Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: kurz u vystavené faktury  (Přečteno 9084 krát)

Nina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30
kurz u vystavené faktury
« kdy: Říjen 01, 2009 »

Dobrý den, prosím mám jednoduchý dotaz, ale potřebuji ujistit. Vystavujeme faktury plátcům jak v tuzemsku, tak v EU.  Chci např. dnes tj. 1.10.2009 (to je DUZP) vystavit fa českému plátci, ale v cizí měně (EUR) TAkže uvádíme na fakturu základ  i DPH v EUR a i v české měně. Máme smluvenou cenu v EUR..na 793,13 EUR včetně DPH. Rozepíšu tedy základ daně 667,34 a dph 126,79 EUR . Celkem tedy již zmíněných 793,13.  Kurz musím tedy dát dnešní tj. 1.10.2009. Jenže dnes ještě není k dispozici. Takže mám tuto fakturu vystavit až odpoledne :-) nebo až zítra a použít kurz DUZP 1.10.2009 až ho budu mít k dispozici. nebo již dnes mohu použít kurz ze dne 30.9.2009? Tím bych se ale asi dostala do rozporu s par. 4/4 zákona o DPH, kdy bych měla použít kurz platný, kdy mi vznila povinnost přiznat daň -to je tedy 1.10.2009. JInak mám ve směrnici, že při vystavování tuzemských faktur v cizí měně budu fakturu evidovat dle kurzu dle DUZP (a ne dle vystavení) Při vystavování faktur plátcům do EU (vystavujeme bez DPH-přechylujeme). Fakturu zaeviduji do účta kurzem dne vystavení, ale pro účely DPH přepočítávám kurzem DUZP. Je to tak správně? Děkuji moc za pomoc
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15012
kurz u vystavené faktury
« Odpověď #1 kdy: Říjen 12, 2009 »

Podle § 4/4 ZDPH máte použít kurz, který je pro vás platný (podle vnitřní směrnice) ke dni vzniku povinnosti přiznat daň. Aktuální denní kurz ČNB zjistíte až v 14.30 hodin. Pokud si ve vnitřní směrnici stanovíte, že pro přepočet použijete denní kurz ČNB, platný pro předcházející den, tak můžete vesele vystavovat faktury už od rána:-)

Vystavování faktur plátcům do EU za služby s místem plnění mimo tuzemsko: do účta dnem podle vnitřní směrnice, může být nastaveno obdobně, jako u tuzemských faktur v cizí měně. Do DPH přiznáváte plnění dnem vystavení DD, nebo poskytnutí služby - podle toho, co nastane dřív - a přepočítáváte kurzem, který je pro vás platný (opět podle vnitřní směrnice) ke dni, ve kterém máte povinnost přiznat plnění.
IP zaznamenána

Nina

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 30
kurz u vystavené faktury
« Odpověď #2 kdy: Říjen 13, 2009 »

moc vám děkuji
IP zaznamenána
Stran: [1]