Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Povinnost vydávat doklad, možnost uplatnit paušál při absenci dokladů  (Přečteno 1443 krát)

identita

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1

Dobrý den,

i když to tady bylo několikrát probíráno, znovu se chci zeptat, zda při DE (neplátce DPH) je či není povinnost vydávat doklad (vždy, nejen na žádost kupujícího). Mám na mysli např. aukční prodej zboží. Jistým účetním s titulem mi bylo opět důrazně potvrzeno, že je potřeba tyto doklady vydávat, neboť každá osoba zapsaná v ŽR (OSVČ) má tuto povinnost, a prý vyplývá ze zákona o účetnictví. A bez takových dokladů prý nelze transakci zaúčtovat. Dále, pokud povedu DE, ale nakonec se rozhodnu pro platbu daně paušálem, budou dostačující mé evidované příjmy, doložené výpisy z účtu? Nebudu mít ony doklady (faktury), které tedy vydávám - v přesvědčení, že v souladu se zákonem - pouze na žádost kupujícího. Nebo zkrátka v tomto případě daň paušálem neuplatnovat, protože by FÚ mohl trvat právě na těch dokladech?

Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14913

V první řadě bych se účetního zeptala, proč by se měla FO vedoucí DE při vystavování dokladů řídit zákonem o účetnictví. Daňovou evidenci upravuje pouze § 7b zákona o daních z příjmů. Poplatník, který vede DE, NEÚČTUJE, nýbrž EVIDUJE příjmy a výdaje a to je sakra rozdíl:-)

Podle živnostenského zákona máte povinnost vystavit doklad o prodeji zboží, nebo o poskytnutí služby pouze v případě, že vás o to zákazník požádá. Jiný zákon se na vás nevztahuje.

Předpokládám, že nechcete platit daň paušálem, ale budete uplatňovat výdaje procentem z příjmů. V tom případě vám bude stačit, když přiznávané příjmy doložíte výpisem z účtu. Na výpis si můžete doplnit vlastní poznámky (například od koho, za co ...).
IP zaznamenána
Stran: [1]