Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: OSVČ hlavní + učitel vedlejší  (Přečteno 5568 krát)

Tomek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
OSVČ hlavní + učitel vedlejší
« kdy: Srpen 31, 2009 »

Dobrý den,
prosím Vás o radu s následující situací: Od jara letošní roku pracuji jako OSVČ, platím řádně měsíčně zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Od 1. září budu navíc pracovat jako učitel na zkrácený úvazek. Jak by měl vypadat odvod soc., zdrav. a daní z tohoto vedlejšího poměru? Mám si nechat pojištění i daně rovnou srážet ze mzdy? Jak to bude po novém roku s daňovým přiznáním, promítnou se do mého přiznání hlavní činnosti nějak daně činnosti vedlejší? To samé by mě zajímalo ohledně pojištění, jsem vůbec povinnen ho odvádět z vedlejší pracovní činnosti?
Děkuji za objasnění sicutace.
Tomek
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ hlavní + učitel vedlejší
« Odpověď #1 kdy: Září 02, 2009 »

Zaměstnavatel má povinnost srazit vám z dosažené mzdy daň z příjmů i pojistné.  
Příjem i pojistné ze samostatné výdělečné činnosti musíte přiznat a odvést sám.
Nebylo by lepší, kdybyste to obrátil a byl jste učitel hlavní a OSVČ vedlejší?

Pokud budete mít zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění a ze kterého bude odvedeno zdravotní pojištění z minimálního vyměřovacího základu, tak se z vaší živnosti může stát vedlejší činnost. Na zdravotní pojišťovně oznámíte, že jste zaměstnancem, samostatná výdělečná činnost se pro vás stala vedlejším zdrojem příjmů a nebudete muset platit zálohy na pojistné.
Na OSSZ oznámíte, že máte zaměstnání, které zakládá účast na nem. pojištění a budete moci být OSVČ vedlejší. Vzhledem k tomu, že podnikáte prvním rokem, byste neměl platit zálohy ani na SP.
IP zaznamenána

Tomek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
OSVČ hlavní + učitel vedlejší
« Odpověď #2 kdy: Září 02, 2009 »

Zdeno,
moc děkuji za odpověď. Možná by to bylo lepší (pro důchod myslím ale ne, nebo ano?), ale mám to na dobu určitou do konce školního roku, takže na prázdniny bych to musel buď obracet zpátky, nebo jít na pracák?

\"Na OSSZ oznámíte, že máte zaměstnání, které zakládá účast na nem. pojištění a budete moci být OSVČ vedlejší. Vzhledem k tomu, že podnikáte prvním rokem, byste neměl platit zálohy ani na SP.\" - Toto jste doufám myslela až po tom, co bych si udělal z OSVČ vedlejší, nebo platím i teď SP zbytečně?? To snad ne, ještě mi přišel dopis kam a kolik mám posílat. :) Pojišťovna a OSSZ jsou jediná dvě místa, kde musím nahlásit tuto změnu?
Díky za pomoc.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ hlavní + učitel vedlejší
« Odpověď #3 kdy: Září 03, 2009 »

Jestli jste v předdůchodovém věku, tak si ponechejte samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní, do základu pro výpočet penze se vám pak započítají 2 příjmy, jeden ze samostatné výdělečné činnosti a druhý ze zaměstnání. V přehledu o příjmech a výdajích si navíc budete moci dobrovolně zvýšit vyměřovací základ (a samozřejmě také doplatit pojistné úměrně k základu).

Pokud jste mladší a jde vám zatím jen o počet odpracovaných let, tak doba zaměstnání (i když jen na zkrácený úvazek) se započítá stejně, jako kdybyste pracoval na plný úvazek, nebo jste byl OSVČ hlavní.

Jestliže nemáte žádný důvod k tomu, aby vaše samostatná výdělečná činnost mohla být považována za vedlejší (nejste například nezaopatřené dítě, invalidní důchodce, nepobíráte rodičovský příspěvek, nemáte zaměstnání, které zakládá účast na nemocenském pojištění), pak jste považován za OSVČ hlavní a máte povinnost platit minimální zálohy jak na SP, tak na ZP.

Pokud se rozhodnete udělat ze své samostatné výdělečné činnosti vedlejší činnost, pak změnu oznamujete pouze na ZP a na OSSZ. O prázdninách můžete oznámit opačnou změnu a stát se znovu OSVČ hlavní. Nebo můžete oznámit přerušení samostatné výdělečné činnosti (opět stačí jen na ZP a OSSZ) a zaevidovat se na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání.

