Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: AUKRO zpětné dodanění  (Přečteno 19239 krát)

petrun

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
AUKRO zpětné dodanění
« kdy: Říjen 15, 2009 »

Dobrý den.

Jako spoustě dalším kteří prodávají přes AUKRO nám nedávno přišla pozvánka na FÚ. Důvodem je zpětné dodanění za roky 2007 a 2008.
To by bylo v pořádku, chápu že neznalost zákonů neomlouvá a tudíž se jedná do daňový únik a stát chce po nás to na co má podle platných zákonů nárok. Problém je v tom že FÚ vypočetlo daň jednoduše z obratu který činil 180 000,- Kč a ne ze skutečného zisku který byl cca. 1/4 z tohoto obratu! Problém číslo dvě je že nemáme žádné doklady o koupi předmětů které jsme po AUKRU prodali neboť jsme je vyhodili.

Proč to píši? V jiné diskuzi uvádíte: \"k příjmu může uplatnit výdaje ve výši 60% bez nutnosti prokazovat nákup předmětů paragony\"

Lze to uplatnit i v našem případě? Případně podle jakého zákona a paragrafu?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
AUKRO zpětné dodanění
« Odpověď #1 kdy: Říjen 16, 2009 »

Předpokládám, že jste nakupovali a prodávali zboží bez živnostenského oprávnění. V tom případě zřejmě FÚ posoudil příjmy z aukčního prodeje jako ostatní příjem podle § 10 zákona o daních z příjmů. Je to tak? Pokud ano, tak nemáte možnost uplatnit paušální výdaje, ty je možné uplatnit jen u příjmů ze živnosti, zemědělské výroby, jiného podnikání atd. K ostatním příjmům podle § 10 ZDP lze uplatnit pouze prokázané výdaje. V tom případě bych vám doporučila oslovit daňového poradce, který by vám mohl pomoci navrhnout jiné důkazní prostředky, kterými byste mohli doložit skutečnosti rozhodné pro určení daňové povinnosti.
IP zaznamenána

petrun

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
AUKRO zpětné dodanění
« Odpověď #2 kdy: Říjen 16, 2009 »

Dobrý den.

Situace je taková že máme živnostenského oprávnění na nákup a prodej ale bohužel jsme nevěděli že do toho spadá i AUKRO.
Navíc máme i výrobu a velká část prodaných věcí je vyrobených. Jedná se například o svatební šaty a doplňky na které doklad nikde neseženeme protože vznikly kompletně u nás doma. Další část prodeje na AUKRU jsou soukromé věci a oblečení která nám naštěstí umožnil FÚ vyseparovat.
Jak jsme zjistili podobně dopadlo velké množství prodejců a další jsou na řadě, proto děkuji za vaše odpovědi.
IP zaznamenána

rypaček

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
AUKRO zpětné dodanění
« Odpověď #3 kdy: Říjen 17, 2009 »

