Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Paušální výdaje na auto a DPH  (Přečteno 13456 krát)

yks82

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Paušální výdaje na auto a DPH
« kdy: Září 22, 2009 »

Dobrý den,

mám následující dotazy:

od června 2009 mám v podnikání auto, jsem plátcem DPH, auto využívám výlučně k podnikání

budu-li uplatňovat zpětně výdaje na auto paušálem:

1) mohu využít odpočet DPH na pohonné hmoty? Pokud ne, tak odpočet, který jsem uvedl v daňovém přiznání za 2. čtvrtletí musím ve 3. čtvrtletí vrátit?
2) knihu jízd, kterou jsem doposud vedl, mohu vyhodit?
3) jak dokáži FÚ, že auto využívám výlučně k podnikatelským účelům, když nevedu knihu jízd? (postačuje např. dokázat, že já popř. druh/družka/manžel/manželka vlastní další auto, které využíváme soukromně?)

Za odpověď předem děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušální výdaje na auto a DPH
« Odpověď #1 kdy: Září 22, 2009 »

1) Odpočet DPH na pohonné hmoty můžete využít jen za to období, za které máte k dispozici daňové doklady o nákupu PHM a za které jste vedl knihu jízd. Kniha jízd je důkazem, že jste přijatá zdanitelná plnění (tedy PHM) použil k uskutečnění svých ekonomických činností. Pro účely daně z příjmů vyjměte evidované výdaje za PHM z daňových výdajů (odečtěte v peněžním deníku, nebo až v daňovém přiznání).

2) Pokud si chcete zachovat nárok na uplatněné odpočty DPH, tak knihu jízd nevyhazujte. Kdybyste se rozhodl knihu jízd vyhodit, tak budete muset podat dodatečné přiznání k DPH za 2. čtvrtletí, snížit nárok na odpočet o uplatněné DPH z PHM a doplatit úrok z prodlení (po snížení nároku na odpočet vám vyjde vyšší daňová povinnost, případně nižší nadměrný odpočet, která měla být odvedena nejpozději 25.7.2009).

3) Nemusíte nijak dokazovat, že auto používáte výlučně k podnikání, stačí, že to tvrdíte. Novela říká, že: Pro účely tohoto zákona se má za to, že poplatník užívá silniční motorové vozidlo, u kterého uplatňuje paušální výdaj na dopravu, výlučně k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů, pokud tak prohlásí, není-li prokázáno jinak.
To znamená, že dokud vám financové neprokáží, že auto využíváte též pro soukromé účely tak platí, že je využíváte výlučně k podnikání.
IP zaznamenána

yks82

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 9
Paušální výdaje na auto a DPH
« Odpověď #2 kdy: Září 23, 2009 »

Mnohokrát díky za odpověď... jen pro ujasnění...

Pokud jsem to tedy dobře pochopil, tak pro účely DPH povedu knihu jízd a u výdajů za PHM mohu uplatnit odpočet DPH - tyto výdaje následně pro účely daně z příjmů vyjmu z daňových výdajů a uplatním paušál. Tj. pro účely DPH uvedu např. PHM za 2500,- a i přesto mohu pro účely daně z příjmů uplatnit paušál 5000,-?
IP zaznamenána

Dědek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Paušální výdaje na auto a DPH
« Odpověď #3 kdy: Září 24, 2009 »

Chci se jen ujistit - nikde jsem to tu nenašel:

Mám soukromé auto, které využívám i k podnikání - není v OM. Uplatňuju náhradu 3,90,- za km a průměrnou cenu paliva vydanou  MF. Vzhledem k tomu, že jsem nyní i plátce DPH, rád bych odepisoval i DPH. Mohu místo průměrné ceny paliva MF použít skutečné doklady za palivo? - z nich potom odepisovat skutečně spálené palivo a také odepisovat DPH z ceny.

Děkuji za ujasnění,
Tomáš
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušální výdaje na auto a DPH
« Odpověď #4 kdy: Září 28, 2009 »

Citace: yks82
Mnohokrát díky za odpověď... jen pro ujasnění...

Pokud jsem to tedy dobře pochopil, tak pro účely DPH povedu knihu jízd a u výdajů za PHM mohu uplatnit odpočet DPH - tyto výdaje následně pro účely daně z příjmů vyjmu z daňových výdajů a uplatním paušál. Tj. pro účely DPH uvedu např. PHM za 2500,- a i přesto mohu pro účely daně z příjmů uplatnit paušál 5000,-?
Ano, je to tak.
IP zaznamenána

Marie19499

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Paušální výdaje na auto a DPH
« Odpověď #5 kdy: Září 30, 2009 »

