Jak podnikat - diskuzní fórum

Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Pokročilé vyhledávání  
Stran: [1]

Autor Téma: Doklady při online prodeji licencí k SW  (Přečteno 2128 krát)

Honza

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Doklady při online prodeji licencí k SW
« kdy: Srpen 19, 2009 »

Dobrý den,
mám problem s doložením příjmů v mém budoucím online podnikání: jsem student (končící), co má OSVČ jako vedlejší prac. činnost, ŽL na volnou živnost (nejsem plátce DPH). Mé online podnikání bude spočívat v prodávání licenčních čísel k mému vlastnímu software, který bude volně dostupný ke stažení. Představoval jsem si to tak, že si uživatel na mém webu nakliká o kolik licenčních čísel má zájem, následně mi pošle na bank. účet danou částku s nějakými identifikačními údaji a já mu ta licenční čísla poskytnu. Tohle by bylo ideální, ale při sepisování přehledu příjmů a výdajů za rok nemám k daným částkám jak doložit (kromě bankovních výpisů), kolik jsem těch licenčních čísel vlastně prodal. Na internetu jsem už na ten můj \"ideální\" systém narazil, ale nevim, jestli je úplně \"legální\", proto bych tady rád zjistil víc info. Rád bych se vyhnul fakturačnímu systému, když jen prodávam licence k programu, jejichž prodej po objednání není nijak časově vázaný. Na druhou stranu po mě může druhá strana (školy/společnosti/apod.) chtít doklad o prodeji. Chci v tom mít jasno dřív než udělám první čárku v tom svém online prodejním systému :o) Jaké jsou tedy možnosti?


Velice děkuji za každou pomoc, Jax.
IP zaznamenána

Jan Bláha

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
    • http://obchod.blahasoft.cz
Doklady při online prodeji licencí k SW
« Odpověď #1 kdy: Srpen 20, 2009 »

Jako prodejce softwaru mám v tomto trochu zkušenosti. Myslím že by nebyl problém vytvořit si i online fakturační systém, kdy se při generování licenčního čísla automaticky vytvoří i faktura (např. v HTML nebo PDF), kterou elektronicky podepíšete a zašlete emailem společně s licencí. Pokud to bude dobře udělané, nebude Vás automatické vystavení faktury stát více než několik kliknutí a vyhnete se tak veškerým problémům s evidencí příjmů.
IP zaznamenána

Honza

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Doklady při online prodeji licencí k SW
« Odpověď #2 kdy: Srpen 20, 2009 »

jblaha: ok, díky moc, přesně takový zkušenosti potřebuji :-) Budu dělat HTML faktury, časem možná s převodem do PDF, který si uživatel bude moct stáhnout/vytisknout. Mimochodem, je nutné tu fakturu el. podepisovat? Údajně je důležitý jen podpis odběratele. To licenční číslo, který bude automaticky generováno z webu, chci zpřístupnit až po zaplacení. Jsem v tomhle naprostý amatér, takže teď budu mít samý hloupý dotazy :-))

- na jak dlouho vystavit fakturu: 14 dní, měsíc, ... (v mém případě datum splatnosti nehraje vůbec žádnou roli)?
- co dělat (jak řešit) s případně neproplacenou fakturou - po termínu splatnosti (zrušit | prodloužit datum | upozornit odběratele | ...)?
- smí si odběratel v klientský části webu nechávat historii faktur?
- zálohujete si všechny nově vystavené el. faktury (jako doklad pro sebe)?


Díky moc, bohužel v okolí nemam nikoho, kdo by o tomhle něco věděl :-)
IP zaznamenána

Jan Bláha

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 8
    • http://obchod.blahasoft.cz
Doklady při online prodeji licencí k SW
« Odpověď #3 kdy: Srpen 21, 2009 »

Elektronický podpis doporučuji, využijete ho i jindy než při podepisování faktur a téměř nic to nestojí.

- na jak dlouho vystavit fakturu: 14 dní, měsíc, ... (v mém případě datum splatnosti nehraje vůbec žádnou roli)?
To záleží čistě na Vás.

- co dělat (jak řešit) s případně neproplacenou fakturou - po termínu splatnosti (zrušit | prodloužit datum | upozornit odběratele | ...)?
V zásadě všechny možnosti jsou správně :)

- smí si odběratel v klientský části webu nechávat historii faktur?
Určitě ano, bude se Vám stávat že si odběrate fakturu smaže/zahodí/ztratí a bude po Vás chtít abyste mu poslal novou.

- zálohujete si všechny nově vystavené el. faktury (jako doklad pro sebe)?
Samozřejmě, jsou to účetní doklady.
IP zaznamenána

Honza

  • Newbie
  • *
  • Příspěvků: 3
Doklady při online prodeji licencí k SW
« Odpověď #4 kdy: Srpen 21, 2009 »

jblaha: skvělý, díky moc! :-)
IP zaznamenána
Stran: [1]