Dobrý den,
ano musím dát petrun za pravdu na aukru se rozjela kontrola od Fú. A aukro samo nikomu nepodalo žádné informace ,vůbec se vedení aukra k tomu nevyjadřuje,že by dalo prodejcům (kteří jsou hlavním zdrojem příjmů aukra) informaci typu Fú nás požádal o informace o vás a proto podle zákona jsme Fú podali tyto podklady ... něco takového vůbec nelze očekávat,hlavně že si vedení aukra zakládá na tom že na aukru jsou všichni přátelé...a potom vám ani neporadí a neřeknou o kom a jaké informace dali Fú. To se mi tam jeví jako pěkný podraz na prodejce,ty nic nevědí -proč a jak,začíná tam samá panika a spekulace proč a kdo podal informace,jaké a vše se točí okolo daní.Většina prodejců raději nevystavavuje neboť vedení aukra nikomu na  začátku neporadilo že jakmile prodáte více musíte mít žl a že si má prodejce schovávat co prodal,že se musí platit daně. Jak má nyní prodejce vědět co a zakolik prodal třeba před dvěma roky?,aukro tyto informace dalo Fú ale prodejci né. Většina si myslela že to tam je anonymní něco třeba jako prodej  na burze. ... Prosím poradte též těm co prodávali třeba rok -dva bez žl a měli obrat né zisk ! třeba 200 t.-300.tisíc za rok a nyní po nich chce Fú dodanit,jak to má udělat ten kdo prodával bez žl ? jak na to když nemá papíry o původu zboží,třeba kupoval na burze a po čase se rozhodl prodat na aukci . Takových prodejců je tam moc a nevědí co nyní dělat,pokud ten co prodával bez žl- zbývá mu tedy danit jen podle §10 ? nebo pomohlo by kdyby si udělal žl a dodanil dodatečně s tím že by využil paušál? A jak se vyhnout tomu  obvinění z nedovoleného podnikání? U většiny drobných prodejců o žádné podnikání stejné nejde ,sotva něco prodají pod cenou a ještě by to měli danit ? A kdo rozhoduje co je osobní majetek a co ne ,znám staršího pána co v alkoholovém opojení vždy na burze  každou neděli bez paragonu nakoupuje blbosti třeba celou krabici panáčků v krabici třeba 50kousků (u jednoho stánku) stím že si to kupuje pro sebe na vystavení do své poličky doma ,po nějaké době a vystřizlivění mu manželka vynadá cos to zas koupil ....a tak to dá na aukci aukro  vydraží to vždy pod cenou ,málokdy dosáhl ceny za kterou to koupil... Máte nějaké rady ? Paní Zdeno vy jste odborník ,vy jistě poradíte.Pěkný den a mé poděkování.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
AUKRO zpětné dodanění
« Odpověď #4 kdy: Říjen 18, 2009 »

Citace: petrun
Dobrý den.

Situace je taková že máme živnostenského oprávnění na nákup a prodej ale bohužel jsme nevěděli že do toho spadá i AUKRO.
Navíc máme i výrobu a velká část prodaných věcí je vyrobených. Jedná se například o svatební šaty a doplňky na které doklad nikde neseženeme protože vznikly kompletně u nás doma. Další část prodeje na AUKRU jsou soukromé věci a oblečení která nám naštěstí umožnil FÚ vyseparovat.
Jak jsme zjistili podobně dopadlo velké množství prodejců a další jsou na řadě, proto děkuji za vaše odpovědi.
Možnost uplatnění výdajů k příjmům z aukčního prodeje bude tedy záležet na tom, zda jste v letech 2007 a 2008 přiznávali příjmy podle § 7, odst.1, písm. a) až c) ZDP (ze zemědělství, ze živnosti, nebo z podnikání podle zvláštních předpisů), nebo podle § 7/2 ZDP (z autorských a jiných práv, z výkonu nezávislého povolání, znalece, tlumočníka, insolvenčního správce ...).
Pokud jste tyto příjmy přiznávali a uplatňovali jste si k nim prokázané výdaje, pak i k příjmům z Aukra můžete uplatnit pouze prokázané výdaje. V rámci jednoho dílčího základu daně nelze kombinovat skutečné výdaje a paušál.

Pokud jste v přiznání uplatnili paušální výdaje, pak si i k příjmům z Aukra uplatníte výdaje ve výši 50% příjmů.

Pokud jste vůbec nepodávali daňové přiznání, nebo jste přiznávali například pouze příjmy ze zaměstnání, z pronájmu, nebo ostatní příjmy, tak si k přjmům z Aukra můžete uplatnit výdaje ve výši 50% příjmů.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
AUKRO zpětné dodanění
« Odpověď #5 kdy: Říjen 23, 2009 »

V případě příjmů podle § 10 ZDP nepomůže dodatečné vyřízení ŽL, zpětně vám ho nikdo nedá. Jestliže jste podnikali v rozporu s živnostenským zákonem (nevyřídili jste si ŽL), pak jste nebyli způsobilí k podnikání, váš příjem neplynul ze živnosti, a proto si k těmto příjmům nemůžete uplatnit výdaje procentem z příjmů.

