Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: prodej zboží na Slovensko  (Přečteno 8120 krát)

Katka

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
prodej zboží na Slovensko
« kdy: Říjen 30, 2009 »

Dobrý den, prosím o radu. Jsem OSVČ, plátce DPH,vedu daňovou evidence, mám internetový obchod s knihami. Chystám se rozšířit prodej knih na Slovensko.
 Můžete mi poradit 1. jak fakturovat - (DPH??? - pokud to budou fyzické osoby; firmy a školy s DIČ -
                              fakturace s 0 DPH) ? Četla jsem také o přihlášení k DPH na Slovensku po překročení limitu...
                            2. pokud budu fakturovat v EUR, jaký brát kurz...
Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15018
prodej zboží na Slovensko
« Odpověď #1 kdy: Listopad 16, 2009 »

1. Osobám, které nejsou registrovány k DPH, budete zasílat zboží podle § 22 ZDPH, fakturujete s DPH. Limit pro povinnou registraci při zasílání zboží na Slovensko je 35 000 EUR v jednom kalendářním roce.
2. Fakturu nepřepočítáváte, přepočítává se až příjem cizí měny. Při přepočtu můžete postupovat stejně, jako účetní jednotka, tzn. můžete použít denní kurz ČNB, nebo si stanovit pevný kurz (měsíční, roční). Další možností je využít průměrného kurzu, který ale bude vyhlášen Ministerstvem financí až po skončení roku.
IP zaznamenána

zzz

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
prodej zboží na Slovensko
« Odpověď #2 kdy: Listopad 17, 2009 »

ad bod 2 - prosím co věta \"Údaje o dani a základu daně se na daňovém dokladu uvádějí v české měně.\" (§26 (1) 235/2004 Sb.)
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15018
prodej zboží na Slovensko
« Odpověď #3 kdy: Listopad 17, 2009 »

Máte pravdu. Odpovídala jsem jen z pohledu daně z příjmů a na DPH jsem zapomněla.

Při fakturaci v cizí měně je třeba uvést na daňovém dokladu i údaje o základu daně a DPH v korunách.
Navíc u DPH musíte provést přepočet na koruny ke dni, ve kterém vám vznikne povinnost přiznat daň, zatímco pro účely daně z příjmů přepočítáváte až ke dni úhrady. Dnem uskutečnění zdanitelného plnění bude zřejmě den předání zásilky k přepravě (pokud není den převzetí stanoven v obchodních podmínkách jinak), k tomuto dni byste měli přiznat daň a provést přepočet podle §4/4ZDPH. Tedy podle kurzu ČNB, který je platný (stanovili jste si ho ve vnitřní směrnici) pro osobu provádějící přepočet.
Nejjednodušším řešením je stanovit si pro účely DzP i DPH pevný roční kurz.
IP zaznamenána
Stran: [1]