud používáte nějaký program na vedení DE, tak nebude problém změnit druh příjmů z daňového na nedaňový, který nemá vliv na základ daně. Pokud vedete evidenci ručně, pak na konci roku tyto příjmy odečtěte.
IP zaznamenána

IvaM

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
výdaje procentem
« Odpověď #28 kdy: Červenec 21, 2009 »

Omlouvám, se ale asi jste odpověděla na jinou (předchozí) otázku...
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
výdaje procentem
« Odpověď #29 kdy: Červenec 21, 2009 »

Máte pravdu, nevšimla jsem si, že nový dotaz je až na straně 2, promiňte. U hostinské činnosti lze uplatnit výdaje ve výši 60% příjmů (pokud projde návrh na zvýšení výdajových paušálů, tak byste mohla uplatnit 80%). Mandátní smlouvu nevím, mám za to, že loterie a sázky mohou provozovat pouze právnické osoby.
IP zaznamenána
Stran: 1 [2] 3