Pokud vám FÚ nechce přiznat k příjmům podle § 10 ZDP žádné výdaje (žádné jste zatím neprokázali), tak byste zřejmě měli požadovat stanovení daně podle pomůcek. V souladu s ustanovením § 46/3 zákona o správě daní a poplatků by měl správce daně přihlížet také ke zjištěným okolnostem, které jsou pro vás výhodné. Pokud jste zboží neukradli, tak jste nutně museli vynaložit nějaké výdaje na jeho pořízení. Podle § 34/4 zákona můžete v rámci důkazního řízení využít všech důkazních prostředků, jimiž lze ověřit skutečnosti rozhodné pro správné stanovení daňové povinnosti a které nejsou získány v rozporu s obecně závaznými právními předpisy. S vhodnými důkazními prostředky by podle mého názoru měl pomoci daňový poradce. Napadá mě například výpověď bazaristy, který by mohl dosvědčit, za jakou cenu v té době prodával stejné zboží.
IP zaznamenána

JiriQ

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
AUKRO zpětné dodanění
« Odpověď #6 kdy: Listopad 03, 2009 »

Dobrý den paní Zdeno, je pravda, že pokud pracuji v klasickém zaměstaneckém poměru a prodám v aukcích osobní věci jejichž hodnota nepřekročí za rok více jak 20.000,- tak se mne netýká povinnost vyplňovat tyto příjmy do daňového přiznání a danit je? (Nepočítám případy, kdybych např. vlastnil auto méně jako půl roku a prodal jej dráž. Prostě prodám věc, kterou nepotřebuji a koupím si modernější). Díky. JiriQ
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
AUKRO zpětné dodanění
« Odpověď #7 kdy: Listopad 10, 2009 »

Příjmy z prodeje osobních věcí (kromě motorových vozidel, letadel a lodí, které prodáváte v době kratší než 1 rok od jejich nabytí a kromě věcí, které jste měl zařazené v obchodním majetku) jsou osvobozeny od daně a do daňového přiznání se neuvádějí, ani kdyby jejich hodnota přesáhla částku 20 tis. Kč za rok. Můžete prodat své starší věci (například starší auto, vybavení bytu, nebo rozprodat sbírku) za 500 tis. Kč a stále půjde o osvobozený příjem. Pokud by se FÚ o vaše aukční prodeje zajímal, tak zřejmě budete mít doklady o nabytí (alespoň dražších věcí) ze kterých bude zřejmé, že se jedná o osvobozené příjmy, případně můžete prohlásit, že jste prodával pouze osobní věci.

Pokud byste příležitostně (ale opravdu jen nahodile) prodal novou věc a hrubý příjem nepřesáhl 20 tis. Kč za rok, tak také nemáte povinnost uvádět tento příjem do daňového přiznání, neboť příjmy z příležitostné činnosti jsou do této částky osvobozeny.

Pokud byste ale v aukcích opakovaně prodával zboží, tedy věci, které jste nakoupil za účelem jejich dalšího prodeje, pak byste měl příjem přiznat i kdyby byla hodnota nižší, než 20 tis. Kč. V tomto případě totiž nejde o příjmy z příležitostné činnosti, ale o příjmy ze živnosti, i když prodáváte bez živnostenského oprávnění. Jako zaměstnanec byste měl povinnost podat přiznání už při hrubém příjmu přesahujícím 6 tis. Kč za rok.
IP zaznamenána

JiriQ

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
AUKRO zpětné dodanění
« Odpověď #8 kdy: Listopad 11, 2009 »

Děkuji Vám mnohokrát za perfektní objasnění této problematiky.
IP zaznamenána

tomashrubon

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
AUKRO zpětné dodanění
« Odpověď #9 kdy: Prosinec 01, 2009 »

Dobrý den,
také bych rád poprosil o radu. V březnu tohoto roku jsem začal prodávat nové věci na AUKRU, celkove jsem prodal asi za 25000 korun. Živnostenský list jsem si zařídil až na začátku května a navíc na pronájem a půjčování věcí movitých ne na nákup-prodej. Nevím jakým způsobem mám tuto skutečnost teď řešit, jestli mám zjistit jednotlivé položky které jsem prodal a příjem vykázat v daňovém přiznání (a jak položky vůbec nazvat...) a jestli to není problém právě z důvodu, že nemám příslušný živnostenský list. O zboží které jsem koupil nemám navíc žádné doklady kromě výpisu z běžného účtu a z účtu paypal.
Velmi děkuji za odpověď, s pozdravem a přáním pěkného dne Hruboň
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
AUKRO zpětné dodanění
« Odpověď #10 kdy: Prosinec 01, 2009 »

