Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: co je výhodnější?  (Přečteno 1314 krát)

Maki

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
co je výhodnější?
« kdy: Září 15, 2009 »

Dobrý den,
Potřebovala bych poradit.Krom toho, že podávám přiznání a platím daně z pronájmu nemovitosti, pracuji na dvou místech na DPP. Vyučuji keramiku v předškolních zařízeních. Na jednom místě si vydělám měsíčně 6000,- hrubého. Na místě druhém něco přes 2 000,-. Sama si platím zdravotní a dobrovolně důchodové pojištění, abych měla započítané roky do důchodu. Nyní by tito zaměstnavatelé rádi, abych si tuto činnost převedla na živnostenský list. Je toto pro mě výhodné nebo se pro mě situace zhorší?  Má pak nějak vliv to, že odvádím daně z pronájmu nemovitosti? Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
co je výhodnější?
« Odpověď #1 kdy: Září 16, 2009 »

Pokud budete vyučovat na základě živnostenského oprávnění, tak budete platit o něco vyšší pojistné. Nyní platíte ZP ve výši 1.080,- Kč měsíčně, jako OSVČ budete odvádět minimálně 1.590,- Kč měsíčně. Nevím, kolik si platíte na dobrovolné SP, ale jako OSVČ budete platit minimálně 1.720,- Kč měsíčně. Minimální platby OSVČ se každý rok zvyšují zhruba o stovku měsíčně, jak na SP, tak na ZP.
Příjmy z pronájmu nemovitosti nemají vliv na platby zdravotního a sociálního pojištění.
IP zaznamenána

Maki

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
co je výhodnější?
« Odpověď #2 kdy: Září 17, 2009 »

Děkuji, ještě bych se ráda zeptala - na DPP mi zaměstnavatel strhává 15 procent, jak je to u práce na živnostenský list?
Děkuji a pěkný den.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
co je výhodnější?
« Odpověď #3 kdy: Září 17, 2009 »

Daň je stejná, všude 15 procent, ať zaměstnanec, či podnikatel.
IP zaznamenána
Stran: [1]