Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ mateřská  (Přečteno 1545 krát)

Miruska

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ mateřská
« kdy: Srpen 18, 2009 »

Dobrý den,
potřebuji poradit. Jsem v sedmém týdnu těhotenství a již čtvrtým rokem podnikám. Neplatila jsem si bohužel připojištění na nemocenskou. Mohla bych ještě doplatit 180 dní, abych měla nárok na mateřskou. Nebo jakým způsobem mám postupovat?
Díky
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ mateřská
« Odpověď #1 kdy: Srpen 18, 2009 »

180 dnů pojištění nestačí, nárok na peněžitou pomoc v mateřství je podmíněn 270 kalendářními dny účasti na nemocenském pojištění v posledních 2 letech před nástupem na PPM.

Dnem porodu můžete požádat o rodičovský příspěvek, nebudete si moci zvolit délku čerpání, bude vám poskytován v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3 800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte.
IP zaznamenána

Eva

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ mateřská
« Odpověď #2 kdy: Srpen 26, 2009 »

Dobrý den,

chtěla bych se informovat ohledně mateřské pro OSVČ. Jsem studentka 5. ročníku na VŠ (prezenční studium). V lednu 2010 bych měla školu skončit (zatím ještě ve věku 25 let - v březnu 2010 mi bude 26). Od června letošního roku ale pracuji na ŽL pro jednu firmu v podstatě na trvalý úvazek. S manželem bychom chtěli miminko, proto bych se chtěla informovat, jak mám ve své situaci postupovat. Můžu si jako studentka začít platit nemocenské pojištění? platí zde také ta podmínka, že před porodem musím mít splněno 270 dní placení nemocenského pojištění nebo je to u studentů jinak? A poslední dotaz se týká maximální výše mateřské. Kolik bych musela platit na pojistném, abych měla nárok na nejvyšší možnou částku?

Děkuji za jakékoliv informace. Jsem teprve podnikatelským nováčkem, proto se moc neorientuji.
IP zaznamenána

lalela

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ mateřská
« Odpověď #3 kdy: Září 30, 2009 »

Dobrý den,
od 1.1.2009 jsem OSVČ a platím si nemocenské pojištění (první splátka v únoru za leden), k 31. říjnu 2009 chci ŽL přerušit. Na mateřskou dovolenou budu nastupovat na přelomu roku - prosinec 2009 / leden 2010 (přesné datum zatím nevím). Chci se ujistit, že mi vznikne nárok na PPM, a to i v případe, že bych se po zbylé cca dva měsíce před nástupem na mateřskou nechala registrovat na úřadu práce.
Kdy je nutné o PPM nejpozději požádat?
Zajímalo by mě také, zda je nutné ŽL pozastavit na dobu určitou - například na 1 rok, a pokud ano, jestli jej mohu opět aktivovat i v dřívější době, než je právě uvedený 1 rok, případně naopak prodloužit přerušení na dobu delší.
Pokud bych během rodičovské dovolené živnost neobnovila a přivedla v této době na svět druhé dítě, budu i pak mít nárok na PPM (jako je tomu - alespoň myslím - u zaměstnanců, kdy se vychází ze stavu před první mateřskou)?
Za všechny odpovědi předem mockrát děkuji!
IP zaznamenána
Stran: [1]