Pokud máte živnostenské oprávnění na živnost volnou, tak můžete provozovat všech 80 oborů této živnosti, tedy i obchodní činnost. Jestli vás trápí, že nemáte obchodní činnost na výpisu ze živnostenského rejstříku, tak si požádejte si na živnostenském úřadu o doplnění oboru č. 48 Velkoobchod a maloobchod, případně o další obory činnosti, které byste chtěl provozovat. Změny oborů v rámci živnosti volné nepodléhají správním poplatkům.

Příjmy z prodeje zboží uveďte do daňového přiznání jako příjem z podnikání podle § 7 zákona o daních z příjmů. U příjmů z pronájmu a půjčování movitých věcí i příjmů z prodeje zboží můžete uplatnit paušální výdaje ve výši 60%, nemusíte prokazovat skutečné výdaje.
IP zaznamenána

paf

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 54
AUKRO zpětné dodanění
« Odpověď #11 kdy: Duben 01, 2010 »

Dobrý den, pročetla jsem tuto diskuzi a chtěla bych Vás jen poprosit o informaci, zda jsou moje domněnky správné.

Pokud prodám věci osobní po nás a dětech:

- nemusím vůbec nic přiznávat k dani a danit, i když budu prodávat tyto věci častěji než příležitostně a i když přesáhnou částku 20 000,-Kč?
(§4 odst. 1 písm. c))

- Netýká se mě v případě prodeje os. věcí §10 (příležitostná činnost)?

- Nepotřebuji k osobním (movitým) věcem dokládat nabývací doklady, stačí prohlásit, že se jedná o osobní věci? (Nenapadlo mě si je tenkrát schovat)

Děkuji moc za doplnění informací.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
AUKRO zpětné dodanění
« Odpověď #12 kdy: Duben 02, 2010 »

Pokud prodáte osobní věci, tak nemusíte příjem z prodeje přiznávat ke zdanění ani v případě, že příjem přesáhne 20 tis. Kč za rok. § 10 se na tyto příjmy nevztahuje, neposuzuje se, zda se jedná o příležitostnou činnost. Pokud jde například o oblečení, tak nepotřebujete doklad o nabytí věcí, stačí prohlášení. Nabývací doklady bych schovala například od nábytku, nebo dopravního prostředku. Pokud byste prodávala dopravní prostředek do 1 roku od jeho nabytí (nebyl zařazen v obchodním majetku pro podnikání), pak příjem z prodeje podléhá dani.
IP zaznamenána

antenka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
AUKRO zpětné dodanění
« Odpověď #13 kdy: Srpen 09, 2011 »

Dobrý den, mám dotaz, asi už tu několikrát zazněl, radši se ale ještě zeptám...Vyprodávám šatník přes inzeráty na internetu (ne Aukro). Jedná se o použité oblečení nebo nepoužité, které mi tu dlouho leží a já se ho chci zbavit za nižší cenu, než bylo nakoupeno. K tomu jsem dostala ještě honorář za práci pro Nadaci pro zvířata za 1500,- Paní mi říkala, že si musím hlídat příjmy za tento rok, že nesmí přesáhout 5000Kč/rok. To tedy znamená, že si musím hlídat, abych v prodeji oblečení nepřesáhla částku 3500Kč (5000-1500=3500,-)? Děkuji, moc mi pomůžete. Aneta B.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
AUKRO zpětné dodanění
« Odpověď #14 kdy: Srpen 27, 2011 »

Nevím, co měla paní na mysli. Pokud byste hlídala nějaký limit příjmů, např. 20 tis. Kč ročně z příležitostné činnosti, tak prodej vlastního oblečení (které nebylo zařazeno v obchodním majetku) do tohoto limitu nemusíte počítat. Jde o příjem podle § 4/1/c) zákona o daních z příjmů, který je osvobozen od daně.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2