Rozhodovala bych se hlavně s ohledem na výši příjmů ze samostatné výdělečné činnosti. Pokud máte nízký příjem ze živnosti, pak pro vás bude výhodnější vedlejší činnost, nebudete muset odvádět minimální pojistné.
IP zaznamenána

Tomek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
OSVČ hlavní + učitel vedlejší
« Odpověď #4 kdy: Září 03, 2009 »

Zdeno,
opět děkuji za Vaši odpověď! Jsem věku ještě studentském a příjmy z hlavní činnosti OSVČ jsou těměř nulové (do 50. tis za rok). Nevěděl jsem, že v tomto věku jde jen o odpracovaná léta a ne o výši odváděného pojištění, šlo mi o to, abych nebyl v důchodu nuzák. :) Takže je to asi jasné, udělám tu změnu jak radíte. Když už jsem za září poslal zdravotní i sociální, tak to stačí udělat někdy běhěm září, že? Ještě poslední dotaz, stačí OSSZ obeznámit písemně?
Děkuji za Vaši pomoc!
IP zaznamenána

Edith

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 1
OSVČ hlavní + učitel vedlejší
« Odpověď #5 kdy: Září 03, 2009 »

Dobrý den,
v květnu jsem skončila VŠ a nyní jsem na úplném začátku podnikání a ještě se neorientuji. V PO 7.9. mi vydají ŽL a ráda bych se zeptala, zda už od tohoto dne si musím platit ZP a SP, a nebo začnu platit až s uskutečněním první faktury. Také bych ráda věděla, zda se daň z příjmu vypočítává každý měsíc a nebo až po nějakém období, např. za rok. Také mě zaráží, že se mě při zřizování ŽL nikdo nezeptal, jestli budu plátcem DPH nebo ne. Měla bych to ještě někde někomu nahlásit? Děkuji.
IP zaznamenána

Tomek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
OSVČ hlavní + učitel vedlejší
« Odpověď #6 kdy: Září 03, 2009 »

Edith,
sice mám omezené znalosti této problematiky, ale snad Vám dokážu odpovědět. Pokud jste zahájila podnikání jako OSVČ hlavní činnost, tak musíte měsíčně odvádět zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Dohromady to dělá necelých 3,5 tisíce za měsíc. S příjatými fakturami to vůbec nesouvisí. Daň z příjmu se počítá až při vyplňování daňového přiznání tuším v únoru. To,  že se Vás nikdo nezeptal na DPH je možná trošku divné, ale pokud nejste, asi nic řešit nemusíte..
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ hlavní + učitel vedlejší
« Odpověď #7 kdy: Září 03, 2009 »

Citace: Tomek
Zdeno,
opět děkuji za Vaši odpověď! Jsem věku ještě studentském a příjmy z hlavní činnosti OSVČ jsou těměř nulové (do 50. tis za rok). Nevěděl jsem, že v tomto věku jde jen o odpracovaná léta a ne o výši odváděného pojištění, šlo mi o to, abych nebyl v důchodu nuzák. :) Takže je to asi jasné, udělám tu změnu jak radíte. Když už jsem za září poslal zdravotní i sociální, tak to stačí udělat někdy běhěm září, že? Ještě poslední dotaz, stačí OSSZ obeznámit písemně?
Děkuji za Vaši pomoc!
Píšete, že jste zaměstnán od 1. září 2009. Na zdravotní pojišťovně se změny oznamují do 8 dnů, tedy do 8. září.

Teprve teď mi došlo, že od letošního roku už se nemusí na OSSZ písemně oznamovat a dokládat výkon zaměstnání jako důvod k vedlejší činnosti. Stačí, když výkon zaměstnání oznámíte nejpozději při podání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2009, tedy do konce dubna 2010. Omlouvám se za mylnou informaci.
Pokud byste jim nyní chtěl oznámit nástup do zaměstnání dobrovolně (formou dopisu, protože formulář, který se vyplňoval v předchozích letech, už stáhli ze svých stránek) tak můžete. Pokud byste ale přestal být zaměstnancem, tak máte povinnost jim tuto skutečnost opět písemně oznámit.
Ještě něco. Pokud vám běží živnost (neoznámil jste na OSSZ, že přerušujete výkon samostatné výdělečné činnosti), tak si hlídejte, aby důvod k vedlejší činnosti, ve vašem případě zaměstnání, trval celý kalendářní měsíc. Kdybyste uzavřel pracovní poměr až 2. září 2009, tak budete ještě v září považován za OSVČ hlavní a tím pádem také budete mít povinnost odvést minimální pojistné.