Prosím o odpověď:  při koupi auta v roce 2009 jako OSVČ plně pro podnikání na úvěr mohu uplatnit celé DPH ? Při roční závěrce používám možnost uplatnění 60% ,na letošní rok 80 % výdajů. Při koupi průběžně PHM si mohu DPH uplatnit? Pracuji v Německu pro plátce DPH na montáži ocelových konstrukcí a uvádím příjmy odtud do přiznání DPH jako služby osvobozené. Je to v pořádku? Jak budu muset postupovat v roce 2010?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušální výdaje na auto a DPH
« Odpověď #6 kdy: Říjen 03, 2009 »

Citace: Dědek
Chci se jen ujistit - nikde jsem to tu nenašel:

Mám soukromé auto, které využívám i k podnikání - není v OM. Uplatňuju náhradu 3,90,- za km a průměrnou cenu paliva vydanou  MF. Vzhledem k tomu, že jsem nyní i plátce DPH, rád bych odepisoval i DPH. Mohu místo průměrné ceny paliva MF použít skutečné doklady za palivo? - z nich potom odepisovat skutečně spálené palivo a také odepisovat DPH z ceny.

Děkuji za ujasnění,
Tomáš
Pro účely daně z příjmů použijete doklady o nákupu paliva pouze k doložení ceny PHM, nákup (pokud jej budete evidovat) bude nedaňovým výdajem. Náhradu za spotřebované PHM budete i nadále počítat podle stejného vzorečku (průměrná spotřeba podle TP * počet ujetých km).

Pro účely daně z přidané hodnoty použijete doklady o nákupu PHM jako daňový doklad, pomocí kterého uplatňujete nárok na odpočet DPH. Daňový doklad dokonce ani nemusí být zaúčtován, nebo evidován v daňové evidenci, stačí jej zaevidovat podle § 100 ZDPH (například v tzv. záznamní povinnosti).
Upozorňuji, že je třeba vést knihu jízd, nebo jinou evidenci, ze které bude zřejmé, že jste přijatá plnění (z PHM) použil pro uskutečnění své ekonomické činnosti.
IP zaznamenána

mertas

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 5
Paušální výdaje na auto a DPH
« Odpověď #7 kdy: Říjen 05, 2009 »

Paušální uplatnění nákladů se týká výlučně pohonných hmot? Tzn. pneu,oleje a servis uplatňuji mimo tento paušál?

děkuji za upřesnění
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušální výdaje na auto a DPH
« Odpověď #8 kdy: Říjen 05, 2009 »

Paušální výdaj na dopravu zahrnuje PHM a parkovné. Ostatní výdaje si uplatníte mimo paušál.
IP zaznamenána

milosav

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Paušální výdaje na auto a DPH
« Odpověď #9 kdy: Březen 20, 2010 »

Dobrý den, prosím o radu- mám auto jen pro potřebu podnikání, vedu knihu jízd,provádím odpisy, platím silniční daň a pojištění. Mohu pro daň z příjmu roku 2009 odečíst náklady na benzin bez DPH, uplatnit paušál
60.000,- Kč a ostatní výdaje včetě odpisů uplatnit ve 100% výši.  Děkuji za odpověd

                                                                                                                                milosav
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušální výdaje na auto a DPH
« Odpověď #10 kdy: Březen 20, 2010 »

Zaúčtované /evidované/ náklady /výdaje/ na benzín a parkovné vyjmete ze základu daně a místo nich si daňově uplatníte paušální výdaj na dopravu. Pokud auto používáte výhradně pro podnikání, pak si ostatní výdaje včetně odpisů uplatníte v plné výši, nemáte povinnost je krátit z titulu užívání vozidla pro osobní potřebu.
IP zaznamenána

standabenes

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
Paušální výdaje na auto a DPH
« Odpověď #11 kdy: Červenec 26, 2010 »

Je zde uvedeno že mohu odepsat DPH z PHM u soukromého vozidla ale na jiných stránkách je zase uveden opak, viz citace \"používá-li podnikatel své soukromé vozidlo tak mu nevzniká v žádném případě nárok na odpočet DPH na vstupu u plátce DPH. To platí jak pro situaci ceny PHM v prokázané výši, tak i v situaci použití průměrných cen.\"

Kde je pravda?

Mohu tedy ano nebo ne, používat své soukromé vozidlo k podnikání s tím že budu počítat amortizaci a průměrnou náhradu paliva a budu uchovávat doklady za PHM jen pro odečet DPH ve čtvrtletním přiznání k DPH?

Ještě otázka, je lepší mít vozidlo vedené jako soukromé nebo ho raději vložit do podnikání(do OM)?

Děkuji.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
Paušální výdaje na auto a DPH
« Odpověď #12 kdy: Červenec 27, 2010 »

Toto je diskusní fórum a jednotlivé příspěvky jsou pouze vyjádřením osobního názoru diskutujícího. Jednoznačnou a důvěryhodnou odpověď vám dá daňový poradce.

Obecně lze říci, že u nových vozidel, která ještě nevyžadují příliš oprav, je výhodnější nechat je mimo obchodní majetek.
IP zaznamenána
Stran: [1]