Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: kdo může uplatnit paušál?  (Přečteno 1496 krát)

anel22

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
kdo může uplatnit paušál?
« kdy: Září 05, 2009 »

Mám ŽL i můj manžel. Manžel je zapsán jako vlastník vozidla /auto je soukromé/ a podal přiznání k placení silniční daně. Já používám auto také a ráda bych si odečetla paušál na náklady. Mohu si je odečíst já i manžel ve výši 4 tis Kč? Nebo pokud ne, jakým způsobem bychom mohli řešit situaci, kdy nám oběma vznikají náklady na využívání auta k podnikatelským účelům? Děkuji Alena
IP zaznamenána

anel22

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 6
kdo může uplatnit paušál?
« Odpověď #1 kdy: Září 09, 2009 »

Prosím, nikdo mi neumí poradit? alena
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15044
kdo může uplatnit paušál?
« Odpověď #2 kdy: Září 10, 2009 »

Pokud oba využíváte jedno auto, každý ke svému podnikání, tak paušální výdaj na dopravu nebude moci využít ani jeden z vás.

Možných řešení je více. U majetku vloženého do OM jednoho z vás, postupujete podle § 7, odst. 9 zákona o daních z příjmů a výdaje spojené s provozem vozidla si rozdělujete v poměru, v jakém auto využíváte při své činnosti (při užívání auta též pro osobní potřeby je třeba výdaje pokrátit), u výdajů na pracovní cesty, tedy hlavně spotřeby PHM  je to složitější, přesný postup není nikde předepsán, dokazování je na poplatníkovi.

Nejjednodušší je auto nevkládat do OM a každý z vás si bude moci na základě evidence pracovních jízd uplatňovat základní náhradu a náhradu za spotřebované PHM.
IP zaznamenána
Stran: [1]