Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: zřizovací výdaje  (Přečteno 1886 krát)

greencat

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
zřizovací výdaje
« kdy: Říjen 02, 2009 »

Dobrý den. Prosím o radu. S podnikáním začínám od 1.11.2009. Už v roce 2008 jsem si pořídila počítač v hodnotě 34 tis. a software v hodnotě cca 29 tis., které ke svému podnikání budu potřebovat. Nákup jsem musela uspíšit, protože jsem se potřebovala se softwarem naučit pracovat. Software bude jednoznačně využíván jen pro podnikání, počítač používám i k soukromým účelům, ale je pravda, že kvůli nárokům speciálního sw jsem musela zvolit poměrně drahou specifikaci počítače. Mohu tyto dva výdaje uplatnit jako zřizovací?

Další výdaje, které mám v úmyslu uplatnit jako zřizovací jsou: poplatek za ŽL, nákup odborných knih, registrace domény, odborný seminář - je to vše v pořádku?

Mockrát děkuji, Kateřina
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
zřizovací výdaje
« Odpověď #1 kdy: Říjen 02, 2009 »

Myslím, Kateřino, že je to v pořádku, zákon o dani z příjmů, §5, ods 7. Jana
IP zaznamenána

greencat

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
zřizovací výdaje
« Odpověď #2 kdy: Říjen 02, 2009 »

Děkuji. Ještě doplňující otázka: je nějaký problém, pokud jsem software platila ze svého účtu v zahraničí? A jakým kurzem výdaj převést - v den nákupu?
Moc děkuji, Kateřina
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14910
zřizovací výdaje
« Odpověď #3 kdy: Říjen 04, 2009 »

Citace: greencat
Dobrý den. Prosím o radu. S podnikáním začínám od 1.11.2009. Už v roce 2008 jsem si pořídila počítač v hodnotě 34 tis. a software v hodnotě cca 29 tis., které ke svému podnikání budu potřebovat. Nákup jsem musela uspíšit, protože jsem se potřebovala se softwarem naučit pracovat. Software bude jednoznačně využíván jen pro podnikání, počítač používám i k soukromým účelům, ale je pravda, že kvůli nárokům speciálního sw jsem musela zvolit poměrně drahou specifikaci počítače. Mohu tyto dva výdaje uplatnit jako zřizovací?

Další výdaje, které mám v úmyslu uplatnit jako zřizovací jsou: poplatek za ŽL, nákup odborných knih, registrace domény, odborný seminář - je to vše v pořádku?

Mockrát děkuji, Kateřina
Poplatek za ŽL, registraci domény, odbornou literaturu a seminář obhájíte jako nezbytně nutný výdaj spojený se zahájením činnosti.

K počítači a SW se napřed pro jistotu zeptám, zda jste do ceny počítače zahrnula případnou OEM verzi SW (verzi, která je nepřenositelná, určená k používání jen s tímto počítačem, může to být operační systém, nebo balíček MS) a pokud ne, tak zda by s touto OEM verzí překorčila pořizovací cena počítače částku 40 tis. Kč.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14910
zřizovací výdaje
« Odpověď #4 kdy: Říjen 04, 2009 »

Citace: greencat
Děkuji. Ještě doplňující otázka: je nějaký problém, pokud jsem software platila ze svého účtu v zahraničí? A jakým kurzem výdaj převést - v den nákupu?
Moc děkuji, Kateřina
Kurz v den nákupu, přepočet na koruny buď stejně jako v účetnictví (denní či pevný kurz ČNB), nebo jednotným kurzem, který bude vyhlášen po skončení roku.
IP zaznamenána

greencat

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 15
zřizovací výdaje
« Odpověď #5 kdy: Říjen 05, 2009 »

Uvedená cena počítače je včetně OEM verze operačního systému. Dodatečně jsem pak dokupovala OEM verzi MS Office a antivirový program dohromady, ale ani s těmito nákupy cena nepřekročí 40 tis. (celkem 38328 Kč). Specielní CAD software je pak zvlášť dalších cca 29 tis. Kč.

Děkuji moc za Váš čas!
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 14910
zřizovací výdaje
« Odpověď #6 kdy: Říjen 05, 2009 »

Speciální SW si můžete uplatnit jako zřizovací výdaj v plné výši, pořizovala jste ho jen pro podnikání.

Cena počítače včetně OEM verzí nepřesáhla 40 tis. Kč, takže počítač nemusíte odpisovat jako hmotný majetek (cena hmotného majetku se nepromítá ve výdajích najednou v roce pořízení, ale postupně v několika následujících letech) a výdaj na pořízení počítače si můžete uplatnit najednou. Pokud byste počítač používala i soukromě, pak byste měla do zřizovacích výdajů uplatnit jen část jeho pořizovací ceny, nejlépe podle předpokládaného poměru využití počítače k soukromým a podnikatelským účelům, například 50%.  Ale myslím, že počítač pro soukromé účely vůbec nepoužíváte, pro tyto účely máte k dispozici například počítač rodičů, nebo notebook, který který byste mohla v případě potřeby správci daně předvést:-)
IP zaznamenána
Stran: [1]