Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1] 2

Autor Téma: zařazení do majetku  (Přečteno 11543 krát)

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
zařazení do majetku
« kdy: Září 01, 2009 »

Prosím Vás mám dotaz.Strýc ma v pondělí kontrolu na fÚ za rok 2006.Od roku 2002 do roku 2006 měla auto na leasing-není plátce DPH,vede dań.evidenci.V roce 2006 auto doplatil,vozidlo má pořád.Zajímá mne ,zda máme vystavit kartu o zařazení do majetku s datem zařazení po doplacení leasingu 2006,aby běžela lhůta 5-let je v majetku a poté prodáno,nemusí nic danit.Nechám ho zařazeno od roku 2006 a do teď a vyřadím až při prodeji,je to tak správně? prosím Vás která byla odpisová skupina osobních vozidel v roce 2006 -1a??neznáte kód?
Zůstatková cena byla 122,-,tak nevím jestli vytisknout kartu z DIM nebo to navézt do DKP a vytisknout DKP?Moc děkuji za radu
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zařazení do majetku
« Odpověď #1 kdy: Září 01, 2009 »

Auto zařaďte do majetku s datem doplacení leasingu. Doba, po kterou auto musí být součástí OM, není zákonem určena. Pětiletá lhůta pro osvobození začíná běžet až po VYŘAZENÍ majetku z OM. Odpisovou skupinu a kód SKP byste potřebovala v případě, že auto bylo odkoupeno za cenu vyšší, než 40 tis. Kč, jinak stačí zařadit do drobného majetku.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
zařazení do majetku
« Odpověď #2 kdy: Září 02, 2009 »

děkuji a kdy mám vyřadit,aby běžela lhůta,to záleží na mě?když vyřadím dnes,tak ode dneška běží pětilatá lhůta a nedávám si již benzín a náklady?pro fú pouze zařadím do dkp,vytisknu kartu a to je vše?
Minulý týden jsem Vám psal aza sebe ohledně prodeje vozidla po doplacení leasingu,dougám,že jsem Vás pochopila správně.Auto jsem zařadila po doplacení leasingu,prodala jsem ho ,peníze za prodej dala jako PP a dudu letos danit,poté jsem vyřadila prodejem.Je to tak dobře?
Moc děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zařazení do majetku
« Odpověď #3 kdy: Září 02, 2009 »

Kdy vyřadíte do sobního užívání, to záleží jen na vašem rozhodnutí, můžete třeba druhý den po zařazení. Na kartu majetku (hmotného, nebo DKP) jen poznamenáte, kdy bylo vyřazeno a proč a přestanete uplatňovat prokázané výdaje. Pokud byste auto chtěla použít pro podnikání i po jeho vyřazení z OM, tak si můžete uplatnit pouze náhradu za spotřebované PHM.

K vašemu autu: nutno zařadit do majetku alespoň na 1 den, aby byly splněny podmínky daňové uznatelnosti výdajů na leasingové nájemné.

Dále máte 2 možnosti, jak postupovat:

- vyřazení z OM prodejem: zdaníte jako příjem z podnikání podle § 7 ZDP, z příjmu zaplatíte i ZP a SP

- vyřazení z OM do osobního užívání: samotný akt vyřazení nemá vliv na daň z příjmů a ve vašem případě ani na DPH (jednalo se o osobní automobil, při jehož pořízení nebyl nárok na odpočet). Příjem z následného prodeje zdaňujete podle § 10 ZDP jako ostatní příjmy, nepodléhá odvodům ZP a SP.

Pokud jste zvolila postup vyřazení prodejem z OM, je to OK.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
zařazení do majetku
« Odpověď #4 kdy: Září 02, 2009 »

Děkuji,24.8.08 jsem vůz prodala do příjmu jsem dala 80000,- ke zdanění a ten den den jsem vyřadila.DPH jsem neodvedla,jelikož jsem si ho neuplatnila ani při koupi.Tak jste to myslela?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zařazení do majetku
« Odpověď #5 kdy: Září 02, 2009 »

Ano.
IP zaznamenána

mmartam

  • Full Member
  • ***
  • Příspěvků: 117
zařazení do majetku
« Odpověď #6 kdy: Září 03, 2009 »

děkuji
IP zaznamenána

kubalek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
zařazení do majetku
« Odpověď #7 kdy: Září 10, 2009 »

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné do obchodního majetku zařadit auto pořízené na úvěr a na IČO v roce 2007. Doposud se mi vyplácelo dělat odpisy za kilometry, ale letos zavedený paušál je pro mě výrazně výhodnější. Děkuji předem za odpověď. Jiří Kubálek
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zařazení do majetku
« Odpověď #8 kdy: Září 10, 2009 »

