Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Prosim o radu v začátku podnikání.  (Přečteno 1798 krát)

manavana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Prosim o radu v začátku podnikání.
« kdy: Leden 05, 2010 »

Chtěla jsem požádat o radu, po několika letech opět začínám podnikat od 01.01.2010. Mám dvě děti 4 a 8 let. Chtěla jsem se zeptat, musím odvádět sociální a zdrav. poj a v jaké výši ?
Není zde nějaká úleva ?
A nemocenské poj. si mám připlatit vyplatí se to?
Kolik budu dostávat měsíčně při nejnižší záloze a při nemoci platím sociální a zdravotní v plné výši?
Moc budu vděčná za pomoc.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Prosim o radu v začátku podnikání.
« Odpověď #1 kdy: Leden 05, 2010 »

Bohužel, nevím o žádné úlevě pro podnikatele-rodiče na zdravotním a sociálním pojištění. Platit musíte.
Minimální zdravotní pro rok 2010 je 1.601,-.
Minimální sociální pro rok 2010 je 1.731,-.
Minimální platba nemocenského pojištění pro rok 2010 zůstává i nadále 56,-.  Nemocenské v minimální výši se vyplatí platit z důvodu, pokud je OSVČ nemocná dlouhodobě, úraz, vážná nemoc, tak za každý celý měsíc neschopnosti nemusí OSVČ platit sociální pojištění (1.731,-).
Z platby minimální sazby nemocenského (56,-) bude výše náhrady počítána až od 15. dne nemoci, a teď to nevím přesně, ale dělá to za měsíc něco přes dva tisíce (jedná se tedy o 16 až 45 den nemoci).
Já doporučuju ze svého pohledu alespoň těch 56 korun platit.  
Zdravotní pojištění v plné výši je třeba hradit celý rok, bez ohledu na nemoc.   J.
IP zaznamenána

manavana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Prosim o radu v začátku podnikání.
« Odpověď #2 kdy: Leden 05, 2010 »

Děkuji moc za odpověď Janaa, já jsem někde zaslechla o péči dítěte do 7 let, že je nějaká úleva, ale bohužel nevím jaká.
A pokud chápu správně v případě nemoci pouze celý měsíc, nemusím platit soc. poj. ale zdravotní vždy!!!!
Pokud si nemocenské poj. platit nebudu a onemocním na celý měsíc, nedostanu ani 1 kč to je jasné, ale musím zaplatit soc. poj. t.j.1731 kč?
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Prosim o radu v začátku podnikání.
« Odpověď #3 kdy: Leden 05, 2010 »

Ano, pokud se dobrovolně nepřihlásíte k platbám nemocenského pojištění, a budete nemocná, nedostanete z ossz ani korunu, a sociální ve výši 1731 budete muset uhradit.

Od roku 2009 proplácí prvních 14 dní nemoci zaměstnavatel, vy jste \"zaměstnavatelem\" sama sobě, takže prvních 14 dní marodíte zadarmo...až od 15 dne Vám bude náležet nemocenské od ossz.

O úlevě na děti Vám určitě poradí někdo, kdo ví víc. Hodně štěstí, Jana
IP zaznamenána

manavana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Prosim o radu v začátku podnikání.
« Odpověď #4 kdy: Leden 05, 2010 »

Děkuji moc, jste skvělá.
IP zaznamenána

JANAA

  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 1387
Prosim o radu v začátku podnikání.
« Odpověď #5 kdy: Leden 05, 2010 »

Chcete abych se červenala? Tady radí a moc dobře daleko zkušenější. Ať se Vám daří. Snad Vám ještě někdo napíše víc k těm dětem. Jana
IP zaznamenána

manavana

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 4
Prosim o radu v začátku podnikání.
« Odpověď #6 kdy: Leden 05, 2010 »

Nerada bych Vás uváděla do rozpaků, ale fakt rada pomohla, i rychlost. Ještě jednou díky.
IP zaznamenána
Stran: [1]