Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: SZP u živnosti po studiích  (Přečteno 1137 krát)

ondrej

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
SZP u živnosti po studiích
« kdy: Srpen 30, 2009 »

Dobrý den,

tento rok jsem dostudoval školu. Do konce sprna jsem tedy ještě studentem. Během září bych rád ohlásil živnost, mám však nějaké nejasnosti. Prosím tedy o potvrzení mých informací.

1) Jestliže jsem tento rok studoval a i půl roku pracoval na DPČ, lze živnost, kterou budu ohlašovat během září, považovat v tomto kalendářním roce jako činnost vedlejší?
2) Pokud neohlásím živnost 1. září, budu pak platit nějaké zálohy na SZP za mezičas, než živnost ohlásím?
3) Zálohy na zdravotní pojištění v případě živnosti jako činnosti vedlejší nebudu odvádět.
4) Zálohy na sociální pojištění budu v případě živnosti jako činnosti vedlejší odvádět ve výši 688 Kč.

Děkuji za odpovědi, Ondřej.
IP zaznamenána

ondrej

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
SZP u živnosti po studiích
« Odpověď #1 kdy: Srpen 30, 2009 »

Ad 3) Co jsem se dočetl, tak z hlediska zdravotního pojištění je po skončení studia brána živnost jako činnost hlavní, čili měsíční zálohy ve výši 1590 Kč. Je to tak?

Děkuji
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
SZP u živnosti po studiích
« Odpověď #2 kdy: Srpen 30, 2009 »

1) Ne. Od září jste OSVČ hlavní.
2) Pokud fakticky zahájíte samostatnou výdělečnou činnost až v říjnu, pak budete platit zálohy až od října (záloha za říjen je splatná v době od 1. do 20. listopadu).
3) Při zahájení samostatné výdělečné činnosti v průběhu září: záloha ve výši 1.590,- Kč/měs. (splatná do 8. října). Pokud zahájíte činnost až v říjnu a v září nebudete mít příjmy, pak budete v 9. měsíci osobou bez zdanitelných příjmů s měsíčním pojistným ve výši 1.080,- Kč.
4) 1720,- Kč.
IP zaznamenána

ondrej

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
SZP u živnosti po studiích
« Odpověď #3 kdy: Srpen 30, 2009 »

1) Cituji cssz.cz: \"Samostatná výdělečná činnost se v roce 2009 považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost, pokud OSVČ v kalendářním roce: BYLA nezaopatřeným dítětem podle ust. § 20 odst. 3 písm. a) zákona. č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů (studium)\"
2) Nerozumím, jaktože až od října, když v dalším bodě píšete, že budu platit 1080 Kč. Prosím o vysvětlení.
3) Musím tedy pracovat od 1. dejme tomu na DPČ abych já osobně neplatil těch 1080 Kč nebo stačí od půlky měsíce?
4) Nejdříve vyřešme první bod.

Děkuji za odpovědi.
IP zaznamenána

Zdena

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Příspěvků: 15045
SZP u živnosti po studiích
« Odpověď #4 kdy: Srpen 31, 2009 »

Cituji cssz.cz: \"Účast na důchodovém pojištění OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost vzniká:
-  1. ledna kalendářního roku, ve kterém činnost vykonávala,
-  anebo prvním dnem kalendářního měsíce, v jehož průběhu se z vedlejší samostatné výdělečné činnosti, která nezakládá účast na pojištění, stala hlavní samostatná výdělečná činnost.
Nejdříve však dnem, v němž začala činnost vykonávat a byla k jejímu výkonu oprávněna.\"

Cituji § 9, odst. 7 zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění:
\" Samostatná výdělečná činnost se považuje za vedlejší samostatnou výdělečnou činnost v těch kalendářních měsících, v nichž po celý měsíc byla vykonávána samostatná výdělečná činnost a současně trvaly skutečnosti uvedené v odstavci 6;\" (v odstavci 6 jsou uvedeny důvody pro vedlejší činnost: výkon zaměstnání, nezaopatřené dítě, důchod, rodičovský příspěvek ....).
IP zaznamenána
Stran: [1]