Auto je možné zařadit do OM kdykoliv, ale paušální výdaj na dopravu můžete využít i u vlastního auta, které jste do OM nezařadil. Pokud auto využíváte k podnikání a zároveň pro osobní potřebu, pak si můžete uplatnit krácený paušální výdaj ve výši 4.000,- Kč měsíčně bez nutnosti prokazovat poměr pracovních a soukromých cest.
IP zaznamenána

kubalek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 2
zařazení do majetku
« Odpověď #9 kdy: Září 10, 2009 »

Děkuji za odpověď. Mě šlo spíše o zahájení odpisů, protože bych rád navýšil náklady i o tuto částku.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zařazení do majetku
« Odpověď #10 kdy: Září 10, 2009 »

Oceňte vozidlo podle § 29/1/d) reprodukční pořizovací cenou (za kterou by se dalo pořídit v současné době), například průměrem cen nejbližších autobazarů, nebo si dejte cenu stanovit znalcem a zařaďte auto do OM. Zařazení spočívá jen v tom, že si zavedete kartu majetku.
IP zaznamenána

zuzilka17

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
zařazení do majetku
« Odpověď #11 kdy: Září 23, 2009 »

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jakým působem pořídit auto do majetku, vedu DE. Vozidlo je registrováno na manžela.  Auto jsme pořídili v letošním roce předcasným splacením finančního leasingu po 1,5 roce. Je nutné vozidlo přeregistrovat na mne, abych ho mohla pořídit do majetku vkladem? Jak ocenit tento majetek? Je výhodnější dát vozidlo do majetku a vykazovat cestovní náhrady nebo pouze paušálně odečíst 4000 Kč / měsíčně.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zařazení do majetku
« Odpověď #12 kdy: Září 28, 2009 »

Pokud je auto součástí společného jmění manželů (pořídili jste si je společně za dobu trvání manželství), tak není nutné provést přeregistraci vozidla. Jako plátce silniční daně se ale bude muset přihlásit manžel, protože je zapsaný v TP. Jím zaplacená silniční daň bude vaším daňově uznatelným výdajem. Oceníte cenou, za kterou vám leasingová společnost auto odprodala. Po vložení auta do OM budete prokazovat skutečné výdaje, spojené s provozem vozidla a uplatňovat odpisy hmotného majetku. V případě používání vozidla vloženého do OM k soukromým účelům je třeba prokázané výdaje i odpisy přiměřeně krátit.

Od letošního roku máte navíc možnost zvolit uplatnění paušálního výdaje na dopravu, při kterém nemusíte prokazovat skutečné výdaje za spotřebované PHM a parkovné. Ostatní výdaje na majetek, vložený do OM (opravy, pojistné) i nadále prokazujete. Jestliže budete auto používat i pro soukromé účely, tak uplatníte paušální výdaj pouze ve výši 4.000,- Kč měsíčně (80% z pětitisícového paušálu), z odpisů a z ostatních prokázaných výdajů (kromě PHM a parkovného) si uplatníte také 80%.
 Každý si musí sám propočítat, který způsob uplatňování výdajů za spotřebované PHM a parkovné je pro něho výhodnější. V případě, že skutečně vynaložené výdaje za nákupy PHM jsou vyšší, než paušál, pak je finančně výhodnější vést knihu jízd a výdaje prokazovat. Pokud pro podnikatelské účely najedete jen pár kilometrů za měsíc, tak je samozřejmě výhodnější paušál.

Paušální výdaj na dopravu ve výši 4.000,- Kč měsíčně můžete využít i u auta nevloženého do OM, které používáte k podnikatelským i soukromým účelům. Pokud auto nevložíte do OM, tak už si k paušálnímu výdaji neuplatníte jiné výdaje, například odpisy, opravy, nebo pojištění auta.
IP zaznamenána

anoela

  • Jr. Member
  • **
  • Příspěvků: 52
zařazení do majetku
« Odpověď #13 kdy: Červen 08, 2010 »

Chtěla bych se zeptat na osobní auto pořízení v r.2007 teď ho chci vložit do podnikání, založím kartu o zařazení do používání dám cenu pořízení 0 Kč může byt? jak to bude při vyřazení zase udělám jen vyřazení 0kč že se převedlo zpět do osobního užívání a když se pak hned v zápětí prodá tak to nemá vliv,když bylo vložené v nulové hodnotě?
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
zařazení do majetku
« Odpověď #14 kdy: Červen 16, 2010 »

Můžete vložit do OM v ceně 0,- Kč. Pokud auto vyřadíte z OM do osobního užívání a v krátké době (v době kratší, než 5 let od vyřazení z OM) je prodáte, tak příjem z prodeje bude muset proběhnout daňovým přiznáním. Bude se jednat o ostatní příjmy podle § 10 zákona o daních z příjmů. Příjmem bude cena, za kterou jste auto prodala, k tomuto příjmu si můžete uplatnit jako výdaj cenu, za kterou jste auto koupila, ale jen do výše příjmu _ nelze vykázat ztrátu z prodeje auta. Nedá se předpokládat, že byste auto po několika letech prodala dráž, než jste je koupila, takže základem daně bude nula.
IP zaznamenána
Stran: [1] 2