Dohodněte se zaměstnavatelem, aby za vás odváděl zdravotní pojištění z minimální mzdy i v případě, že váš měsíční příjem bude nižší. Nedávno jsme na podobné téma vedli diskuzi zde: http://diskuse2.jakpodnikat.cz/viewtopic.php?id=3577
IP zaznamenána

Tomek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
OSVČ hlavní + učitel vedlejší
« Odpověď #8 kdy: Září 03, 2009 »

Zdeno děkuji,
ale psal jsem, že za září jsem už zálohy poslal, takže bude stačit oznámit během září.. ano? Zaměstnavatel by za mě měl odvádět pojíštění každý měsíc, tak bylo dohodnuto.
Díky Vám.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ hlavní + učitel vedlejší
« Odpověď #9 kdy: Září 04, 2009 »

V září se platí zálohy na srpen, ale možná máte sjednané úhrady jinak.

Obecně platí:
na OSSZ se změny oznamují nejpozději do 8. dne následujícího měsíce (jak jsem už uvedla, vedlejší činnost oznamovat nemusíte)
na ZP se změny oznamují do 8 kalendářních dnů poté, co nastaly.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ hlavní + učitel vedlejší
« Odpověď #10 kdy: Září 07, 2009 »

Citace: Edith
Dobrý den,
v květnu jsem skončila VŠ a nyní jsem na úplném začátku podnikání a ještě se neorientuji. V PO 7.9. mi vydají ŽL a ráda bych se zeptala, zda už od tohoto dne si musím platit ZP a SP, a nebo začnu platit až s uskutečněním první faktury. Také bych ráda věděla, zda se daň z příjmu vypočítává každý měsíc a nebo až po nějakém období, např. za rok. Také mě zaráží, že se mě při zřizování ŽL nikdo nezeptal, jestli budu plátcem DPH nebo ne. Měla bych to ještě někde někomu nahlásit? Děkuji.
Pokud jste oznámila (zřejmě prostřednictvím jednotného registračního formuláře na ŽÚ) na OSSZ a ZP zahájení samostatné výdělečné činnosti, tak budete platit pojistné bez ohledu na fakturaci a příjmy. Zálohu na ZP za září platíte v období od 1.9. do 8.10.2009, zálohu na SP v období od 1.10. do 20.10.2009.
Pokud jste si zatím pouze vyřídila živnostenské oprávnění, ale ještě neoznámila zahájení činnosti na SP a ZP, pak máte tuto povinnost u ZP do 8 dnů od faktického zahájení činnosti, na OSSZ do 8. dne následujícího měsíce po faktickém zahájení činnosti.
Daň z příjmů vypočítáváte až za kalendářní rok, daňové přiznání budete podávat do 31. března 2010, daňový poradce vám může odložit přiznání až do 30.6.2010.
Při zahájení činnosti nemáte povinnost stát se plátcem DPH a proto nic neoznamujete. Plátcem se stanete v případě, že váš obrat za 12 po sobě jdoucích měsíců přesáhne 1 mil. Kč, nebo v kalendářním roce pořídíte zboží od plátce DPH z jiného členského státu EU za více než 326 tis. Kč.
IP zaznamenána

Tomek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
OSVČ hlavní + učitel vedlejší
« Odpověď #11 kdy: Září 08, 2009 »

Dobrý den,
samozřejmě máte pravdu, zapomněl jsem, že zálohy platím na předešlý měsíc. Kontaktoval jsem OSSZ a bylo mi řečeno, že tyto změny se mají oznamovat (už nevím jestli řekla musejí, nebo mají.. :) ). Poslali mi domů papír, který jsem nechal v práci potvrdit a poslal zpět. Na zdravotní pojišťovně jsem jen vyplnil formulář.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
OSVČ hlavní + učitel vedlejší
« Odpověď #12 kdy: Září 08, 2009 »

Dobrý den, Tomku, je od vás hezké, že jste dal vědět, jak jste pochodil.

Na stránkách ČSSZ sice hlásají, že oznámení o důvodu vedlejší činnosti je dobrovolný úkon, ale myslím si, že je v zájmu pojištěnce, aby si tyto věci s OSSZ zkonzultoval a vyřídil v době, kdy nastanou. Teď alespoň víte, že máte všechno v pořádku a že vám nepředepíší penále za neplacení záloh.

Na zdravotní pojišťovně stačí vyplnit oznámení pojištěnce, ZP si podle rodného čísla dokáže sama ověřit, že za vás zaměstnavatel odvádí pojistné.
IP zaznamenána

Tomek

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 20
OSVČ hlavní + učitel vedlejší
« Odpověď #13 kdy: Září 08, 2009 »

Tak tak.
Ještě jednou děkuji za Vaši pomoc. Nebýt Vás, tak platím zbytečně zálohy kdo ví jak dlouho. :)
IP zaznamenána
Stran: [1]